Անահիտ աստվածուհու բրոնզե արձանի գլուխը կցուցադրվի Հայաստանի պատմության թանգարանում
2024 թվականի սեպտեմբերի 21-ին Հայաստանի պատմության թանգարանում ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության, Մեծ Բրիտանիայի և Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորությունում ՀՀ դեսպանության և Հայաստանի Հանրապետությունում Մեծ Բրիտանիայի և Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորության դեսպանության աջակցությամբ կիրականացվի «Մայր աստվածություն․ Անահիտից Մարիամ» խորագրով մեծածավալ միջազգային ցուցադրությունը։
Հայաստանի պատմության թանգարանում այսօր տեղի է ունեցել մամուլի ասուլիս՝ «Մայր աստվածություն․ Անահիտից Մարիամ» մեծածավալ ցուցահանդեսի կազմակերպման աշխատանքների մեկնարկի և դրա շրջանակում Անահիտ աստվածուհու բրոնզե արձանից պահպանված գլխի ու ձեռքի՝ Բրիտանական թանգարանից փոխառության պայմանագրի կնքման վերաբերյալ։
Մամուլի ասուլիսի բանախոսներն էին ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը, Հայաստանի Հանրապետությունում Մեծ Բրիտանիայի և Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորության արտակարգ և լիազոր դեսպան Ջոն Գալագերը և Հայաստանի պատմության թանգարանի տնօրեն Դավիթ Պողոսյանը:
Ասուլիսի ընթացքում Անահիտ աստվածուհու բրոնզե արձանից պահպանված գլխի և ձեռքի փոխառության պայմանագիրը, որն արդեն հաստատված է Բրիտանական թանգարանի կողմից, հանդիսավորությամբ վավերացվել է Հայաստանի պատմության թանգարանի տնօրեն Դավիթ Պողոսյանի կողմից: Բրիտանական թանգարանի հետ կնքված փոխառության պայմանագրով մեկնարկելու է Ք․ ա․ II-I դդ․ թվագրվող Անահիտ աստվածուհու արձանից պահպանված և Բրիտանական թանգարանում պահվող ու ցուցադրվող բրոնզե գլխի և ձեռքի Հայաստան տեղափոխումը և 6 ամսով ժամանակավոր ցուցադրությունը։
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանն ընդգծել է կարևոր նախաձեռնության մեկնարկն ու կարևորել երկու երկրների թանգարանների միջև համագործակցությունը:
«Կարծում եմ՝ ցուցադրությունը պետք է մեծ հետաքրքրություն առաջացնի հանրության ամենատարբեր շերտերի՝ թե՛ դպրոցականների, թե՛ տարիքային տարբեր խմբերի ներկայացուցիչների շրջանում: Մեր թանգարանների միջև այս միջազգային համագործակցությունը կրելու է շարունակական բնույթ»,- ասել է Ժաննա Անդրեասյանն ու անդրադարձել Անահիտ արձանի՝ Արտաշատ պատմական մայրաքաղաքում գտնված նմուշին (կիսանդրուն), որն արդեն իսկ ցուցադրվում է Հայաստանի պատմության թանգարանում:
«Սա բացառիկ ու հիանալի հնարավորություն կլինի՝ տեսնելու երկու պատմական իրողությունների, պահպանված նմուշների հանդիպումը միևնույն միջավայրում: Սա մեզ համար ևս հեռանկարներ է բացում, քանի որ տեսնում ենք կապերն ու հասկանում ավելի լայն իրողությունները, որոնք մեր պատմության շատ կարևոր մասն են: Այսպիսի համագործակցությունները պետության կողմից միայն խրախուսվելու և շարունակվելու են: Ուրախ եմ, որ մեր թանգարանները շատ ակտիվ և նախաձեռնող են: Աշխարհի մյուս կարևորագույն թանգարանների հետ համագործակցությունը պետության շարունակական քաղաքականությունն է: Աջակցելու ենք այսպիսի ծրագրերի իրականացմանը, քանի որ թանգարանները շատ կարևոր նշանակություն ունեն հանրային կյանքում. դրանք դառնում են միջավայրեր, որտեղ թե՛ կրթական, թե՛ մշակութային կարևոր գործընթացներ են իրականացվում»,- ասել է ԿԳՄՍ նախարարը:
Ժաննա Անդրեասյանն անդրադարձել է նաև անկախությունից ի վեր առաջին անգամ թանգարանների ոլորտը կարգավորող օրենսդրության՝ «Թանգարանների մասին» օրենքի ընդունմանը, որը նպաստելու է թանգարանային գործունեության առավել ընդլայնմանը:
«Կարծում եմ՝ ցուցադրության խորագիրը ևս շատ կարևոր է: Հաճախ ենք խոսում կանանց դերի արժևորման մասին, և այս ցուցադրությունը լինելու է դրա պրակտիկ հնարավորությունը, որի միջոցով նաև անդրադառնալու ենք կանանց հանրային դերակատարման կարևորությանը: Այդ խոսակցությունը կարող է սկսվել պատմական ժամանակներից և շարունակվել մինչև մեր օրեր՝ այդկերպ նաև ոգեշնչելով մեր կանանց ու աղջիկներին՝ նրանց մոտ ձևավորելով համապատասխան վարքականոն: Խորհրդանշական է նաև, որ այս տարի մեր երկրի անկախության օրը կարող ենք նշանավորել այսպիսի կարևորագույն իրադարձությամբ»,- ասել է նախարարը
