««Կողք կողքի» միջազգային ներառական երաժշտական արտ փառատոնը տարվա ընթացքում կատարած աշխատանքի հաշվետվությունն է». Արա Խզմալյան
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության աջակցությամբ, ՀՀ վարչապետի տիկին Աննա Հակոբյանի հովանու ներքո սեպտեմբերի 6-ին Հովհաննես Թումանյանի անվան պետական տիկնիկային թատրոնում կայացել է «Կողք կողքի» միջազգային ներառական երաժշտական արտ փառատոնի բացման արարողությունը, որին ներկա էր ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արա Խզմալյանը:
Բացման շրջանակում փառատոնի մասնակից երեխաներն ու պատանիները ներկայացել են նկարչական, կերամիկական, ձեռագործ աշխատանքների ցուցադրությամբ և համերգային ծրագրով:
Նախարարի տեղակալի նշմամբ՝ վերջին տարիներին մեծ ուշադրություն է դարձվում մշակույթի ոլորտում ներառականության սկզբունքի իրացմանը, ինչով և կարևորվում է այս փառատոնը:
««Կողք կողքի» միջազգային ներառական երաժշտական արտ փառատոնը մեր կարևորագույն ներառական նախագծերից մեկն է և՛ իր հանրային ուղերձներով, և՛ բարոյական բովանդակությամբ: Բարեբախտաբար, ի տարբերություն բազմաթիվ այլ նախագծերի՝ այն չի ավարտվում համերգային բովանդակությամբ և փառատոնային ձևաչափով, միանգամյա ակցիա չէ, այլ ամբողջ տարվա ընթացքում տարվում են աշխատանքներ, և փառատոնը դառնում է իրականացրած աշխատանքների, փոխհարաբերությունների արդյունքն ու հաշվետվությունը: Հատկանշական է, որ փառատոնի շրջանակում հանրապետության լավագույն ստեղծագործողները հանդես են գալիս զարգացման առանձնահատկություններ ունեցող անձանց հետ, ինչը փառատոնի ճիշտ ընթացքի վկայությունն է»,- ընդգծել է Արա Խզմալյանը և իր երախտագիտությունը հայտնել փառատոնի կազմակերպիչներին:
«Կողք կողքի» կրթամշակութային հասարակական կազմակերպության ղեկավար և փառատոնի կազմակերպիչ Նաիրա Սարգսյանի տեղեկացմամբ՝ փառատոնի բացման համերգին և ցուցադրությանը մասնակցում են շուրջ 100 երեխա՝ 10 կենտրոններից, իսկ փառատոնի փակման գալա համերգին երեխաները հանդես կգան անվանի երաժիշտ կատարողների հետ:
Նշենք, որ սեպտեմբերի 7-8-ին Հովհաննես Թումանյանի անվան պետական տիկնիկային թատրոնում միջազգային ճանաչում ունեցող երաժշտաթերապիայի, արտ թերապիայի, ներառական կրթության մասնագետները կանցկացնեն սեմինարներ և վարպետության դասեր՝ վերականգնողական կենտրոնների, նախադպրոցական և հանրակրթական ուսումնական հաստատությունների մասնագետների, հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչների, հոգեբանների, երաժշտական և արտ թերապիայի մասնագետների, երաժշտության ուսուցիչների, լոգոպեդների և ծնողների համար:
Փառատոնի փակմանը՝ սեպտեմբերի 10-ին՝ ժամը 19։00-ին, «Գաֆէսճան» արվեստի կենտրոնի տարածքում տեղի կունենա գալա համերգ՝ անվանի երաժիշտների և երգիչների մասնակցությամբ. Վահագն Հայրապետյան, Գոռ Սուջյան, Արամ mp3, «Նեմրա», «Hope for coffee», Զարուհի Բաբայան, Վիգեն Հովսեփյան, Լիդուշիկ, Մալենա, ինչպես նաև սիրված այլ արվեստագետներ ու երաժշտական խմբեր, որոնց հետ հանդես կգան նաև փառատոնի պատանի մասնակիցները։
Փառատոնն իրականացնում է «Կողք կողքի» կրթամշակութային հասարակական կազմակերպությունը: Գլխավոր հովանավորն է «ArLeAM» ընկերությունը:

"Международный фестиваль инклюзивного музыкального искусства "Бок о Бок" - отчет о проделанной работе за год". Ара Хзмалян
При содействии Министерства образования, науки, культуры и спорта РА, под патронажем супруги премьер-министра РА Анны Акопян 6 сентября в Государственном кукольном театре имени Ованнеса Туманяна состоялась церемония открытия фестиваля инклюзивного музыкального искусства «Бок о бок», в которой принял участие заместитель министра ОНКС РА Ара Хзмалян.
В рамках открытия дети и молодежь, участвующие в фестивале, представили выставку живописных, керамических, ремесленных работ и концертную программу.
По словам замминистра, в последние годы большое внимание уделяется реализации принципа инклюзивности в сфере культуры, что делает этот фестиваль важным.
«Международный фестиваль инклюзивного музыкального искусства «Бок о Бок» — один из самых важных наших инклюзивных проектов как в плане публичного посыла, так и нравственного содержания. К счастью, в отличие от многих других проектов, он не заканчивается лишь концертом и фестивальным форматом, это не разовая акция, работы ведутся в течение года, а фестиваль становится итогом и отчетом о работах и отношениях. Примечательно, что в рамках фестиваля вместе с людьми с особенностями развития выступают и лучшие творцы республики, что является свидетельством правильного курса фестиваля», — подчеркнул Ара Хзмалян и выразил благодарность организаторам фестиваля.
По словам руководителя образовательно-культурной общественной организации «Бок о Бок» и организатора фестиваля Наиры Саркисян, в концерте открытия и выставке фестиваля, а в гала-концерте закрытия фестиваля примут участие около 100 детей из 10 центров. На фестивале дети выступят с известными музыкантами.
7-8 сентября в Государственном театре кукол имени Ованнеса Туманяна известные специалисты в области музыкальной терапии, арт-терапии и инклюзивного образования проведут семинары и мастер-классы для специалистов реабилитационных центров, дошкольных и общеобразовательных учреждений, представителей негосударственных и государственных организаций, психологов, музыко- и арт-терапевтов, для музыкальных педагогов, логопедов и родителей.
По окончании фестиваля, 10 сентября в 19:00, на территории Центра «Гафесчян» состоится гала-концерт с участием известных музыкантов и певцов. Выступят Ваагн Айрапетян, Гор Суджян, Арам МП3, «Немра», «Hope for coffee», Заруи Бабаян, Виген Овсепян, Лидушик, Малена и другие популярные артисты и музыкальные коллективы, с которыми выступят и юные участники фестиваля.Фестиваль проводится образовательно-культурной общественной организацией «Бок о Бок». Генеральный спонсор — компания «АрЛеАМ».