Երևանը երգում է Ֆորշի համար․ արտիստի 55-ամյակին նվիրված երեկո կկազմակերպվի
Հոկտեմբերի 10-ին, ժամը 18:30 Dvin Music Hall-ում կանցկացվի «Երևանը երգում է Ֆորշի համար» խորագրով համերգային երեկոն, որը նվիրված է հայ երգիչ, երգահան, ՀՀ վաստակավոր արտիստ Ֆորշի 55-ամյակին։ Միջոցառումը կազմակերպել են Երևանի ավագանու անդամներ Արմեն Սարգսյանը և Նուարդ Վարդանյանը՝ փոխքաղաքապետ Տիգրան Ավինյանի աջակցությամբ։
Միջոցառմանը հանդես կգան և հոբելյարին իրենց կատարումներով կշնորհավորեն Thea Orchestra-ն, Գոռ Սուջյանը, Արամոն, Էմմա Պետրոսյանը, Արթուր Իսպիրյանը, Շուշան Պետրոսյանը, Վահագն Հայրապետյանը, Արսեն Սաֆարյանը, Արամ MP3-ը, Սամսոն Մելիքյանը, Զարուհի Բաբայանը, Սրբուկը, Աղվան Պապոյանը, Արփին, Արտակ Ներսիսյանը, Լուկաս Մադոյանը, Հայկ Պետրոսյանը, Լևոն Մալխասյանը, Ռադիկ Գաբրիելյանը և Խամաճիկների պետական թատրոնի արտիստները։ Սպասվում է մտերմիկ ու ջերմ երեկո, որի ընթացքում Ֆորշի ընկերները իրենց սերը կփոխանցեն սիրված արտիստին երգի ու երաժշտության լեզվով։
Երեկոյին կներկայացվի Ֆորշի 55-ամյակին նվիրված տեսաֆիլմ, ինչպես նաև բազում այլ անակնկալներ։ Ֆորշը և «Ռե Մինոր» խումբը ևս հանդես կգան կատարումներով։
«Համերգի համար ընտրված այս ամսաթիվը համընկնում է Էրեբունի-Երևան տոնակատարությունների անցկացման օրերի հետ այն պարզ պատճառով, որ Ֆորշը սերտ առնչություն ունի Երևանի հետ․արտիստը մայրաքաղաքի խորհրդանիշներից մեկն է։ Եվ մենք այս միջոցառմամբ արժանին կմատուցենք մեծ արտիստին»,-նշում են միջոցառման կազմակերպիչները։ Միջոցառման մուտքը՝ հրավիրատոմսերով։
Ֆորշը (իրական անունը՝ Վահան Գեորգիի Գևորգյան) ծնվել է 1967 թվականի մայիսի 25-ին։ 1985 թվականին ավարտել է Երևանի Չայկովսկու անվան երաժշտական դպրոցի ջութակի դասարանը։ 1985-1992 թվականներին սովորել է Երևանի Կոմիտասի անվան պետական կոնսերվատորիայի ջութակի բաժնում։ 1983 թվականից երգեր է գրում։ 1990-1996 թվականներին եղել է «Մետրո» թատրոնի դերասան և կոմպոզիտոր։
Հեղինակել է մի շարք բեմադրությունների երաժշտություններ՝ Նիկոլայ Ծատուրյանի «Հեթում արքա», «Ապերախտ տղամարդիկ», Վիգեն Ստեփանյանի «Շունն ու կատուն» և այլն։
Նկարահանվել է ֆիլմերում։ Հեղինակել է ավելի քան 50 երգ։ 1994 թվականին հիմնադրել է «Ռե Մինոր» խումբը և համերգներով հանդես է եկել տարբեր երկրներում։ 2008 թվականին հիմնել է «Ֆորշ և ընկերներ» կազմակերպությունը, որը Սևանա լճի ափին իրականացրել է «Երաժիշտներ հանուն խաղաղության» միջազգային փառատոնը։ Նկարահանել է ավելի քան 20 տեսահոլովակ։

Yerevan sings for Forsh. An evening dedicated to the artist's 55th birthday will be organized
On October 10, at 18:30 in Devin Music Hall, a concert evening entitled "Yerevan sings for Forsh" will be held, dedicated to the 55th anniversary of Armenian singer, songwriter, and Honored Artist of the Republic of Armenia Forsh. The event was organized by Yerevan Council of Elders members Armen Sargsyan and Nvard Vardanyan with Deputy Mayor Tigran Avinyan.
The Orchestra, Gor Sujyan, Aramo, Emma Petrosyan, Artur Ispiryan, Shushan Petrosyan, Vahagn Hayrapetyan, Arsen Safaryan, Aram MP3, Samson Melikyan, Zaruhi Babayan, Srbuk, Aghvan Papoyan, Arpin will perform at the event and congratulate the anniversary with their performances. , Artak Nersisyan, Lukas Madoyan, Hayk Petrosyan, Levon Malkhasyan, Radik Gabrielyan, and the artists of the State Theater of Puppets. An intimate and warm evening is expected, during which Forsh's friends will convey their love to their favorite artist in the language of song and music.
In the evening, a video film dedicated to Forsh's 55th anniversary will be presented, as well as many other surprises. Forsh and the band "Re Minour" will also perform.
"This date chosen for the concert coincides with the Erebuni-Yerevan celebrations for the simple reason that Forsh is closely related to Yerevan: the artist is one of the symbols of the capital. And with this event, we will give the great artist his due," the event organizers say—entrance to the event with invitations.
Forsh (real name: Vahan Georgii Gevorgyan) was born on May 25, 1967. In 1985, he graduated from the violin class of the Yerevan Tchaikovsky Music School. From 1985-1992 he studied at the violin department of Yerevan State Conservatory, named after Komitas. He has been writing songs since 1983. From 1990-1996, he was an actor and composer at the "Metro" theater.
He composed music for several plays: Nikolay Tsaturian's "Hetum the King," "Ungrateful Men," Vigen Stepanyan's "Dog and Cat," and others.
He filmed in movies. He has written more than 50 songs. In 1994, he founded the group "Re Minour" and performed concerts in different countries. In 2008, he founded the "Forsh and Friends" organization, which organized the "Musicians for Peace" international festival on the shores of Lake Sevan. He shot more than 20 video clips.