«Աշխարհագրական նշում»․ Հայաստանը նույպես կգրանցի «մածուն» անվանումը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հանձնարարությամբ ստեղծվել է աշխատանքային խումբ, որը զբաղվելու է հայկական մածունի արտահանման խնդիրներով։
«Այժմ ներկայացվել է աշխարհագրական նշումների մասին օրենքում փոփոխություններ, որտեղ աշխարհագրական նշման սահմանումն է փոփոխվել, որն էլ հնարավորություն կտա արտադրողներին գրանցելու «մածուն» անվանումը որպես «աշխարհագրական նշում»: Այնուհետև մենք հուսով ենք, որ վրացական կողմի հետ բանակցությունների արդյունքում կարող ենք փոխադարձ ճանաչել իրենց «մացոնի» անվանումը մեր տարածքում՝ Հայաստանի Հանրապետությունում, և մեր «մածուն» անվանումը՝ Վրաստանի Հանրապետությունում: Վրացական կողմը մեզ համաձայնագիր է ներկայացրել, որը կոչվում է Հայաստանի Հանրապետության և Վրաստանի Հանրապետության աշխարհագրական նշումների փոխադարձ ճանաչման և պահպանության մասին համաձայնագիր», - այս մասին ասել է Էկոնոմիկայի նախարարության մտավոր սեփականության գրասենյակի ղեկավարի պաշտոնակատար Քրիստինե Համբարյանը «Ազատության» հետ զրույցում։
Վերջին շրջանում Հայաստանից կաթնամթերք արտահանողները «մածուն» անվանումով մակնշված ապրանքները Վրաստանով անցկացնելիս խնդիրների են բախվել։ Վրաց մաքսավորները կասեցրել են բեռը, պատճառաբանելով, որ «մածուն» անվանումով ապրանքները շփոթելու աստիճան նման է իրենց երկրում գրանցված «մացոնի» աշխարհագրական նշմանը։

Армения также зарегистрирует «Мацун» как географическое указание - поручение Никола Пашиняна
По поручению премьер-министра Никола Пашиняна создана рабочая группа для решения вопросов экспорта армянского мацуна.
Внесена поправка в закон о географических указаниях, которая изменит определение географического указания, что позволит производителям регистрировать название «мацун» как «географическое указание». Тогда мы надеемся, что в результате переговоров с грузинской стороной мы сможем взаимно признавать название их «мацоны» на нашей территории, в Республике Армения, а название нашего «мацуна» в Республике Грузия. «Грузинская сторона представила нам соглашение под названием «Соглашение о взаимном признании и охране географических указаний Республики Армения и Республики Грузия», — сообщила Радио Свобода Кристине Амбарян, исполняющая обязанности начальника управления интеллектуальной собственности Министерства экономики. .
В последнее время экспортеры молочной продукции из Армении столкнулись с проблемами при провозе через Грузию продукции с маркировкой «мацун». Грузинские таможенники вернули груз, мотивируя это тем, что высока товар под названием «мацун» аналогичен зарегистрированному в их стране географическому наименованию «мацони».