Հայաստանում շուրջ 15 տարի փետրվարի 19-ը նշվում է որպես գիրք նվիրելու օր
Փետրվարի 19-ը Հովհաննես Թումանյանի ծննդյան օրն է: Հայաստանի Հանրապետությունում շուրջ 15 տարի այս օրը նշվում է որպես Գիրք նվիրելու օր:
Տոնի կապակցությամբ ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանն ու նախարարի տեղակալ Ալֆրեդ Քոչարյանն այցելել են Հովհաննես Թումանյանի թանգարան, որը ժամանակավորապես տեղակայվել է «Հրանտ Մաթևոսյան» մշակութային կենտրոնում:
Ժաննա Անդրեասյանը շրջայց է կատարել և ծանոթացել թանգարանի գործունեությանը՝ հյուրընկալող տանիքի ներքո։ Օրվա խորհրդի համաձայն՝ նախարարը գրքեր է նվիրել թանգարանին։
Ժաննա Անդրեասյանը ներկա է եղել նաև «Ճամփորդ հոգին», «Ու նայե՜ս, նայե՜ս» խորագրով ցուցահանդեսի բացմանը: Կտորների վրա արտացոլված լուսանկարները, գրառումներն ու բանաստեղծական տողերը պատմում են Հովհաննես Թումանյանի և Հրանտ Մաթևոսյանի ճանապարհորդությունների մասին:
Ցուցադրությանը բացման խոսքով հանդես են եկել Հովհ. Թումանյան թանգարանի տնօրենի ժամանակավոր պաշտոնակատար Լուսինե Ղարախանյանը և «Հրանտ Մաթևոսյան» մշակութային կենտրոնի ղեկավար Դավիթ Մաթևոսյանը:
Միջոցառման շրջանակում տեղի է ունեցել Հովհաննես Թումանյանի երկերի լիակատար ժողովածուի 5-րդ հատորի շնորհանդեսը:

For about 15 years, February 19 has been celebrated as a day of book-giving in Armenia
February 19 is Hovhannes Tumanyan's birthday. In the Republic of Armenia, this day has been celebrated as Book Giving Day for about 15 years.
On the occasion of the holiday, RA Minister of Education, Science, Culture, and Sports Zhanna Andreasyan and Deputy Minister Alfred Kocharyan visited the Museum of Hovhannes Tumanyan, which was temporarily located in the "Hrant Matevosyan" cultural center.
Zhanna Andreasyan made a tour and got acquainted with the museum's activities under the hosting roof. According to the day's council, the minister donated books to the museum.
Zhanna Andreasyan was also present at the opening of the exhibition entitled "The Soul of a Traveler," "And Look! Look!" The photos, notes, and poetic lines reflected in the pieces tell about the travels of Hovhannes Tumanyan and Hrant Matevosyan.
Hovh opened the exhibition. Lusine Gharakhanyan is the acting director of the Tumanyan Museum, and Davit Matevosyan is the head of the "Hrant Matevosyan" cultural center.
The presentation of the 5th volume of the complete collection of Hovhannes Tumanyan's works took place within the framework of the event.