Օգոստոսի 20-ին «Սիմֆոնիկ Երևան» (Symphonic Yerevan) միջազգային երաժշտական փառատոնի շրջանակում հնչեցին Ղազարոս Սարյանի «Հայաստան» սիմֆոնիկ պաննոն, ինչպես նաև ժամանակակից կոմպոզիտոր Ալեքսեյ Շորի Թավջութակի կոնցերտն ու Վերդիանան ֆլեյտայի և նվագախմբի համար։ Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի հետ ելույթ էին ունենում թավջութակահար Բրանոն Չոն և ֆլեյտահար Նոյեմի Գյորին, իսկ համերգը ղեկավարում էր դիրիժոր Գերգելի Մադարաշը։
Թավջութակահար Բրանոն Չոն որպես մենակատար հանդես է գալիս աշխարհի լավագույն նվագախմբերի, այդ թվում՝ Հելսինկիի ֆիլհարմոնիկ, Տոկիոյի ֆիլհարմոնիկ, Բելգիայի ազգային, Բրյուսելի ֆիլհարմոնիկ և բազմաթիվ այլ կոլեկտիվների հետ՝ աշխարհահռչակ դիրիժորների ղեկավարությամբ։ Որպես կամերային երաժշտության սիրահար նա ելույթ է ունեցել այնպիսի ճանաչված երաժիշտների հետ, ինչպիսիք են Գիդոն Կրեմերը, Ջոշուա Բելը և այլք։
Բրանոն Չոն Երևանում առաջին անգամ է, նա նկատում է, որ նման փառատոները շատ կարևոր են. աշխարհի տարբեր ծայրերից մի վայրում են համախմբվում տարբեր երաժիշտներ՝ ներկայացնելով բազմազան երկացանկ։ Ամեն օր «Սիմֆոնիկ Երևան» փառատոնի շրջանակներում ներկայացվում են տարբեր երաժշտական գործիքներ, հանդես են գալիս մեծանուն երաժիշտներ, և ամեն օր հանդիսատեսը կարող է վայելել ինչ-որ նոր բան։ «Ինձ համար հաճելի է ու մեծ պատիվ լինել այս փառատոնի մի մասը, նվագել այս հրաշալի կոլեկտիվի՝ Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի հետ՝ ներկայացնելով Ալեքսեյ Շորի կոնցերտը»,- ասում է թավջութակահարը։ Խոսելով Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի հետ համագործակցության մասին՝ նա նկատում է, որ ակներև է, որ նվագախմբի յուրաքանչյուր երաժիշտ հաճույք է ստանում իր աշխատանքից, նրանք սիրով են գործակցում միմյանց հետ, շատ սիրում են երաժշտությունը։
Նոյեմի Գյորին նույնպես Հայաստանում առաջին անգամ է, և շեշտում է, որ փառատոները հնարավորություն են տալիս ունկնդրին ծանոթանալու նոր ստեղծագործությունների, նոր կատարողների ու երաժշտության նոր մեկնաբանությունների հետ։ Ֆլեյտահարուհին ընդգծում է նաև, որ շատ ուրախ է, որ կոմպոզիտոր Ալեքսեյ Շորը դահլիճում է լինելու և ունկնդրելու է ստեղծագործության իր մեկնաբանությունը։
«Սիմֆոնիկ Երևան» փառատոնի շրջանակում հրավիրված մենակատարներն անցկացնում են նաև վարպետության դասեր պատանի երաժիշտների համար։ Բրանոն Չոն, մասնավորապես, ասում է, որ տպավորված է մեր ուսանողների մակարդակով. «Երաժիշտները նվագում են մեծ կրքով, սիրում են իրենց գործիքը, ու նկատելի է, որ կրթության մեծ ծարավ ունեն։ Այնպես որ՝ ես կարծում եմ, որ Հայաստանում դասական երաժշտության ապագան լավ ձեռքերում է»։
Դիրիժոր Գերգելի Մադարաշը 2019 թվականից Լիեժի թավավորական ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավարն է։ Նա պարբերաբար որպես հրավիրյալ դիրիժոր հանդես է գալիս մեծ ճանաչում ունեցող նվագախմբերի՝ BBC սիմֆոնիկ, Բիրմինգհեմի սիմֆոնիկ, Ֆրանսիայի ռադիոյի ֆիլհարմոնիկ, Լա Սկալայի ֆիլհարմոնիկ, Կոպենհագենի ֆիլհարմոնիկ, Մելբուռնի, Հյուսթոնի սիմֆոնիկ և այլ նվագախմբերի հետ։
Մաեստրո Մադարաշն ընդգծում է, որ ունի բազմաթիվ հայ ընկերներ, ճանաչում է հայ երաժիշտների և ուրախ է, որ հնարավորություն է ստացել այցելելու մեր երկիր ու ավելի մոտիկից շփվելու հայկական մշակույթի հետ։ Բազմաթիվ նվագախմբեր ղեկավարած մաեստրոն ընդգծում է, որ Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը լի է էներգիայով. «Շատ գնահատելի է այն, ինչ Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբն անում է այս օրերին։ Գրեթե ամեն օր ունեն համերգներ՝ տարբեր երկացանկերով։ Նվագախմբի երաժիշտներն արձագանքում են շատ արագ։ Մենք փորձերի համար շատ ժամանակ չունենք,
սակայն ես զգում եմ, որ նրանք ամբողջովին հասկանում են ինձ, ճկուն են և արագ կարողանում են հարմարվել իմ բնավորությանը, իմ տեմպին։ Նրանք շատ տաղանդավոր են, և ինձ հաճելի է տեսնել այսպիսի երիտասարդ ու փորձառու երաժիշտների»։ Դիրիժորը, խոսելով Ղազարոս Սարյանի «Հայաստան» սիմֆոնիկ պաննոյի մասին, նշում է, որ այն իր չորս մասերով պատկերում ու ունկնդրին է փոխանցում Հայաստանի ազգային ավանդույթները, մշակույթն ու գույները։
Հիշեցնենք, որ այս օրերին մայրաքաղաքում անցկացվում է Symphonic Yerevan միջազգային երաժշտական փառատոնը, որը Հայաստան է հրավիրել բազմաթիվ մեծանուն երաժիշտների, որոնք երևանցիներին ու զբոսաշրջիկներին պարգևում են դասական երաժշտության երեկոներ։ Փառատոնը կազմակերպել են Մշակույթի աջակցման եվրոպական հիմնադրամը (EUFSC, նախագահ՝ Կոնստանտին Իշխանով) և Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը։ Փառատոնի անցկացմանն աջակցում է Երևանի քաղաքապետարանը։
