Դեկտեմբերի 6-ին կմեկնարկի Խաչատրյանի անվան 10-րդ միջազգային փառատոնը
Դեկտեմբերի 6-ին՝ ժամը 19.00, Արամ Խաչատրյան համերգասրահում կմեկնարկի Խաչատրյանի անվան միջազգային փառատոնը։ Այն այս տարի հոբելյանական է և անցկացվում է 10-րդ անգամ։ Փառատոնի կազմակերպիչն է Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը։
Բացման համերգին Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի հետ ելույթ կունենա թավջութակահար Սևակ Ավանեսյանը, համերգը կղեկավարի դիրիժոր Ջորջ Փեհլիվանյանը։ Ծրագրում կհնչեն Սերգեյ Պրոկոֆևի, Միխայիլ Գլինկայի, Ալեքսանդր Բորոդինի ստեղծագործություններից։ Համերգը նվիրված է թավջութակահարուհի Մեդեա Աբրահամյանի 90-ամյակին։
Խաչատրյանական փառատոնի անցկացմանն աջակցում է ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարությունը։ Փառատոնի գլխավոր հովանավորն է Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատը, գլխավոր գործընկերը՝ Երևանի քաղաքապետարանը, հովանավորը՝ Երևանի կոնյակի գործարանը։
Փառատոնը կշարունակվի մինչև դեկտեմբերի 20-ը։ Այս ընթացքում երաժշտասերները հնարավորություն կունենան ունկնդրելու ևս չորս համերգ՝ անվանի մենակատարների մասնակցությամբ։

6 декабря стартует 10-й Международный фестиваль имени Хачатряна.
6 декабря в 19:00 в концертном зале Арама Хачатряна стартует международный фестиваль имени Хачатряна. В этом году мероприятие юбилейное и проводится уже в 10-й раз. Организатор фестиваля – Государственный симфонический оркестр Армении.
На концерте открытия выступит виолончелист Севак Аванесян с Государственным симфоническим оркестром Армении, дирижирует концертом Георгий Пехливанян. В программе прозвучат произведения Сергея Прокофьева, Михаила Глинки, Александра Бородина. Концерт посвящен 90-летию со дня рождения виолончелистки Медеи Абрамян.
Фестиваль Хачатуряна проходит при поддержке Министерства образования и культуры РА. Главный спонсор фестиваля – Зангезурский медно-молибденовый комбинат, главный партнер – мэрия Еревана, спонсор – Ереванский коньячный завод.
Фестиваль продлится до 20 декабря. В этот период у меломанов будет возможность прослушать еще четыре концерта с участием известных солистов.