Կստեղծվի «Արտաշատ մայրաքաղաք» պատմամշակութային արգելոց
ՀՀ կառավարությունը հավանություն է տվել «Արտաշատ մայրաքաղաք» պատմամշակութային արգելոց ստեղ­ծե­լու մասին որոշմանը, որով արգելոցի տարածքը սահմանվել է 5.8 հեկտար:
«Արտաշատ մայրաքաղաք» պատմամշակութային արգելոցի ստեղծումը պայմանավորված է այն հանգամանքով, որ այն հանդիսանում է հանրապետական նշանակության հուշարձան և ընդգրկված է պետական ցուցակում: Արգելոցի համար անհրաժեշտ տարածքը համարվում է պետական սեփականություն: Այդ հատվածում գտնվում են հանրապետական նշանակության հուշարձաններ, մասնավորապես՝ Արտաշատ մայրաքաղաքը (մ.թ.ա. II – մ. թ. IV դդ.), որը կառուցել է հայոց արքա Արտաշեսը մ.թ.ա. 180-170-ական թթ. և իր անունով անվանել Արտաշատ:
Արգելոցի ստեղծումն ամբողջությամբ համապատասխանում է «Պատմության և մշակույթի անշարժ հուշարձանների ու պատմական միջավայրի պահպանության և օգտագործման մասին» ՀՀ օրենքի պահանջներին, քանի որ այն ստեղծվում է պատմական միջավայրի և հուշարձանների շուրջը:
Արգելոցի ստեղծումը չի հանգեցնի լրացուցիչ ֆինանսական պարտավորության. դրա հետագա պահպանությունն ու շահագործումն իրականացվելու է «Պատմամշակութային արգելոց թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի արտաբյուջետային միջոցների հաշվին:
Այսպիսով՝ որոշման արդյունքում կապահովվի հուշարձանախմբի ամբողջ տա­րած­քի պատշաճ պահպանությունը, մասնագիտական ամբողջական ուսումնասիր­ման ու հանրահռչակման հնարավորությունը, զբոսաշրջային երթուղիներում արգելոցի տարածքի ներգրավումը, ինչպես նաև պետական ֆինանսավորման՝ առավել արդյունավետ օգտագործումը: Արգելոցի ստեղծումը միտված է պատմական, հնագիտական, ճարտարապետական անշարժ հուշարձանների, հուշարձանների համալիրների, հուշարձանախմբերի, պատմական և բնապատմական միջավայրի, մշակութային այլ արժեքների ուսումնասիրման և հանրահռչակման աշխատանքների արդյունավետության բարձրացմանը:
Հավելենք, որ ՀՀ կառավարության համապատասխան որոշումներով ստեղծվել են «Զորաց քարեր բնակատեղի», «Լոռի բերդ քաղաքատեղի», «Ամբերդ ամրոց» և «Բերդ», «Բջնի ամրոց», «Սմբատաբերդ», «Դաշտադեմ ամրոց» և «Մայրաքաղաք Դվին» պատմամշակութային արգելոցները, որոնք դարձել են «Պատմամշակութային արգելոց թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի մասնաճյուղեր՝ նպատակ ունենալով բարձրացնել կառավարման արդյունավետությունը և ապահովել լրացուցիչ ֆինանսական միջոցներ:

"Artashat Capital" historical and cultural reserve will be created
The Government of the Republic of Armenia approved the decision to create the "Artashat Capital" historical and cultural reserve, by which the budget area was set at 5.8 hectares.
The creation of the "Artashat Capital" historical and cultural reserve is because it is a monument of republican significance and is included in the state list. The area needed for the account is considered state property. There are monuments of republican importance in that area, particularly the Artashat capital (II century BC - IV century AD), built by the Armenian king Artashes in BC. 180-170s. And it was named after him, Artashat.
The creation of the reserve fully complies with the requirements of the RA Law "On the Protection and Use of Immovable Monuments of History and Culture and Historical Environment," as it is created around the historical environment and monuments.
The creation of the reserve will not result in an additional financial obligation. Its further preservation and operation will be carried out at the expense of extra-budgetary funds from "Historical-Cultural Reserve Museums and Historical Environment Protection Service."
Thus, as a result of the decision, the proper protection of the entire area of the monument group, the possibility of complete professional study and popularization, the inclusion of the reserve area in tourist routes, and the most effective use of state funding will be ensured. The creation of the reserve aims to increase the effectiveness of research and popularization of historical, archaeological, and architectural immovable monuments, monument complexes, monument groups, historical and natural environment, and other cultural values.
Let's add that by the relevant decisions of the RA Government, the historical and cultural reserves "Zorats Karer Settlement," "Lori Berd Urban Area," "Amberd Castle" and "Fort," "Bjni Castle," "Smbataberd," "Dashtadem Castle" and "Capital Dvin" were created. , which have become GNCO's "Historical-Cultural Reserve Museums and Historical Environment Protection Service" branches to increase management efficiency and provide additional financial resources.