Տեղի ունեցավ «Սթարմուս» փառատոնի փակման արարողությունը
2022 թվականի սեպտեմբերի 5-10-ը Հայաստանում անցկացվեց «Սթարմուս» միջազգային փառատոնը, որի շրջանակներում անցկացվող միջոցառումներն ընդգրկեցին թե՛ դասախոսություններ ու համերգներ, և թե՛ գիտական ճամբարներ, կլոր-սեղաններ։ Հայաստան այցելեցին շուրջ հինգ տասնյակ աշխարհահռչակ գիտնականներ, ինժեներներ, տիեզերագնացներ, երաժշտության և արվեստի համաշխարհային աստղեր, այդ թվում՝ Նոբելյան մրցանակի դափնեկիրներ, համաշխարհային ճանաչում ունեցող գիտնականներ, երաժշտության ու արվեստի աստղեր, տեխնոլոգիական ոլորտի ականավոր ներկայացուցիչներ: Նպատակն էր հանրայնացնել գիտությունը և հասանելի դարձնել լայն շրջանակներին՝ հատկապես ուսանողների ու երիտասարդության շրջանում։
5 օր շարունակ մենք հնարավորություն ունեցանք հաղորդակցվելու ինչպես համաշխարհային տիեզերագիտության նորագույն նվաճումների ու դրանց կերտող գիտնականների, այնպես էլ հռչակավոր ու անվանի երաժիշտների գլուխգործոցների հետ: Այսօր Երևանի Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում տեղի ունեցավ գիտության և արվեստի 6-րդ միջազգային փառատոնի փակման արարողությունը, որին ելույթ ունեցավ ՀՀ նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը։ Իր խոսքում նա շեշտեց, որ գիտությունն ու արվեստը սերտորեն կապված են և դրանց համադրությունը ոչ միայն հակասություններ առաջ չի բերում, այլև դառնում է անհրաժեշտություն և ստեղծարարություն:
«Հենց այսպիսին էր «Սթարմուսն» իր բոլոր դրսևորումներով, որովհետև երբ տաղանդավոր գիտնականներ Լուիս Ֆրիդմանը, Բեթանի Էլմանը, Սքոթ Հաբըրդը, Միշել Մայորը, Լիզա Կալտենեգերը, Դեյվիդ Գրինսփունն ու մյուսները հանդես են գալիս դասախոսություններով՝ նվիրված տիեզերքի անթիվ առեղծվածների բացահայտմանը, նրանք նպատակ ունեն միևնույն ժամանակ ընդլայնել ունկնդրի մտահորիզոնը, ընդլայնել աշխարհայացքը, իսկ վերջնարդյունքում մի փոքր ավելի գիտակից, մի փոքր ավելի լավը, ավելի հումանիստ դարձնել նրան:
Եվ երբ Բրայան Մեյը, Գրեհեմ Գոուլդմանը, Սերժ Թանկյանն ու չքնաղ փոքրիկ տաղանդները Տավուշից հանդես են գալիս իրենց կատարումներով, նրանք նույնպես, կամա թե ակամա, փորձում են ավելի մարդակենտրոն դարձնել տիեզերքը: Ի վերջո, սա է արվեստի ու գիտության ամենավեհ նպատակը՝ ճանաչողություն և զարգացում»,- ասաց նախագահը։
Ելույթով հանդես եկավ նաև վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Արայիկ Հարությունյանը։ Ողջունելով ներկաներին՝ Արայիկ Հարությունյանը նշել է, որ հաջողվել է «Սթարմուսով» մի քանի լուրջ արդյունքներ ստանալ. «Միջոցառումների ընթացքում մենք տեսանք, որ այս ուղղությունների հսկայական պահանջարկ կա Հայաստանի Հանրապետությունում: Մենք արձանագրել ենք, որ մեր խնդիրների մեծ մասը կամ բոլորը կրթության որակից է, և դրան ուշադրություն ենք դարձնում: Այսպիսի միջոցառումները լրացուցիչ խթան են հանդիսանում այդ ուղղությունների զարգացման համար, որովհետև կրթությունը և գիտությունն առանց արվեստի այլևս գոյություն չունեն։ Եվ «Սթարմուսը» դրա լավագույն համադրումն է»:

The closing ceremony of the "Starmus" festival took place
On September 5-10, 2022, the "Starmus" international festival was held in Armenia, within the framework of which the events included lectures and concerts, as well as scientific camps and round tables. About five dozen world-famous scientists, engineers, cosmonauts, and world stars of music and art, including Nobel Prize laureates, world-renowned scientists, stars of music and art, and prominent representatives of the technology sector, visited Armenia. The goal was to popularize science and make it accessible to many people, especially among students and youth.
For five days, we had the opportunity to communicate with the latest achievements of world cosmology and the scientists who created them, as well as with the masterpieces of famous and famous musicians. Today, the closing ceremony of the 6th international science and art festival took place at the Karen Demirchyan Sports Concert Complex in Yerevan, where RA President Vahagn Khachaturyan gave a speech. In his remarks, he emphasized that science and art are closely related, and their combination not only does not cause contradictions but also becomes a necessity and creativity.
"That's precisely what Starmus was in all its forms because when talented scientists Louis Friedman, Bethany Ellman, Scott Hubbard, Michelle Major, Lisa Kaltenegger, David Greenspoon, and others deliver lectures on the unraveling of the universe's myriad mysteries, they aim at the same time expand the listener's horizons, expand the worldview, and ultimately make him a little more conscious, a little better, more humanistic.
And when Brian May, Graham Gouldman, Serge Tankian, and other minor talents from Tavush perform, they, too, willy-nilly, try to make the universe more human-centered. After all, this is the noblest goal of art and science: knowledge and development," said the president.
Head of the Prime Minister's Office Arayik Harutyunyan also gave a speech. He stressed that "Starmus" went well; all the guests were satisfied and said it was the best festival for them. Araik Harutyunyan added that there is a great potential for science in Armenia, which was revealed during the festival itself.