Աշխարհում շատ աննշան մի բան է տեղի ունենում
«Էսօրվա աշխարհակարգը հասկանալու համար մի քանի առանցքային իրադարձություն կա, որ անհրաժեշտ է խորապես ուսումնասիրել: Այդպիսի իրադարձություն էր Վենետիկյան ու Լևանտյան առևտրականների գաղթը դեպի Անտվերպեն, իսկ հետո՝ դեպի Լոնդոն, Եկեղեցու ռեֆորմացիան ու Եվրոպական թագավորական տոհմերի փլուզումը:
Ամեն անգամ, երբ աշխարհը մտնում էր պատերազմներով ու հեղափոխություններով ուղղորդվող ծայրաստիճան վերափոխումների ժամանակաշրջան, այդ ամենից առաջ ինչ-որ խուլ անկյունում շատ աննշան մի բան էր տեղի ունենում, որն էլ կայծ էր հանդիսանում հիշյալ կատակլիզմերի համար:
Նման մի կայծ էր 1789 թվականին Նուտկա ծովախորշի շուրջ ծագած վեճը, որը պատմաբանության մեջ անվանվում է Նուտկայի ճգնաժամ: Նուտկան ներկայիս Կանադայի արևմտյան կողմում գտնվող մի կղզի է, որը ունի համանուն մի ծովախորշ, որը միակն էր այդ տարածաշրջանի ափամերձ տարածքների ողջ երկայնքով, որտեղ այն ժամանակ հնարավոր էր նավահանգիստ կազմակերպել: Այս աշխարհագրական կարևոր նրբությունը Նուտկա կղզին դարձրեց խաղաղօվկյանոսյան առևտրային ցանցի մեջ մի առանցքային հանգույց:
1789թ.-ի ամռանը անգլիական դրոշի տակ նավարկվող  մի շարք նավեր իրար հետևից՝ առանց թույլտվության մտնում են Իսպանիային պատկանող Նուտկա ծովախորշ (էն ժամանակ աշխարհի կեսը ու բոլոր օվկիանոսները պատկանում էին Իսպանիային ու Պորտուգալիային) և ստիպում, որպեսզի իսպանական իշխանության ներկայացուցիչ կապիտան Մարտինեսը առգրավի դրանց բեռը: Հոլանդիան ու Բրիտանիան, սա որպես պատրվակ օգտագործելով, աստիճանաբար սրում են իրավիճակը` սպառնալով Իսպանիային պատերազմով: Իսպանիան սկզբից չի ընկրկում և դիմում է դաշնակից Ֆրանսիայի օգնությանը:
Ֆրանսիայի թագավոր Լյուդովիկոս 15-րդը վստահեցնում է իր Բուրբոն եղբորը` Իսպանիայի թագավոր Կառլոս 4-րդին, որ աջակցելու է իրեն հնարավոր բախման դեպքում և, նույնիսկ, համապատասխան հրաման է արձակում: Ֆրանսիայի պառլամենտը, սակայն, այդ հրամանը չեղարկում է, և երկրում լարված իրավիճակը վերաճում է հեղափոխության, որը կստանա մեծ Ֆրանսիական հեղափոխություն անունը (թեպետ այդ «հեղափոխության» բոլոր թելերը տանում էին դեպի Լոնդոն) և վերջ կդնի «Հին Ռեժիմ» կոչեցյալին, ասել է թե` նախկիններին: Հետաքրքիր է, որ Նուտկայի սադրանքը, ինչպես և ֆրանսիական «հեղափոխությունը», սկսվում է 1789-ի մայիսին, բայց թեժ փուլ է մտնում մի տարի անց, երբ Լյուդովիկոսը ընկնում է թակարդը:
Մնալով միայնակ` Իսպանացիք զադնի են դնում, և անգլիացիք, այդ պահից սկսած, սկսում են գրավել աշխարհը՝ ոչնչացնելով բոլոր թագավորական տոհմերը, բացի բրիտանականից ու, քարը քարին չթողնելով բոլոր կայսրություններից, այդ թվում, օրինակ՝ Պրուսիայից, որը Նուտկայի ճգնաժամի ժամանակ իբր շուստրիություն արեց ու բիրտանացիքի կողմը կանգնեց:
Պրուսիայի գլուխն էլ, դե գիտեք, լրիվ նույն ձև կերան: Շինվեց Սարաևոյի ճգնաժամ, Պրուսիան մտավ պատերազմի մեջ ու դրա կիզակետում «հեղափոխություն» տեղի ունեցավ Պրուսիայի թիկունքում: «Հեղափոխությունից» 4 օր անց Պրուսիայի կայսրը կապիտուլյացիա ստորագրեց: Նույն սցենարը տեղի է ունեցել բոլոր մնացած կայսրությունների հետ՝ Ռուսական, Օսմանյան և Ավստրո-Հունգարական:
Ըստ էության՝ ֆրանսիական հեղափոխությունն առաջին գունավոր հեղաշրջումն էր: Պարզապես առաջ սխեման պատերազմ-հեղափոխություն-կապիտուլյացիա էր, հիմա` հեղափոխության-պատերազմ-կապիտուլյացիա...
