Քննարկվել են հայ-մեքսիկական մշակութային համագործակցության հարցեր
ՀՀ ԿԳՄՍ նախարար Վ. Դումանյանի գլխավորած պատվիրակությունը սեպտեմբերի 28-30-ը Մեխիկոյում մասնակցում է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի «Մշակութային քաղաքականության և կայուն զարգացման համաշխարհային համաժողովին»: Հայաստանյան պատվիրակության կազմում են նախարարի տեղակալ Ալֆրեդ Քոչարյանը և Մշակութային ժառանգության և ժողովրդական արհեստների վարչության պետ Աստղիկ Մարաբյանը:
Հանդիպման ընթացքում գործընկերներն անդրադարձել են մշակույթի ոլորտում համագործակցության խթանման, ինչպես նաև տարբեր ուղղություններով փորձի փոխանակման կարևորությանը: Քննարկվել է մշակութային միջոցառումների իրականացման, երկու երկրների ճանաչողության բարձրացման, մշակութային տուրիզմի զարգացմանն ուղղված հարցեր: Այս համատեքստում կողմերը դիտարկել են նաև համագործակցության հուշագրի ստորագրման հնարավորությունը:

Обсуждены вопросы армяно-мексиканского культурного сотрудничества
Делегация во главе с министром МОНКС РА В.Думаняном участвует во Всемирной конференции ЮНЕСКО по культурной политике и устойчивому развитию, которая проходит в Мехико 28-30 сентября. В состав армянской делегации входят заместитель министра Альфред Кочарян и начальник управления культурного наследия и народных ремесел Астхик Марабян.
В ходе встречи партнеры обсудили важность развития сотрудничества в сфере культуры, а также обмена опытом в разных направлениях. Обсуждены вопросы, направленные на реализацию культурно-массовых мероприятий, повышение осведомленности о двух странах, развитие культурного туризма. В этом контексте стороны также рассмотрели возможность подписания меморандума о сотрудничестве.