Հայաստանը չի մասնակցի Բելառուսում կայանալիք «Սլավյանսկի բազար» միջազգային մրցույթին
Ի նկատի ունենալով Հայաստանի և Բելառուսի միջև պաշտոնական հարաբերությունների դադարեցման մասին ՀՀ վարչապետի հայտարարությունը, մրցույթի հայաստանյան պաշտոնական պատվիրակությունը որոշում է կայացրել  չմեկնել Բելառուս և մասնակցություն չունենալ այս տարի հուլիսի 8-18-ը Բելառուսում տեղի ունեցող «Սլավյանսկի բազար 2024» ամենամյա միջազգային հեղինակավոր մրցույթին, տեղեկանում ենք Երևանի Շառլ Ազնավուրի անվան մշակույթի և արվեստի պետական քոլեջից:
«Աշխարհի բոլոր ժողովուրդներին միավորում է մեկ լեզու՝ մշակույթը, ուստի անհնար է չգնահատել տարիներով ստեղծված հայ-բելառուսական մշակութային  հարաբերությունները: Լիահույս ենք, որ ստեղծված քաղաքական թնջուկը մոտ ապագայում սիրո և համերաշխության ճանապարհով կունենա իր հանգուցալուծումը և կշարունակվեն երկու ժողովուրդների բարեկամական հարաբերությունները»,- ասված է հաղորդագրությունում:
«Սլավյանսկի բազար» մրցույթում այս տարի Հայաստանի պատվիրակներն էին բազմաթիվ մրցույթների դափնեկիր երգչուհի Սյուզաննա Մելքոնյանը և 9-ամյա Յանա Ստեփանյանը:

Армения не будет участвовать в международном конкурсе «Славянский базар», который пройдет в Беларуси
Ввиду заявления премьер-министра Армении о прекращении официальных отношений между Арменией и Беларусью, официальная армянская делегация конкурса приняла решение не ехать в Беларусь и не участвовать в ежегодном международном престижном конкурсе «Славянский базар 2024», который пройдет в Беларуси с 8 по 18 июля этого года, - сообщили из Ереванского государственного колледжа культуры и искусств имени Шарля Азнавура.
"Все народы мира объединены одним языком - культурой, поэтому невозможно не оценить армяно-белорусские культурные связи, созданные на протяжении многих лет. Надеемся, что возникшая политическая борьба будет разрешена в ближайшее время посредством любви и солидарности, и дружественные отношения между двумя народами продолжатся", - говорится в сообщении.
Представителями Армении на конкурсе "Славянский базар" в этом году были победительница многих конкурсов певица Сюзанна Мелконян и 9-летняя Яна Степанян.