Գյումրու դարբնության ավանդույթը ներառվել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի ներկայացուցչական ցանկում
Դեկտեմբերի 4-9-ը Կասանե քաղաքում (Բոտսվանա) ընթացող ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի «Ոչ նյութական մշակու­թային ժառանգության պաշտպանության մասին» կոնվենցիայի միջկառավարական կոմի­տեի 18-րդ նստաշրջանի ընթացքում կոմիտեն որոշում է կայացրել Գյումրիի դարբնության ավանդույթը ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի՝ Մարդկության ոչ նյութական մշակու­թային ժառանգության ներկայացուցչական ցանկում ներառելու վերաբերյալ։ Այս մասին տեղեկացնում է ՀՀ ԱԳՆ-ն։
Դարբնությունը Հայաստանում տարածված արհեստներից է եղել, սակայն որպես քաղաքային արհեստ՝ իր լիարժեք արտահայտումը ձեռք է բերել Գյումրիում և ծաղկուն շրջան ապրել 19-րդ դարում: Սերնդեսերունդ փոխանցվող այս ազգային ավանդույթի գրանցումը ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի ներկայացուցչական ցանկում առանցքային նշանակություն ունի դրա կենսունակության ապահովման, արժևորման և հանրահռչակման համար։
Հայաստանի Հանրապետությունը ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի 2003թ. «Ոչ նյութական մշակութային ժառանգության պաշտպանության մասին» կոնվենցիան վավերացրել է 2006թ․։ Հաջորդող տարիներին ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի՝ Մարդկության ոչ նյութական մշակութային ժառանգության ներկայացուցչական ցանկում գրանցվել են «Դուդուկն ու իր երաժշտությունը» (2008թ.), «Հայկական խաչքարի արվեստ. խաչքարի խորհուրդն ու խաչքարագործությունը» (2010թ.), «Սասնա ծռեր կամ Սասունցի Դավիթ էպոսի կատարողական դրսևորումները» (2012թ.), «Լավաշ. ավանդական հացի պատրաստումը, նշանակությունը և մշակութային դրսևորումները Հայաստանում» (2014թ.), «Քոչարի. ավանդական խմբապար» (2017թ․), «Հայկական տառարվեստը և դրա մշակութային դրսևորումները» (2018թ.), ինչպես նաև Իրանի Իսլամական Հանրապետության հետ համատեղ ներկայացված «Սուրբ Թադեոս առաքյալի վանքի ուխտագնացությունը» (2020թ.) տարրերը։

The blacksmithing tradition of Gyumri was included in the representative list of UNESCO.
The RA MFA reports that during the 18th session of the Intergovernmental Committee of the UNESCO Convention "On the Protection of the Intangible Cultural Heritage" held in Kasane (Botswana) from December 4-9, the committee decided to include Gyumri blacksmithing tradition in the representative list of UNESCO's Intangible Cultural Heritage of Humanity. Regarding.
Blacksmithing was one of the most popular crafts in Armenia, but as an urban craft, it gained its full expression in Gyumri and flourished in the 19th century. The registration of this national tradition handed down from generation to generation in the representative list of UNESCO is crucial for ensuring its vitality, appreciation, and popularization.
The Republic of Armenia ratified the 2003 UNESCO Convention "On the Protection of Intangible Cultural Heritage" in 2006. In the following years, "Duduk and His Music" (2008), "Armenian Khachkar Art, the Advice of Khachkar and Khachkar Work" (2010), "Sasna tsrer or the Performance Manifestations of the Epic of David of Sassoon" (2012), "Lavash, traditional bread preparation, meaning, and cultural manifestations in Armenia" (2014), "Kochari, traditional group dance" (2017), "Armenian calligraphy and its cultural manifestations" (2018), as well as the elements of "Pilgrimage to the Monastery of St. Thaddeus the Apostle" (2020), presented jointly with the Islamic Republic of Iran.