Այսօր երեկոյան «Առնո Բաբաջանյան» համերգասրահում հանդես կգան Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի լարային կազմը և ջութակահար Մարկ Բուշկովը։ Դիրիժոր՝ Դանիել Ռայսկին։ Կներկայացվեն Ալեքսեյ Շորի, Ալեքսանդր Հարությունյանի, Էդուարդ Հայրապետյանի ստեղծագործությունները։

"Симфонический Ереван" собрал в Армении великих музыкантов со всего мира
В рамках международного музыкального фестиваля «Симфонический Ереван» (Symphonic Yerevan) 20 августа прозвучало симфоническое панно «Армения» Казароса Сарьяна, а также концерт для виолончели и произведение современного композитора Алексея Шора «Вердиана» - для флейты с оркестром. Виолончелист Брэннон Чо и флейтистка Ноэми Дьёри выступили с Государственным симфоническим оркестром Армении, а дирижировал концертом дирижер Гергей Мадараш.
Виолончелист Бранон Чо выступает в качестве солиста с лучшими оркестрами мира, в том числе с Хельсинкским филармоническим, Токийским филармоническим, Бельгийским национальным, Брюссельским филармоническим и многими другими коллективами под руководством мировых известные дирижеры. Будучи энтузиастом камерной музыки, он выступал с такими известными музыкантами, как Гидон Кремер, Джошуа Белл и другими.
"Для меня удовольствие и большая честь быть частью этого фестиваля, играть с этим замечательным коллективом, Государственным симфоническим оркестром Армении, исполняя концерт Алексея Шора", - говорит виолончелист. Говоря о сотрудничестве с Государственным симфоническим оркестром Армении, он отмечает, что очевидно, что каждый музыкант оркестра получает удовольствие от своей работы, они с любовью сотрудничают друг с другом.
Ноэми Дьёри также впервые в Армении и подчеркивает, что фестивали дают слушателям возможность познакомиться с новыми композициями, новыми исполнителями и новыми интерпретациями музыки. Флейтистка также подчеркивает, что очень рада тому, что в зале будет композитор Алексей Шор и выслушает ее интерпретацию произведения", - говорится в сообщении.
Согласно источнику, солисты, приглашенные в рамках фестиваля «Симфонический Ереван», также проводят мастер-классы для молодых музыкантов. Брэннон Чо, в частности, говорит, что он впечатлен уровнем наших студентов. «Музыканты играют с большой страстью, они любят свой инструмент, и заметно, что они очень тянутся к образованию. Так что я думаю, что будущее классической музыки в Армении в надежных руках».
Отмечается, что дирижер Гергели Мадараш является художественным руководителем Льежского духового филармонического оркестра с 2019 года. Он регулярно выступает в качестве приглашенного дирижера с известными оркестрами, такими как Симфонический оркестр ВВС, Симфонический оркестр Бирмингема, Филармонический оркестр Радио Франции, Филармонический оркестр Ла Скала, Филармонический оркестр Копенгагена, Симфонический оркестр Мельбурна, Симфонический оркестр Хьюстона и другие.
Маэстро Мадараш подчеркивает, что у него много друзей-армян, он знаком с армянскими музыкантами и счастлив, что получил возможность посетить нашу страну и ближе познакомиться с армянской культурой. Маэстро, руководивший многими оркестрами, подчеркивает, что Государственный симфонический оркестр Армении полон энергии.
«То, что делает в эти дни Государственный симфонический оркестр Армении, заслуживает высокой оценки. Почти каждый день у них проходят концерты с разными плейлистами. Музыканты оркестра реагируют очень быстро. У нас не так много времени на репетиции, но я чувствую, что они меня полностью понимают, они очень гибкие и могут быстро адаптироваться к моему характеру, моему темпу. Они очень талантливы, и приятно видеть таких молодых и опытных музыкантов».
Говоря о симфоническом панно Казароса Сарьяна «Армения», дирижер отмечает, что оно  доносит до слушателя национальные традиции, культуру и колорит Армении.
В эти дни в столице проходит международный музыкальный фестиваль Symphonic Yerevan, который собрал в Армении многих известных музыкантов, которые устраивают вечера классической музыки для ереванцев и туристов.
Организаторами фестиваля выступили Европейский фонд поддержки культуры (EUFSC, президент Константин Ишханов) и Государственный симфонический оркестр Армении. Мэрия Еревана содействует проведению фестиваля.
Вечером 21 августа  в концертном зале «Арно Бабаджанян» выступит струнный ансамбль Государственного симфонического оркестра Армении и скрипач Марк Бушков. Дирижер - Даниил Райский. Будут представлены работы Алексея Шора, Александра Арутюняна, Эдуарда Айрапетяна.