Չեն մասնակցի 44-օրյա պատերազմի քննիչ հանձնաժողովի աշխատանքներին
ՀՀ ԱԺ «Հայաստան» և «Պատիվ ունեմ» խմբակցությունները հայտարարությամբ են հադնես եկել՝ տեղեկացնելով, որ չեն մասնակցելու 44-օրյա պատերազմի հանգամանքներն ուսումնասիրող քննիչ հանձնաժողովի աշխատանքներին։
«Հարկ է նշել, որ խորհրդարանական կառավարման համակարգի պայմաններում Ազգային ժողովի քննիչ հանձնաժողովների ստեղծումը ընդդիմադիր ուժերի հիմնական գործիքակազմերից է։ Նշվածն, ի թիվս այլնի, հիմնավորվում է այն հանգամանքով, որ իշխանությունները չեն կարող օբյեկտիվորեն քննել իրենց իսկ գործողությունները։ Դրա անհնարինության ապացույցն է նաև իշխանության և նրա ուղղակի ցուցումները կատարող ու գործադիր իշխանության մաս կազմող իրավապահ մարմինների` մեկ միասնական դիրքորոշմամբ հանդես գալը։
Չնայած այս պարզ ճշմարտությանը` իշխանությունը, որը հրապարակավ հայտարարել է, որ աղետալի պատերազմի հետևանքների «թիվ մեկ մեղավորը» և «թիվ մեկ պատասխանատուն» հենց ինքն է, իր գլխավորությամբ ստեղծում է քննիչ հանձնաժողով»։
Ըստ ընդդիմադիր խմբակցությունների՝  ԱԺ Պաշտպանության և անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի կազմում ստեղծված հանձնաժողովը զուրկ է որևէ կերպ օբյեկտիվ լինելու հնարավորությունից. «Քննիչ հանձնաժողովն իշխանությունների «անմեղության» բեմադրությանն է լծված լինելու։
Այս և մի շարք այլ հանգամանքներ հաշվի առնելով` ընդդիմադիր «Հայաստան» և «Պատիվ ունեմ» խմբակցությունները որոշում են կայացրել չմասնակցել իշխանությունների ստեղծած քննիչ հանձնաժողովի աշխատանքներին»:

Оппозиция не будет участвовать в работе комиссии по расследованию 44-дневной войны
Фракции "Айастан" и "Честь имею" выступили с заявлением, в котором сообщают, что не будут участвовать в работе следственной комиссии по расследованию обстоятельств 44-дневной войны.
«Следует отметить, что в условиях парламентской системы правления создание комиссий по расследованию Национального собрания является одним из основных инструментов оппозиционных сил. Это, в том числе, основано на том, что власти не могут объективно оценивать собственные действия. Доказательством  невозможности этого является выступление с единой позицией властей и правоохранительных органов, выполняющих их прямые указания и составляющих часть исполнительной власти.
Несмотря на эту простую истину, правительство, публично заявившее, что оно является «виновником номер один» и «ответственным номером один» за последствия катастрофической войны, само же и создает комиссию по расследованию».
По мнению оппозиционных фракций, комиссия, сформированная в рамках Постоянной комиссии НС по обороне и безопасности, лишена какой-либо возможности быть объективной. А следственная комиссия будет заниматься «инсценировкой невиновности» властей
Учитывая эти и ряд других обстоятельств, оппозиционные фракции «Армения» и «Честь имею» приняли решение не участвовать в работе комиссии по расследованию, созданной властями».