Բրիտանական թանգարանում պահվող Անահիտ աստվածուհու քանդակը կցուցադրվի Հայաստանի պատմության թանգարանում։ Կառավարությունը 15,6 մլն դրամ հատկացրեց ԿԳՄՍ-ին։ Նախարար Ժաննա Անդրեասյանը հայտնեց, որ գումարը հատկացվում է «Մայր աստվածություն․ Անահիտից Մարիամ» ժամանակավոր ցուցադրության հանրահռչակման համար։ Ակնկալվում է, որ ցուցադրության վեց ամսվա ընթացքում թանգարանը կունենա նվազագույնը 300 հազար այցելու, իսկ հանրահռչակման արդյունքում՝ 800․000-1․000․000 մարդ տեղեկացված կլինի ցուցահանդեսի մասին:
Քանդակի տեղափոխման հետ կապված հարցին ի պատասխան՝ Անդրեասյանն ասաց, որ պայմանները մանրամասն նկարագրված է Բրիտանական թանգարանի հետ կնքված պայմանագրում։
Ցուցահանդեսի բացումը նախատեսված է 2024 թվականի սեպտեմբերի 21-ին՝ Հայաստանի Հանրապետության անկախության օրվա տոնական միջոցառումների շրջանակում։

The sculpture of Anahit goddess will be exhibited in Armenia from September 21
The sculpture of the Anahit goddess kept in the British Museum will be exhibited in the History Museum of Armenia. The government allocated 15.6 million drams to MESCS. Minister Zhanna Andreasyan said that the money is allocated for the popularization of the temporary exhibition "Mother Deity: From Anahit to Mariam.” It is expected that the museum will have at least 300,000 visitors during the six months of the exhibition, and as a result of popularization, 800,000-1,000,000 people will be informed about the exhibition.
In response to the question regarding the transfer of the sculpture, Andreasyan said that the conditions are described in detail in the contract signed with the British Museum.
The opening of the exhibition is scheduled for September 21, 2024, within the framework of the Republic of Armenia's Independence Day celebrations.