Մեկնարկել են Արամ Խաչատրյանի 120-ամյակի հոբելյանական միջոցառումները
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության աջակցությամբ Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբն այս օրերին հյուրախաղերով հանդես է գալիս Միացյալ Թագավորությունում։ 2023 թվականին նշվում է հայ մեծանուն կոմպոզիտոր Արամ Խաչատրյանի 120-ամյակը, և Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի ելույթներով տրվում է Արամ Խաչատրյանի 120-ամյակին նվիրված հոբելյանական միջոցառումների մեկնարկը։
Համերգային շրջագայությունը սկսվել է փետրվարի 13-ին. առաջին ելույթները՝ նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանի ղեկավարությամբ, տեղի են ունեցել Մանչեսթերում, Քեմբրիջում։ Հյուրախաղերն ընդգրկում են 10 համերգ. դրանք տեղի կունենան նաև Լոնդոնի, Էդինբուրգի, Շեֆիլդի, Բիրմինգհեմի և Մեծ Բրիտանիայի այլ քաղաքների հեղինակավոր համերգասրահներում։ Նկատենք, որ համերգների մեծ մասի տոմսերն ամիսներ առաջ սպառվել են։
Համերգային ծրագրերի առանցքում Խաչատրյանի կոմպոզիտորական գանձարանի ամենահայտնի և ազդեցիկ նմուշներն են. երկացանկը ներառում է Ջութակի կոնցերտը, հատվածներ «Սպարտակ» և «Գայանե» բալետներից։ Նվագախմբի հետ որպես մենակատար հանդես են գալիս բրիտանացի անվանի ջութակահարներ Ջենիֆեր Փայքը և Քլոյե Հանսլիփը։
Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի համերգները Միացյալ Թագավորությունում անցնում են լեփ-լեցուն դահլիճներում։ Խաչատրյանի Ջութակի կոնցերտը Ջենիֆեր Փայքի կատարմամբ լայն արձագանք է ստանում ունկնդիրների շրջանում։
Համերգներից առաջ իրականացվում են նաև քննարկումներ, որոնց ընթացքում դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանը ներկայացնում է Արամ Խաչատրյանի կոմպոզիտորական ժառանգությունը և հայ կատարողական արվեստը։ Միացյալ Թագավորությունում Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի հյուրախաղերի իրականացմանն աջակցել են նաև անհատներ և բարեգործական կազմակերպություններ:

The jubilee events of Aram Khachatryan's 120th birthday have started
With the support of the Ministry of Education, Science, Culture, and Sports of the Republic of Armenia, the State Symphony Orchestra of Armenia is touring the United Kingdom. In 2023, the 120th anniversary of the great Armenian composer Aram Khachatryan is celebrated, and the anniversary events dedicated to Aram Khachatryan's 120th birthday are marked with the performances of the Armenian State Symphony Orchestra.
The concert tour started on February 13. the first performances, under the direction of the orchestra's artistic director and chief conductor Sergey Smbatyan, took place in Manchester, Cambridge. The tour includes ten concerts. They will also take place in prestigious concert halls in London, Edinburgh, Sheffield, Birmingham, and other cities in Great Britain. Note that the tickets for most of the concerts were sold out months ago.
The core of the concert programs is the most famous and influential samples of Khachatryan's compositional treasury. The double set includes the Violin Concerto and excerpts from the ballets "Spartacus" and "Gaiane." Renowned British violinists Jennifer Pike and Chloe Hanslip perform as soloists with the orchestra.
The Armenian State Symphony Orchestra Concerts in the United Kingdom are held in packed halls. Khachatryan's Violin Concerto, performed by Jennifer Pike, received a broad response among listeners.
Discussions are held before the concerts, during which the conductor Sergey Smbatyan presents the composer's heritage of Aram Khachatryan and the Armenian performing arts. Individuals and charitable organizations also supported the Armenian State Symphony Orchestra's tour in the United Kingdom.