Մեկնարկել է Արամ Խաչատրյանի անվան 20-րդ միջազգային մրցույթը (ԼՈՒՍԱՆԿԱՐՆԵՐ)
Երեկ երեկոյան հանդիսավորությամբ տեղի ունեցավ Խաչատրյանի անվան 20-րդ միջազգային մրցույթի բացման համերգը։
Երեկոյի ընթացքում Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի կատարմամբ և դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանի ղեկավարմամբ հնչեց բացառապես Խաչատրյանի երաժշտությունը՝ «Ծնունդդ շնորհավոր»՝ վարիացիաներ Արամ Խաչատրյանի թեմաներով, գործիքավորումը՝ Մարտին Ուլիխանյանի‚ այնուհետև՝ Սպարտակի և Ֆրիգիայի ադաջոն «Սպարտակ» բալետից։ Ջութակահար Դիանա Ադամյանի մենակատարմամբ ներկայացվեց Ջութակի կոնցերտը։ Հայաստանի ազգային ակադեմիական երգչախմբի հետ կատարվեց նաև Խաչատրյանի Ձոն ցնծության ստեղծագործությունը՝ գրված մեցցո-սոպրանոյի, խառը երգչախմբի, ջութակահարների անսամբլի, տավղահարների անսամբլի և նվագախմբի համար‚ մենակատար՝ Բելլա Ամարյան (մեցցո-սոպրանո)։
Խաչատրյանի անվան մրցույթի մեկնարկը ողջունեց Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը։ Նա իր խոսքում նշեց‚ որ Խաչատրյանի անվան միջազգային մրցույթը Երևանում անցկացվող ամենակարևոր և ամենանշանակալի մրցույթներից է‚ այդ իսկ պատճառով Երևանի քաղաքապետարանը աջակցում է այս ստուգատեսին։ Քաղաքապետը շեշտեց‚ որ Երևանի քաղաքապետարանն իր պարտավորությունն է համարում նմանատիպ միջոցառումներին սատարելը‚ քանի որ կարևորում են բարձրարժեք մշակույթի‚ երաժշտության հանրայնացումը‚ և հանրությունը նման միջոցառումներից միայն լավն ու դրականն է քաղում։ Նա շնորհավորեց խաչատրյանական մրցույթի կազմակերպիչներին‚ ինչպես նաև հաջողություն մաղթեց մասնակից ջութակահարներին։
Մրցույթին իր ողջույնի խոսքը հղեց նաև կոմպոզիտոր Տիգրան Մանսուրյանը։ Նա նշեց‚ որ Խաչատրյանը հայ երաժշտության խորքն ու ծավալը‚ ամբողջ եռանդն ու գեղարվեստական ուժը բերեց աշխարհ այնպիսի հզորությամբ‚ որ աշխարհին ճանաչելի դարձրեց և՜ իրեն‚ և՜ ամբողջ հայ ժողովրդին։ «Արամ Խաչատրյանը հայ երաժշտության զավակն է։ Նրա անունը կրող մրցույթը ոչ միայն Խաչատրյանի ոգին է կենդանի պահում‚ այլև մեր երաժշտությամբ վարակում է աշխարհի շատ ու շատ երաժիշտների‚ նոր սերունդների»‚- ասաց մաեստրո Մանսուրյանը։
Երեկոյի ընթացքում ցուցադրվեցին Արամ Խաչատրյանի կյանքին և ստեղծագործությանը նվիրված‚ ինչպես նաև 20-ամյա մրցույթի մասին պատմող տեսանյութեր։
Այսօր առավոտյան արդեն մեկնարկել է Խաչատրյանի անվան մրցույթի առաջին փուլը‚ որը կշարունակվի նաև վաղը։
«Արամ Խաչատրյան» մշակութային հիմնադրամի կողմից կազմակերպվող երաժշտական այս ստուգատեսն իր կարևոր տեղն ունի աշխարհում անցկացվող միջազգային մրցույթների ընտանիքում։ Խաչատրյանի անվան միջազգային մրցույթը 2013 թվականից Ժնևում հիմնված Միջազգային երաժշտական մրցույթների համաշխարհային ֆեդերացիայի (WFIMC) անդամ է և գործում է ֆեդերացիայի սահմանած կանոններով։ Խաչատրյանի անվան մրցույթի գլխավոր աջակիցն է Երևանի քաղաքապետարանը։ Մրցույթն ավանդաբար կազմակերպվում է ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության աջակցությամբ։

The 20th international competition named after Aram Khachatryan has started (PHOTOS)
Yesterday evening, the opening concert of the 20th International Competition named after Khachatryan was solemnly held.
During the evening, performed by the State Symphony Orchestra of Armenia under the direction of conductor Sergey Smbatyan, only Khachatryan's music was played: "Happy Birthday," variations on Aram Khachatryan's themes, instrumentation by Martin Ulikhanyan, then Spartacus and Phrygia's adagio from the ballet "Spartacus." The violinist Diana Adamyan performed the violin concerto. With the National Academic Choir of Armenia, Khachatryan's Dzon Joy was also performed, written for mezzo-soprano, mixed choir, violinist ensemble, harpist ensemble, and orchestra, soloist: Bella Amaryan (mezzo-soprano).
Yerevan Mayor Tigran Avinyan welcomed the start of the contest named after Khachatryan. In his speech, he mentioned that the international contest named after Khachatryan is one of the most critical and significant competitions held in Yerevan, which is why Yerevan Municipality supports this review. The mayor emphasized that Yerevan Municipality considers it its obligation to support similar events because they value the popularization of high-quality culture and music, and the public only gets excellent and positive things from such events. He congratulated the Khachatryan competition organizers and wished the participating violinists success.
Composer Tigran Mansuryan also gave his welcome speech at the competition. He mentioned that Khachatryan brought the depth and volume of Armenian music, as well as all the energy and artistic power, to the world, with such power that he made himself and the entire Armenian people recognizable to the world. "Aram Khachatryan is the son of Armenian music. The competition named after him not only keeps Khachatryan's spirit alive but also infects many, many musicians of the world, new generations, with our music," said maestro Mansuryan.
During the evening, videos dedicated to Aram Khachatryan's life and work and about the 20-year competition were shown.
The first stage of the competition, named after Khachatryan, started this morning and will continue tomorrow.
This music review, organized by the "Aram Khachatryan" cultural foundation, has an essential place in the family of international competitions held worldwide. The International Competition, named after Khachatryan, has been a member of the World Federation of International Music Competitions (WFIMC) based in Geneva since 2013 and operates according to the rules established by the federation. Yerevan Municipality is the leading supporter of the contest named after Khachatryan. The competition is traditionally organized with the support of the RA Ministry of Education and Culture.