«Ավրորայի լուսաբացը»` Ֆրանկոֆիլմի XIV փառատոնի ժյուրիի գլխավոր մրցանակակիր
Ֆրանկոֆիլմի XIV փառատոնի շրջանակում Հայաստանն արժանացել է ժյուրիի գլխավոր մրցանակին Իննա Սահակյանի «Ավրորայի լուսաբացը» ֆիլմի համար, հայտնում է Իտալիայում Հայաստանի դեսպանությունը:
Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնը հիշեցնում է, որ ֆիլմն ստացել է պետական ֆինանսական աջակցություն ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության կողմից:
«Ավրորայի լուսաբացը» հայ-գերմանա-լիտվական համատեղ արտադրության ֆիլմ է (արտադրող ընկերություններ՝ «Բարս մեդիա», «Gebrueder Beetz Filmproduktion», «Artbox Laisvalaikio Klubas»). ռեժիսոր և սցենարիստ Իննա Սահակյան, պրոդյուսերներ` Վարդան Հովհաննիսյան, Քրիստիան Բից, Յուստե Միխայլինայտե: Ֆիլմը տեղծվել է Զորյան ինստիտուտի գիտական աջակցությամբ և Հայոց ցեղասպանության բանավոր պատմության արխիվի հիման վրա:
«Ավրորայի լուսաբացը» ֆիլմը 2022-ի նոյեմբերին «Լավագույն անիմացիոն ֆիլմ» մրցանակն է նվաճել Ասիա-խաղաղoվկիանոսյան տարածաշրջանի երկրների կինոակադեմիայի ամենամյա մրցանակաբաշխության ընթացքում:

"Aurora's Sunrise" - winner of the main prize of the Jury of the XIV Francofilm Festival
The Embassy of Armenia in Italy reports that Armenia won the main prize of the jury for Inna Sahakyan's film "Aurora's Sunrise" at the XIV Francofilm Festival.
The National Film Center of Armenia reminds us that the film received state financial support from the RA Ministry of Education, Science, Culture and Sports.
"Aurora's Sunrise" is an Armenian-German-Lithuanian joint production film (production companies: Bars Media, Gebrueder Beetz Filmproduktion, Artbox Laisvalaikio Klubas). Inna Sahakyan is its director and screenwriter, and its producers are Vardan Hovhannisyan, Christian Bitz, and Juste Mikhailinaite. The film was made with the scientific support of the Zoryan Institute and based on the oral history archive of the Armenian Genocide.
In November 2022, the film "Aurora's Sunrise" won the "Best Animated Film" award at the annual awards ceremony of the Asia-Pacific countries.