«Եվրատեսիլ 2023»-ում Հայաստանը կներկայացնի երգչուհի Բրյունետը
Հայաստանն այս տարի «Եվրատեսիլում» կներկայացնի երգչուհի Բրյունետը: Որոշումը կայացվել է Հանրային հեռուստաընկերության անցկացրած ներքին ընտրության արդյունքում, հայտնում է Առաջին ալիքը։
Բրյունետը հանրությանը հայտնի է մի քանի հիթային երգերով և պատրաստվում է նոր շունչ բերել եվրատեսիլյան մեծ բեմ: «Ուրախ եմ ձեզ հետ կիսվել այս նորությամբ: Ես պարզապես երաժշտություն եմ ստեղծում, որով այս անգամ կիսվելու եմ եվրոպական լսարանի հետ»,- նշել է «Եվրատեսիլ 2023»-ում Հայաստանի պատվիրակը:
Բրյունետը երգել սկսել է 4 տարեկանից, իսկ ստեղծագործում է 15 տարեկանից: Իր բոլոր երգերի երաժշտության և բառերի հեղինակը հենց ինքն է: Բրյունետի «Գիշեր», «Smoke Break», «Բաց կապույտ աչքերդ» երգերը կարճ ժամանակում հիթ են դարձել և միլիոնավոր դիտումներ գրանցել Յութուբում:
Հանրային հեռուստաընկերության գործադիր տնօրեն Հովհաննես Մովսիսյանը կարևորում է նման մրցույթներում Հայաստանը ներկայացնելու հնարավորությունը երիտասարդ և տաղանադավոր արտիստներին վստահելը. «Նախորդ տարի «Եվրատեսիլ» նորահայտ արտիստի ուղարկելու փորձն արդարացվեց. մինչև այժմ մրցութային երգը շարունակում է մեծ հաջողություններ գրանցել ու գերել միլիոնավոր երկրպագուների սրտեր: Հուսով եմ՝ այս տարի ևս կզարմացնենք եվրոպացի հանդիսատեսին ինքնատիպ հայ արտիստով»:
«Երևանում «Մանկական Եվրատեսիլի» կազմակերպումից մի քանի շաբաթ անց մենք արդեն սկսեցինք մայիսին կայանալիք մրցույթի մեր պատվիրակին ընտրելու գործընթացը: Այս փուլում արդեն աշխատում ենք երգի և տեսահոլովակի վրա, որը, վստահ եմ, շատ տպավորիչ է լինելու»,- ասում է «Եվրատեսիլի» հայաստանյան պատվիրակության ղեկավար Դավիթ Ծերունյանը:
«Եվրատեսիլ 2023» երգի մրցույթն այս տարի անցկացվելու է Լիվերպուլում. կիսաեզրափակիչները կկայանան մայիսին 9-ին և 11-ին, իսկ եզրափակիչը՝ մայիսին 13-ին: Բրյունետը ելույթ կունենա երկրորդ կիսաեզրափակչի առաջին հատվածում:

Armenia will be represented by the singer Brunette in "Eurovision 2023".
This year Armenia will be represented by the singer Brunette at the Eurovision Song Contest. The decision was made due to the internal election held by the Public Television Company, First Channel reports.
Brunette is known to the public for several hit songs and is about to bring a new breath to the big European stage, "I am happy to share this news with you. I'm just creating music that I will share this time with the European audience," said the representative of Armenia at Eurovision 2023.
Brunette started singing at four and has been composing since 15. She is the author of the music and lyrics of all his songs. Brunette's songs "Night," "Smoke Break," and "Open your blue eyes" became hits in a short time and recorded millions of views on YouTube.
Hovhannes Movsisyan, executive director of the public television company, emphasizes the importance of trusting young and talented artists with the opportunity to represent Armenia in such competitions. "Last year, the attempt to send a new artist to Eurovision was justified. Until now, the competition song continues to achieve great success and capture the hearts of millions of fans. I hope we will surprise the European audience this year with an original Armenian artist."
"A few weeks after the organization of the "Junior Eurovision" in Yerevan, we have already started choosing our delegate for the May competition. At this stage, we are already working on a song and a video, which, I am sure, will be very impressive," says Davit Tserunyan, head of the Armenian delegation of Eurovision.
"Eurovision 2023" song contest will be held in Liverpool this year. The semi-finals will occur on May 9 and 11, and the final on May 13. Brunette will perform in the first part of the second semi-final.