«Կնախանշվեն նախագծեր ու կյանքի կկոչվեն»․ վարչապետը՝ ֆրանսիացի նախարարին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Ֆրանսիայի մշակույթի նախարար Ռիմա Աբդուլ Մալակի գլխավորած պատվիրակությանը:
Վարչապետը ողջունել է տիկին Մալակի այցը Հայաստան և ընդգծել հայ-ֆրանսիական հարաբերությունների բարձր մակարդակն ու ինտենսիվ բնույթը: Նիկոլ Փաշինյանը հավելել է, որ ՀՀ կառավարությունը կարևորում է Ֆրանսիայի հետ բոլոր ոլորտներում համագործակցության հետևողական զարգացումն ու ամրապնդումը, այդ թվում` մշակույթի: Վարչապետը նշել է, որ ֆրանսիացի նախարարի այցն ունի հագեցած օրակարգ և համոզմունք հայտնել, որ դրա շրջանակում կնախանշվեն տարբեր նախագծեր ու դրանք հաջողությամբ կյանքի կկոչվեն:
Ռիմա Աբդուլ Մալակը հավելել է, որ իր գլխավորած պատվիրակության կազմում են մշակույթի մի խումբ գործիչներ, այցի նպատակն է` նոր ազդակ հաղորդել երկկողմ փոխգործակցությանը մշակույթի տարբեր ճյուղերում, մասնավորապես, մշակութային ժառանգության պահպանման, երաժշտության, կինոյի և այլն: Նախարարի խոսքով` հայ գործընկերների հետ քննարկվում են կոնկրետ ծրագրեր, որոնց իրականացման ուղղությամբ առաջիկայում կիրականացվեն համապատասխան քայլեր:
Քննարկվել են Լեռնային Ղարաբաղում գտնվող հայկական պատմամշակութային ժառանգության պաշտպանությանը վերաբերող հարցեր: Կարևորվել է այդ ուղղությամբ միջազգային հանրության, ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի կողմից անհրաժեշտ քայլերի իրականացումը:

"Projects will be outlined and implemented." Prime Minister to the French Minister
Prime Minister Nikol Pashinyan received the delegation led by French Minister of Culture Rima Abdul Malak.
The Prime Minister welcomed Mrs. Malak's visit to Armenia and emphasized the high level and intensive nature of Armenian-French relations. Nikol Pashinyan added that the RA government attaches importance to the consistent development and strengthening of cooperation with France in all fields, including culture. The Prime Minister noted that the French minister's visit has a full agenda and expressed his belief that various projects will be outlined within its framework and will be successfully implemented.
Rima Abdul Malak added that the delegation led by her includes a group of cultural figures; the purpose of the visit is to give a new impetus to bilateral interaction in various branches of culture, in particular, the preservation of cultural heritage, music, cinema, etc. According to the minister, specific programs are being discussed with Armenian partners, and appropriate steps will be taken to implement them shortly.
Issues related to protecting the Armenian historical and cultural heritage in Nagorno-Karabakh were discussed. The implementation of the necessary steps by the international community and UNESCO in this direction was emphasized.