Վանաձորում մեկնարկել է «Ֆրեսկո» արդի արվեստի և հոգևոր ֆիլմերի միջազգային փառատոնը
Վանաձորի ՀԱԵ Գուգարաց թեմի առաջնորդարանի բակում օգոստոսի 19-ին տեղի է ունեցած համերգով մեկնարկեց  «Ֆրեսկո» արդի արվեստի և հոգևոր ֆիլմերի 9-րդ միջազգային փառատոնը։
Համերգային  ծրագրով հանդես է եկել Վանաձորի Կամերային երգչախումբը եւ «Ադանա Փրոջեքթ» ռոք խումբը։  Նմանը չունեցող համերգային ծրագիրն իր շուրջն էր հավաքել Վանաձորի արվեստասեր հասարակությանը։ Ներկաները հնարավորություն ունեցան մասնակիցը լինելու արդեն իսկ սիրված փառատոնին։
«Թվով արդեն 9-րդ անգամ փորձում ենք հնարավորինս անել, նորովի ներկայացնել փառատոնը, հասարակությանը՝ բոլոր հարթակներում հաղորդակից դարձնել մշակույթին, դառնալ կամուրջ արվեստի, հասարակության եւ ներառականության միջեւ։ Մեր գերնպատակներից մեկն է ակտիվացնել մարզային մշակութային կյանքը »,-  նշել է փառատոնի հիմնադիր նախագահ Շահեն Նազարենկոն։
Ի դեպ,  այս օրերին  Վանաձորում մշակութային ակտիվության պակաս չի լինի, փառատոնի շրջանակում նախատեսվում են  իրականացնել ֆիլմերի դիտում-քննարկումներ,ազգային պարերին նվիրված միջոցառում եւ համերգային ծրագրեր։
Այս տարի փառատոնի շրջանակում Վանաձորի «Ծիծեռնակ» ճամբարում կիրականացվի ներառական մշակութային ճամբար, որին կմասնակցեն «Երեխաների հատուկ ստեղծագործական կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի և այլ մասնագիտացված կառույցների սաներ:
Փառատոնն իրականացվում է ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության աջակցությամբ։Փառատոնին աջակցում են նաեւ՝ Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածինը, «Ֆորմիկա Արտ» փրոդաքշնը, ՀԵՀԵՄ գրասենյակը և «Ծիածան» սոցիալական հասարակական կազմակերպությունը:

В Ванадзоре стартовал международный фестиваль современного искусства и духовного кино «Фреска».
9-й международный фестиваль современного искусства и духовного кино «Фреска» начался с концерта, состоявшегося 19 августа во дворе Гугарацкой епархии ААЦ г. Ванадзор.
Концертную программу исполнили Ванадзорский камерный хор и рок-группа «Адана Проджект». Уникальная концертная программа собрала вокруг себя искусствоведческую общественность Ванадзора. У посетителей была возможность стать участниками уже популярного фестиваля.
«Уже 9-й раз мы стараемся сделать как можно больше, представить фестиваль по-новому, донести до общества на всех площадках, стать мостом между искусством, обществом и инклюзивностью. Одна из наших главных целей — активизировать региональную культурную жизнь», — сказал президент-основатель фестиваля Шаген Назаренко.
Кстати, в эти дни в Ванадзоре недостатка в культурной активности не будет, в рамках фестиваля запланированы кинопросмотры и обсуждения, мероприятие, посвященное национальным танцам, и концертные программы.
В этом году в рамках фестиваля в лагере «Цицернак» г. Ванадзор будет проведен инклюзивный культурный лагерь, в котором примут участие учащиеся «Специального творческого центра для детей»  и других профильных учреждений.
Фестиваль проводится при поддержке Министерства Образования, Науки, Культуры и Спорта РА, а также Первопрестольного Святого Эчмиадзина, производства "Formica Art", офиса HEHEM и общественной общественной организации "Циацан".