«Երևան կլասիկ ֆեստ»․ հանդես կգա Միլանի Լա Սկալա թատրոնի «Ակադեմիա» նվագախումբը
«Երևան կլասիկ ֆեստ». մինչև սեպտեմբերի 24-ը մայրաքաղաքում կանցկացվի սիմֆոնիկ նվագախմբերի միջազգային փառատոնը, հայտնում է Երևանի քաղաքապետարանը։
Մշակութային նախագիծը Երևանում առաջին անգամ է անցկացվում. մեկնարկը տվել էր «Երևան» պատանեկան սիմֆոնիկ նվագախումբը՝ Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար, գլխավոր դիրիժոր Էդուարդ Թոփչյանի ղեկավարությամբ։
Հաջորդող երկու օրերին հանդիսատեսին էր ներկայացել Սանկտ Պետերբուրգի Ֆիլհարմոնիայի աշխարհահռչակ ակադեմիական նվագախումբը՝ Սանկտ Պետերբուրգի ֆիլհարմոնիայի գլխավոր դիրիժոր, Ռուսաստանի ժողովրդական արտիստ Նիկոլայ Ալեքսեևի ղեկավարությամբ: Համերգի չորրորդ օրն էլ բեմը Հայաստանի օպերայի և բալետի ազգային թատրոնի նվագախմբինն ու երգչախմբինն էր:
Սեպտեմբերի 24-ին Թումանյանի անվան զբոսայգում ժամը 20:00-ին երևանցիներին և մայրաքաղաքի հյուրերին կրկին սիմֆոնիկ տրամադրություն է սպասվում, այս անգամ Միլանի Լա Սկալա թատրոնի «Ակադեմիա» նվագախմբի ձեռագրով:

"Yerevan Classic Fest". "Academia" Orchestra of Milan's La Scala theater will perform
"Yerevan Classic Fest": The international festival of symphony orchestras will be held in the capital until September 24, Yerevan Municipality reports.
The cultural project is being held in Yerevan for the first time. The start was given by the "Yerevan" youth symphony orchestra, which is under the leadership of Eduard Topchyan, artistic director and chief conductor of the National Philharmonic Orchestra of Armenia.
In the following two days, the world-famous academic orchestra of the St. Petersburg Philharmonic was presented to the audience under the direction of the chief conductor of the St. Petersburg Philharmonic, People's Artist of Russia Nikolay Alekseev. On the fourth day of the concert, the orchestra and choir of the National Opera and Ballet Theater of Armenia took the stage.
On September 24, at 20:00, in the park named after Tumanyan, the residents of Yerevan and the capital's guests will again experience a harmonious mood, this time by the "Academia" orchestra of Milan's La Scala theater.