Հայաստանի պատմության թանգարանի տնօրեն Դավիթ Պողոսյանը, ողջունելով ներկաներին, նշել է՝ այսօր ազդարարվում է կարևոր և ուշագրավ միջազգային ցուցահանդեսի աշխատանքների մեկնարկը: Տնօրենի դիտարկմամբ՝ այս ցուցադրությունը յուրօրինակ նվեր կարող է լինել հայ կանանց՝ Մայրության և գեղեցկության տոնի առթիվ, քանի որ ցուցադրությունն անցկացվում է «Մայր աստվածություն․ Անահիտից Մարիամ» խորագրի ներքո:
Մանրամասնելով ցուցահանդեսի գաղափարը՝ Դավիթ Պողոսյանը նշել է. «Այս գաղափարն աշխարհի հեղինակավոր թանգարաններից մեկի՝ Բրիտանական թանգարանի հետ համագործակցության արդյունքում է ծնվել: 2023 թվականին Բրիտանական թանգարանում բացվել է «Շքեղություն և ուժ․ Պարսկաստանից Հունաստան» խորագրով միջազգային ցուցադրությունը, որին մասնակցել է նաև Հայաստանի պատմության թանգարանը՝ ներկայացնելով 3 բացառիկ մշակութային արժեքներ՝ Արմավիրից գտնված ոսկյա կրծքազարդը, կավե ցլակերպ ծիսանոթը (Ք․ա․ VI-V-րդ դդ․) և Արտաշատից գտնված կավե արջակերպ ծիսանոթը (Ք․ ա․ I դ․)։ Շատ հետաքրքիր ցուցադրություն էր. պատմական մայրաքաղաք Արտաշատից գտնված արջակերպ պրիտոններից մեկը համադրվեց պատմական Հայաստանից գտնված և Բրիտանական թանգարանում պահվող Անահիտ աստվածուհու արձանի բրոնզե դեմքի հետ: Հենց այդ ժամանակ էր, որ կազմակերպիչ-համակարգողների հետ փորձեցինք նաև հակառակը կազմակերպել, այսինքն՝ պատմական Հայաստանից գտնված այս արժեքների համատեղ ցուցադրությունը կազմակերպել նաև մեր երկրում՝ համադրելով Հայաստանի պատմության թանգարանում պահվող բացառիկ նմուշների հետ»: Դավիթ Պողոսյանի նշմամբ՝ 2024 թվականի սեպտեմբերի 21-ից մինչև 2025 թվականի մարտը Հայաստանի պատմության թանգարանը հնարավորություն է ունենալու ցուցադրել և պատմականորեն կազմակերպել այս առարկաների հանդիպումը:
ՀՀ-ում Մեծ Բրիտանիայի և Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորության դեսպան Ջոն Գալագերն իր հերթին նշել է․ «Անչափ ուրախ եմ, որ Բրիտանական թանգարանն Անահիտ աստվածուհու բրոնզե կիսանդրին ժամանակավորապես տրամադրելու է Հայաստանի պատմության թանգարանին։ Բրիտանական թանգարանը հայտնի է իր ծավալուն հավաքածուով և իր գանձերն աշխարհի տարբեր երկրներում ցուցադրելու հանձնառությամբ։ Ամեն տարի տրամադրելով ավելի քան 5000 նմուշ՝ թանգարանը հանդիսանում է մշակութային փոխանակման համաշխարհային կենտրոն՝ սահմաններից անդին խթանելով երկխոսություն և փոխըմբռնում։ Ջերմորեն ողջունում եմ բրիտանական և հայկական թանգարանների միջև աճող համագործակցությունը։ Հայաստանում ակնկալվող ցուցադրությունը մշակութային փոխանակման կարևոր իրադարձություն է»։
Նշենք, որ ցուցահանդեսին կներկայացվի Հայաստանի պատմության թանգարանի հարուստ հավաքածուներից մայր աստվածությանը վերաբերող նշանակալի ընտրանի` սկսած հնագույն ժամանակներից մինչև Քրիստոնեություն և մեր օրերը։
Հայաստանի պատմության թանգարանը նախկինում համագործակցել է Բրիտանական թանգարանի հետ և իր հավաքածուները ժամանակավոր փոխառության տրամադրել տարբեր միջազգային ցուցահանդեսների շրջանակում: Հայաստանում, սակայն, այս հեղինակավոր թանգարանից առաջին անգամ են ցուցադրվելու նմուշներ՝ հատկապես նման խորհրդանշական և հայ ժողովրդի համար հատուկ նշանակություն ունեցող թանգարանային առարկաներ։

The head of the bronze statue of the goddess Anahit will be displayed in the History Museum of Armenia
A large-scale international exhibition entitled "Mother Deity, from Anahit to Mariam." will be held on September 21, 2024, in the History Museum of Armenia, with the support of the Ministry of Education, Science, Culture, and Sports of the Republic of Armenia and the support of the RA Embassy in the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland, as well as the Embassy of the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland in the Republic of Armenia.
