Ամփոփվել է «ԴԱՍԱՐԱՆ+ԴԱՍԱԿԱՆ» թատերական կրթական ծրագրի հերթական փուլը
Գաբրիել Սունդուկյանի անվան ազգային ակադեմիական թատրոնում ամփոփվել է «ԴԱՍԱՐԱՆ+ԴԱՍԱԿԱՆ» թատերական կրթական ծրագրի հերթական փուլը։
Ծրագիրն իրականացվում է ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության աջակցությամբ և Գաբրիել Սունդուկյանի անվան ազգային ակադեմիական թատրոնի նախաձեռնությամբ:
Հաշվետու ներկայացումներին ներկա է եղել նաև  ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը։
Նախարարը ողջունել է մասնակիցներին և ընդգծել՝ այն բոլոր ծրագրերը, որ հնարավորություն են տալիս երեխաներին առնչվելու արվեստին, պետք է դարձնել ավելի հասանելի ու ներառական։ Այլ նախագծերի իրագործման ճանապարհին Ժաննա Անդրեասյանն այս ծրագրի փորձառությունն անգնահատելի է համարել. «Սա անմոռանալի փորձառություն է նաև երեխաներից յուրաքանչյուրի համար։  Եվ ակնհայտ է՝ պետք է շատ սիրես այն աշխատանքը, որով զբաղվում ես, որպեսզի ամառվա այս օրերին, երբ բոլորն անելիքները կրճատում են հանգստանալու տրամադրությամբ, գաս և օրդ լցնես թատրոնով։ Թատրոնը փոխում է մարդուն, և մեզնից յուրաքանչյուրը, անկախ նրանից, թե ինչքանով է առնչվել թատրոնին, կարծում եմ՝ իր վրա զգացել է փոփոխությունները, որ թողել է որևէ լավ ներկայացում։ Սա է  ամենակարևորը։ Այս երեխաներից շատերը կընտրեն թատրոնը, շատերն էլ կգնան այլ ճանապարհով։ Բայց այստեղ նրանք ստացել են հնարավորություն՝ միասին մտածելու, աշխատելու և ստեղծելու, ինչը կօգնի ամենաբարդ խնդիրներին ճիշտ առնչվել»։
Թատրոնի տնօրեն Վարդան Մկրտչյանի գնահատմամբ ևս «ԴԱՍԱՐԱՆ+ԴԱՍԱԿԱՆ» ծրագիրը բացահայտում է հանրակրթական դպրոցների աշակերտների պոտենցիալը և նրանց տալիս է հնարավորություն՝ իրականություն դարձնելու սեփական երևակայությունը։
Որպես ծրագրի այս փուլի եզրափակում՝ խմբերը թատրոնի Փոքր բեմում հանդիսատեսին ներկայացրել են նախագծի ընթացքում ստեղծած ներկայացումները:
Ծրագրի այս փուլում՝ հունիսի 26-ից հուլիսի 9-ը, մասնակցել են 70 աշակերտ՝ ինչպես Երևանից, այնպես էլ Հայաստանի տարբեր մարզերից։ Հիմնական թիրախային խումբը ավագ դպրոցների աշակերտներն են։ Երկշաբաթյա նախագծի ընթացքում մասնակիցներն աշխատել են խմբերով՝ իրենց մենթոր-ղեկավարների և դասախոսների ղեկավարությամբ։ Այս տարի դրամատիկական խմբերին զուգահեռ ծրագիրն ունեցել է պարի, մնջախաղի և մյուզիքլի խմբեր։
Նշենք, որ ծրագրի նպատակն է ամրապնդել դպրոց-թատրոն կապը։ Ծրագիրն հնարավորություն է ընձեռում աշակերտներին՝ ծանոթանալու ոլորտի լավագույն մասնագետների հետ, պատկերացնելու թատրոնի համակարգային կառուցվածքը։

Подведены итоги очередного этапа театральной образовательной программы «КЛАСС+КЛАССИКА»
Очередной этап театрально-образовательной программы «КЛАСС + КЛАССИКА» завершился в Национальном академическом театре имени Габриэля Сундукяна.
Программа осуществляется при поддержке Министерства образования, науки, культуры и спорта РА и по инициативе Национального академического театра имени Габриэля Сундукяна.
На отчетных презентациях также присутствовала министр ОНКС Жанна Андреасян.
Министр приветствовала участников и подчеркнул, что все программы, которые дают детям возможность прикоснуться к искусству, должны быть более доступными и инклюзивными. На пути к реализации других проектов Жанна Андреасян посчитала опыт этого проекта бесценным. «Это незабываемый опыт и для каждого из детей. И очевидно, что вы должны любить свою работу, чтобы в эти летние дни, когда все сокращают свою деятельность в настроении расслабиться, вы пришли и наполнили свой день театром. Театр меняет человека, и каждый из нас, независимо от того, насколько мы были связаны с театром, я думаю, почувствовал изменения на себе. Это самое главное. Многие из этих детей выберут театр, а многие пойдут другим путем. Но здесь они получили возможность подумать вместе и представить хороший спектакль.
По словам режиссера театра Вардана Мкртчяна, программа «КЛАСС+КЛАССИКА» также раскрывает потенциал учащихся общеобразовательных школ и дает им возможность воплотить в реальность собственное воображение.
В качестве финала этого этапа проекта коллективы представили зрителям на Малой сцене театра спектакли, созданные в ходе проекта.
В этом этапе проекта с 26 июня по 9 июля приняли участие 70 школьников, как из Еревана, так и из разных регионов Армении. Основная целевая группа – старшеклассники. В течение двухнедельного проекта участники работали в группах под руководством своих наставников-лидеров и профессоров. В этом году, наряду с драматическими коллективами, в программе были танцевальные, пантомимные и музыкальные коллективы.
Следует отметить, что цель программы – укрепить связь школы и театра. Программа дает возможность студентам познакомиться с лучшими специалистами в области, представить себе системную структуру театра.