Փարիզի ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի կենտրոնակայանում տեղի է ունեցել «Ներսես Շնորհալի. հրեշտակ երկնավոր» գիտաժողովն ու ցուցահանդեսը
Հունիսի 27-ին Փարիզում՝ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի կենտրոնակայանում, կայացել է «Ներսես Շնորհալի. հրեշտակ երկնավոր» խորագիրը կրող գիտաժողովը, որով մեկնարկել են Ներսես Շնորհալու 850-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումները։ Նույն օրը տեղի է ունեցել նաև նույնանուն խորագրով ցուցադրության բացումը:
ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի հռչակավոր մարդկանց և կարևոր իրադարձությունների 2022-2023 թվականների օրացույցում ընդգրկված հայ միջնադարյան հայտնի մտածող Ներսես Շնորհալու հիշատակի միջոցառումներին մասնակցում է նաև ՀՀ ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանի գլխավորած պատվիրակությունը:
«Ներսես Շնորհալի. հրեշտակ երկնավոր» խորագիրը կրող գիտաժողովին մասնակցել են Մատենադարանի, Մայր Աթոռ Սբ Էջմիածնի, Ֆրանսիայի գիտական շրջանակների ներկայացուցիչները, ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ում Վատիկանի ներկայացուցիչը, քույր եկեղեցիների հոգևոր հայրեր, ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ում հավատարմագրված դեսպաններ, հրավիրված հյուրեր։
Գիտաժողովին ողջույնի խոսքով հանդես են եկել ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արայիկ Խզմալյանը, ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ում ՀՀ մշտական ներկայացուցչության ղեկավար Քրիստիան Տեր Ստեփանյանը և ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ում Վատիկանի ներկայացուցիչը։
Գիտաժողովի հիմնական զեկուցողներն էին ֆրանսիացի անվանի հայագետ Ժան Պիեր Մահեն, «Մատենադարան» Մեսրոպ Մաշտոցի անվան հին ձեռագրերի գիտահետազոտական ինստիտուտի գիտաշխատող Գուրգեն Գասպարյանը, Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի միաբան հայր Շահե աբեղա Անանյանը: Գիտաժողովը վարել է Մատենադարանի ավագ գիտաշխատող Արմինե Մելքոնյանը։
Ելույթի ընթացքում բանախոսներն արժևորել են Շնորհալու ստեղծագործական ժառանգությունը, նրա դերակատարությունը համաքրիստոնեական արժեքների տարածման գործում։
Գիտաժողովին հաջորդել է նույնանուն խորագրով ցուցադրությունը, որի բացմանը ելույթով հանդես է եկել ՀՀ ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը: Ողջունելով ներկաներին՝ Ժաննա Անդրեասյանը շնորհավորել է մշակութային կարևոր և աննախադեպ իրադարձության կապակցությամբ. «Այսօր մենք առիթ ունենք վերստին նշանավորելու հայոց հոգևոր պատմության ամենաերևելի անուներից մեկին՝ Սուրբ Ներսես Շնորհալուն։ Վստահ եմ՝ այսօր մեկնարկած գիտաժողովի շրջանակում տրվել են ստույգ գիտական գնահատականներ, գեղեցիկ և խորիմաստ բնութագրումներ և, այդուհանդերձ, դժվար է սահմանել այն դերն ու նշանակությունը, որ ունեցել է մեծանուն Հայրապետը հայ աստվածաբանական ու գեղագիտական մտքի ձևավորման մեջ»։
Նախարարի նշմամբ՝ ցուցահանդեսը ևս մեկ հնարավորություն է ծանոթանալու Ներսես Շնորհալու ժառանգությանը և գիտակցելու նրա դերը մատենագրության, գրավոր մշակույթի պատմության մեջ։
«Նմուշների բնագրերը պահպանվում են Մեսրոպ Մաշտոցի անվան Մատենադարանում, և առիթից օգտվելով՝ ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել Մաշտոցյան Մատենադարանին պատկերազարդ ձեռագրերի թվային պատճենները տրամադրելու համար»,- ասել է նախարարը՝ շնորհակալություն հայտնելով ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի ղեկավարությանը նման հնարավորություն ստեղծելու համար:
Ելույթներ են ունեցել նաև ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ում ՀՀ մշտական ներկայացուցչության ղեկավար Քրիստիան Տեր Ստեփանյանը, ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Գլխավոր տնօրենի տեղակալ էդուարդ Ֆիրմին Մատոկոն։
Ցուցադրությունը ներկայացրել է ««Մատենադարան» Մեսրոպ Մաշտոցի անվան հին ձեռագրերի գիտահետազոտական ինստիտուտ» հիմնադրամի գլխավոր ավանդապահի ժամանակավոր պարտականությունները կատարող Դավիթ Ղազարյանը:

On June 27, in Paris, at the headquarters of UNESCO, "Nerses Shnorali. the conference entitled "heavenly angel" started the events dedicated to the 850th anniversary of Nerses Shnoralu. The exhibition's opening with the same title occurred on the same day.
The delegation headed by Minister of Education and Culture of the Republic of Armenia Zhanna Andreasyan also participates in the commemorative events of the famous Armenian medieval thinker Nerses Shnoralu, included in the 2022-2023 calendar of famous people and important events of UNESCO.
"Nerses Shnorali. "heavenly angel" conference was attended by the representatives of Matenadaran, the Mother See of St. Etchmiadzin, the scientific circles of France, the representative of the Vatican in UNESCO, spiritual fathers of sister churches, ambassadors accredited to UNESCO, guests.
At the conference, the Deputy Minister of the Ministry of Education and Culture of the Republic of Armenia, Arayik Khzmalyan, the head of the Permanent Representation of the Republic of Armenia to UNESCO, Christian Ter Stepanyan, and the representative of the Vatican to UNESCO made a speech of welcome.
The main speakers of the conference were the famous French Armenologist Jean-Pierre Mahé, Gurgen Gasparyan, researcher of the "Matenadaran" Mesrop Mashtots Research Institute of Ancient Manuscripts, Father Shahe Abegha Ananyan, Congregant of the Mother See of Saint Etchmiadzin. The conference was chaired by Armine Melkonyan, senior researcher of Matenadaran.
During the speech, the speakers appreciated the creative heritage of Shnoralu and his role in spreading pan-Christian values.
The conference was followed by the exhibition with the same title, at the opening of which the minister of KGSMS, Zhanna Andreasyan, made a speech. Welcoming the attendees, Zhanna Andreasyan congratulated them on the critical and unprecedented cultural event. "Today, we have an opportunity to celebrate once again one of the most prominent names in Armenian spiritual history, Saint Nerses Shnorhalu. I am sure that within the framework of the conference that started today, accurate scientific evaluations and beautiful and profound descriptions were given. Yet, it isn't easy to define the role and significance of the great Patriarch in the formation of Armenian theological and aesthetic thought.
According to the minister, the exhibition is another opportunity to get acquainted with Nerses Shnoralu's heritage and realize his role in the history of bibliography and written culture.
"The originals of the samples are preserved in the Matenadaran named after Mesrop Mashtots, and I would like to take this opportunity to thank the Mashtotsyan Matenadaran for providing digital copies of the illustrated manuscripts," said the minister, thanking the UNESCO leadership for creating such an opportunity.
Christian Ter Stepanyan, Head of the Permanent Representation of Armenia to UNESCO, and Eduard Firmin Matoko, Deputy Director General of UNESCO, also gave speeches.
The exhibition was presented by Davit Ghazaryan, acting as the chief custodian of the "Matenadaran" Mesrop Mashtots Research Institute of Ancient Manuscripts Foundation.