Today, a press conference was held at the History Museum of Armenia regarding the start of the work on the organization of the large-scale exhibition "Mother Deity, from Anahit to Mary" and the loan agreement of the head and hand preserved from the bronze statue of the goddess Anahit from the British Museum.
The press conference speakers were the RA Minister of Education, Science, Culture, and Sports Zhanna Andreasyan, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland to the Republic of Armenia John Gallagher, and Director of the History Museum of Armenia Davit Poghosyan.
During the press conference, the agreement on the loan of the head and hand preserved from the bronze statue of the goddess Anahit, which the British Museum has already approved, was ceremoniously ratified by the director of the History Museum of Armenia, Davit Poghosyan. According to the loan agreement signed with the British Museum, the transfer of the bronze head and hand preserved from the statue of the goddess Anahit dating back to the 2nd-1st century BC and kept and displayed in the British Museum to Armenia and the temporary exhibition for 6 months will begin.
RA Minister of Education, Science, Culture, and Sports Zhanna Andreasyan emphasized the launch of an important initiative and highlighted the importance of cooperation between the two countries' museums.
"I think the exhibition should arouse a lot of interest among various layers of the public, both schoolchildren and representatives of different age groups. This international cooperation between our museums will have a continuous nature," said Zhanna Andreasyan, referring to the sample (bust) of the Anahit statue found in the historical capital Artashat, which is already on display in the History Museum of Armenia.
"This will be a unique and wonderful opportunity to see the meeting of two historical realities, preserved specimens in the same environment. This also opens up perspectives as we see the connections and understand the broader realities essential to our history. Such collaborations will only be encouraged and continued by the state. I am glad that our museums are very active and proactive. Cooperation with other important museums around the world is the continuous policy of the state. We will support the implementation of such programs because museums are significant in public life. They become environments where educational and culturally important processes are carried out," said the minister of ESCS.
Zhanna Andreasyan also mentioned adopting the "Law on Museums," which will contribute to further expanding museum activities. This legislation will regulate the field of museums for the first time since independence.
The title of the exhibition is also significant. We often talk about valuing the role of women, and this exhibition will be a practical opportunity for it, through which we will also reflect on the importance of women's public role. That conversation can start from historical times and continue to the present day, thus also inspiring our women and girls and instilling the appropriate code of conduct in them. It is also symbolic that this year we can mark our country's independence day with such an important event," said the minister.
Davit Poghosyan, Director of the History Museum of Armenia, welcomed the attendees and noted that today marks the start of the critical and remarkable international exhibition. According to the director, this exhibition can be a unique gift for Armenian women on Motherhood and Beauty Day, as the exhibition is held under the heading "Mother Deity, From Anahit to Mariam."
Davit Poghosyan elaborated on the idea of the exhibition. "This idea was born as a result of cooperation with the British Museum, one of the most prestigious museums in the world. In 2023, the British Museum opened an international exhibition entitled "Glory and Power, from Persia to Greece", in which the History Museum of Armenia also participated, presenting 3 unique cultural values: the gold breastplate found in Armavir, the clay bull-shaped ritual vessel (6th-5th centuries AD) and the clay bear-shaped ritual vessel found in Artashat (K a I d). It was a very interesting show. One of the bear-shaped prytons found in the historical capital of Artashat was matched with the bronze face of the statue of the goddess Anahit found in historical Armenia and kept in the British Museum. It was at that time that, together with the organizers-coordinators, we also tried to organize the opposite, that is, the joint exhibition of these values found in historical Armenia.
In his turn, John Gallagher, Ambassador of the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland to Armenia, noted: "I am thrilled that the British Museum will temporarily provide the bronze bust of the goddess Anahit to the History Museum of Armenia. The British Museum is known for its extensive collection and commitment to exhibiting its treasures worldwide. The museum is a global cultural exchange center, providing more than 5,000 exhibits each year, promoting dialogue and understanding across borders. I warmly welcome the growing cooperation between British and Armenian museums. The expected exhibition in Armenia is an important event of cultural exchange."
It should be noted that the exhibition will present a significant selection of the Mother Goddess from the rich collections of the History Museum of Armenia, from ancient times to Christianity and today.
The History Museum of Armenia previously cooperated with the British Museum and provided its collections on temporary loan within the framework of various international exhibitions. However, for the first time in Armenia, samples from this prestigious museum will be exhibited, especially symbolic and museum objects of particular significance for the Armenian people.