Հ.Գ. իմիջիայլոց՝ Նուտկայի ճգնաժամի նման հանգուցալուծման արդյունքում բրիտանացիք վերջնականապես մենաշնորհեցին թեյի առևտուրը, որի դիմաց Չինաստանին պարտադրաբար մատակարարում էին օփիում: Ամեն անգամ, երբ չինական կայսրը փորձում էր օփիումի ներմուծման դեմն առնել բրիտանացիք պատերազմ էին հայտարարում ու ջախջախում չինացիքին: Մաոյի գալուց չինացի տղամարդկանց մոտ մեկ երրորդը օփիումիստ էր: Հետագայում մեծ մասին Մաոն կոտորեց փողոցներում սամասուդ անելով: Օփիումիստներից հետո՝ անցավ կաշառակեր դասախոսներին» ...

Об этом на своей странице в Facebook написал основатель ордена «Адеквад» Артур Даниелян.
«Чтобы понять сегодняшний мировой порядок, необходимо глубоко изучить некоторые ключевые события. Так было с миграцией венецианских и левантийских купцов в Антверпен, а затем в Лондон, Реформацией церкви и крахом европейских королевских династий.
Каждый раз, когда мир вступал в период экстремальных перемен, ведомых войнами и революциями, в каком-нибудь закоулке происходило что-то очень незначительное, что и служило искрой для этих катаклизмов.
Одной из таких искр стал спор 1789 года из-за залива Нутка, исторически известный как Нутка-кризис. Нутка — остров на территории современной западной Канады, имеющий одноименную бухту, которая была единственной в прибрежной части региона, где в то время можно было иметь порт. Эта замечательная географическая тонкость сделала остров Нутка ключевым узлом в торговой сети Тихого океана.
Летом 1789 года ряд кораблей, шедших под английским флагом, самовольно вошли в испанский залив Нутка (тогда полмира и все океаны принадлежали Испании и Португалии), вынудив капитана Мартинеса, представителя испанское правительство, захватить их. Нидерланды и Великобритания, используя это как предлог, постепенно нагнетают обстановку, угрожая Испании войной. Испания не отступает с самого начала, обращаясь за помощью к союзной Франции.
Король Франции Людовик XV уверяет своего брата Бурбона, короля Испании Карла IV, что поддержит его в случае возможного конфликта, и даже издает приказ. Французский парламент, однако, отменил приказ: «Напряженное положение в стране оборачивается революцией, которая будет называться Великой французской революцией (хотя все нити той «революции» шли в Лондон), и положит конец так -называемый «Старый режим». Интересно, что провокация Нутки, как и французская «революция», началась в мае 1789 года, но вступила в горячую фазу год спустя, когда Людовик попал в ловушку.
Оставшись в одиночестве, испанцы отступили, а англичане с этого момента начали завоевывать мир, уничтожая все королевские династии, кроме британцев, и не оставляя камня на камне во всех империях, в том числе и в Пруссии, которая во время нуткинского кризиса якобы стояла на стороне англичан.
Пруссию развалили точно так же. Разразился сараевский кризис, Пруссия вступила в войну, и в ее центре за Пруссией произошла «революция». Через четыре дня после «революции» император Пруссии подписал капитуляцию. Тот же сценарий был и со всеми остальными империями: Российской, Османской и Австро-Венгерской.
По сути, Французская революция была первой цветной революцией. Просто раньше схема была война-революция-капитуляция, теперь революция-война-капитуляция...
P.S. Кстати, в результате такого решения нуткинского кризиса англичане окончательно монополизировали торговлю чаем, а Китай вынуждали импортировать опиум. Каждый раз, когда китайский император пытался воспрепятствовать ввозу опиума, англичане объявляли войну и побеждали китайцев. Около трети китайских мужчин были наркоманами опиума с момента прихода Мао. Позднее Мао расправился с большинством из них, перебив на улицах. «После опиумных наркоманов он переключился на продажных профессоров».