Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը հյուրախաղերով հանդես կգա Մեծ Բրիտանիայում
Կառավարությունը գումար կհատկացնի Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի՝ Արամ Խաչատրյանի ծննդյան 120-ամյակի հոբելյանական միջոցառումների շրջանակում Մեծ Բրիտանիայում հյուրախաղերի կազմակերպմանն աջակցելու նպատակով:
Միջոցառումների ծրագրի շրջանակում նախատեսված են Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի համերգները Մեծ Բրիտանիայի և Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորության 10 քաղաքում (Մանչեսթեր, Քեմբրիջ, Էդինբուրգ, Բերնինգհեմ, Շեֆիլդ, Չելթենհեմ, Քրոյդոն, Փերթ, Գիլֆորդ, Լոնդոն):
Համերգային 14-օրյա շրջագայության համար ՀՀ կառավարության պահուստային ֆոնդից կհատկացվի 48340,6 հազար դրամ: Համերգային ծրագրի ընդհանուր գումարը կազմում է 98700 հազար դրամ:
Հիշեցնենք՝ հայ մեծանուն կոմպոզիտոր Արամ Խաչատրյանի 120-ամյակի հոբելյանական միջոցառումների ցանկում ընդգրկվելու համար ստացվել է շուրջ 40 հայտ:
Ծրագրի շրջանակում նախատեսվում են հյուրախաղեր, փառատոներ, կրթական միջոցառումներ, ձայնագրություններ, նամակների ժողովածուի հրապարակում, Արամ Խաչատրյանի մասին պատմող տարբեր անդրադարձներ, միջազգային մրցույթ, եզակի նյութերի ցուցադրություն և այլն:

Государственный симфонический оркестр Армении выступит с гастролями в Великобритании
Правительство выделит средства на организацию гастролей Государственного симфонического оркестра Армении в Великобритании в рамках празднования 120-летия со дня рождения Арама Хачатряна.
В рамках программы мероприятий запланированы концерты Государственного симфонического оркестра Армении в 10 городах Соединенного Королевства Великобритании и Северной Ирландии (Манчестер, Кембридж, Эдинбург, Бернингем, Шеффилд, Челтнем, Кройдон, Перт, Гилфорд, Лондон).
На 14-дневный концертный тур будет выделено 48 340,6 тыс. драмов из резервного фонда правительства РА. Общая сумма концертной программы составляет 98 700 тысяч драмов.
Напомним, что на включение в список юбилейных мероприятий 120-летия известного армянского композитора Арама Хачатряна поступило около 40 заявок.
В рамках проекта запланированы гастроли, фестивали, образовательные мероприятия, записи, издание сборника писем, различные размышления об Араме Хачатряне, международный конкурс, выставка уникальных материалов и т.д.