Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը հյուրախաղերով հանդես կգա Մեծ Բրիտանիայում
Կառավարությունը գումար կհատկացնի Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի՝ Արամ Խաչատրյանի ծննդյան 120-ամյակի հոբելյանական միջոցառումների շրջանակում Մեծ Բրիտանիայում հյուրախաղերի կազմակերպմանն աջակցելու նպատակով:
Միջոցառումների ծրագրի շրջանակում նախատեսված են Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի համերգները Մեծ Բրիտանիայի և Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորության 10 քաղաքում (Մանչեսթեր, Քեմբրիջ, Էդինբուրգ, Բերնինգհեմ, Շեֆիլդ, Չելթենհեմ, Քրոյդոն, Փերթ, Գիլֆորդ, Լոնդոն):
Համերգային 14-օրյա շրջագայության համար ՀՀ կառավարության պահուստային ֆոնդից կհատկացվի 48340,6 հազար դրամ: Համերգային ծրագրի ընդհանուր գումարը կազմում է 98700 հազար դրամ:
Հիշեցնենք՝ հայ մեծանուն կոմպոզիտոր Արամ Խաչատրյանի 120-ամյակի հոբելյանական միջոցառումների ցանկում ընդգրկվելու համար ստացվել է շուրջ 40 հայտ:
Ծրագրի շրջանակում նախատեսվում են հյուրախաղեր, փառատոներ, կրթական միջոցառումներ, ձայնագրություններ, նամակների ժողովածուի հրապարակում, Արամ Խաչատրյանի մասին պատմող տարբեր անդրադարձներ, միջազգային մրցույթ, եզակի նյութերի ցուցադրություն և այլն:

The State Symphony Orchestra of Armenia will perform on tour in Great Britain
The government will allocate money to support the organization of the Armenian State Symphony Orchestra's tour in Great Britain as part of the 120th-anniversary celebrations of Aram Khachatryan's birth.
As part of the program of events, concerts of the State Symphony Orchestra of Armenia are planned in 10 cities of the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland (Manchester, Cambridge, Edinburgh, Burningham, Sheffield, Cheltenham, Croydon, Perth, Guildford, London).
48340,6  thousand drams will be allocated from the reserve fund of the RA government for the 14-day concert tour. The total amount of the concert program is 98700 thousand drams.
So as you know, about 40 applications were received to be included in the list of jubilee events for the 120th anniversary of the famous Armenian composer Aram Khachatryan.
Tours, festivals, educational events, recordings, publication of a collection of letters, various reflections on Aram Khachatryan, international competitions, an exhibition of unique materials, etc., are planned within the project's scope.