«Պետք է սանտիմետրերով ճանաչենք մեր երկիրը»․ ՀՀ նախագահ
Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը նախագահական նստավայրում հյուրընկալել է Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի (ՀՊՏՀ) Գյումրու մասնաճյուղի մի խումբ ուսանողների, ինչպես նաև Շիրակի մարզի մի շարք խոշորացված համայնքների ավագ դպրոցների աշակերտների:
«Առանձնահատուկ վերաբերմունք ունեմ երիտասարդների, առավել ևս այն երիտասարդների հանդեպ, ովքեր ձգտում են կրթություն ստանալ և լավագույնս դրսևորվել հասարակության մեջ»,- ողջունելով երիտասարդներին ասել է նախագահ Խաչատուրյանը: Նա նշել է, որ իր խոսքը շարադրելու է «Առաջադեմ պետության ստեղծման տեսլականը» խորագրի շուրջ, որը ներկայացված է եղել երիտասարդների կողմից առաջարկված հարցերի շրջանակում:
Վահագն Խաչատուրյանը կարճ պատմական ակնարկով անդրադարձել է նոր անկախացած Հայաստանի դժվարություններին և պետականության կերտման սկզբունքներին: «Մի կարևոր սկզբունք կար 1990-ականներին, որ որդեգրեցինք և մինչև հիմա առաջնորդվում ենք դրանով: Մենք գտնում էինք, որ Հայաստանը պետք է լինի ժողովրդավարական երկիր։ Այն սկզբունքները, որով ձևավորվեց պետությունը 1990-ական թվականներին, դրանք կյանքում սկսեցին կիրառվել և իրականություն դառնալ մինչև որ 1995 թվականին Սահմանադրությամբ ամրագրվեցին»:
Նախագահը խոսել է նաև մեր երկրի ձեռքբերումների, արված բացթողումների և խնդիրների մասին:
«Մի կարևոր հանգամանք, որ կցանկանայի ապագայում ձեզ համար որպես սկզբունք կիրառելի դարձնեք ցանկացած իրավիճակում: Միշտ հեշտ է մեղավորներ փնտրել այլ վայրում, սակայն, առաջին հերթին, մեղավորներ պետք է մեր մեջ գտնենք, համարձակություն ունենանք գնահատել դա, և իհարկե դրա մեջ որևիցե տարօրինակ, ոչ մարդկային երևույթ չկա: Այո՛, մեղավոր ենք եղել, և պետք է կարողանանք այդ սխալն ուղղել: Սխալը, միգուցե, կայացել է նրանում, որ ժամանակին արձագանք չի եղել, կամ միգուցե ծնողներին, մեծերին, երիտասարդներին չենք լսել, միգուցե ինչ-որ հանգամանքներ այդ պահին հաշվի չենք առել, սակայն, բոլոր դեպքերում, պետք է պատրաստ լինենք այդպիսի իրավիճակներում գտնել հարցի պատասխանը՝ թե ինչու այդպես ստացվեց»:
Անդրադառնալով Խորհրդային Միության փլուզումից հետո ստացած ազատություններին՝ նախագահ Խաչատուրյանն ասել է. «Այդ ժամանակ արդեն մենք էինք ընտրում մեր գաղափարախոսությունը, հասարակության մեջ մեր տեղը, դերը, դիրքը և մեզ դրսևորելու հնարավորություններն էին շատ մեծ: Հիմա մենք ունենք ավելի մեծ այդպիսի հնարավորություններ: Ամենակարևորն այն է, որ մենք բոլորս ունենք հավասար հնարավորություններ մեզ դրսևորելու համար: Մենք բոլորս հնարավորություն ունենք մեր գիտելիքները, մեր կարողությունները դրսևորել, ինքներս ներկայանալի դառնալ և նաև հաջողություններ արձանագրել»:
Նախագահը խոսել է նաև պետություն-քաղաքացի հարաբերությունների և պարտականությունների, պետական ինստիտուտների կայացման կարևորության մասին:
«Երբ հարց ենք բարձրացնում, թե ինչպիսի պետություն ենք ուզում ունենալ, ապա այդ չափանիշների մեջ առաջինը պետք է լինի սիրելու հատկությունը: Իսկ ինչպե՞ս ենք մենք վերաբերվում մեր սիրելի էակին, լինի երեխա, հայր, ծնող, ընկեր, ընկերուհի, մեծահասակ: Շատ զգույշ, խնամքով, նուրբ, ուզում ենք հաշվի առնել նրա բոլոր ցանկությունները և այլն: Մենք ինչքա՞ն ենք մեր երկիրը սիրում: Մեր երկիրը, եթե սիրենք, ժամանակը չի բավականացնի, մենք պետք է սանտիմետրերով ճանաչենք մեր երկիրը»:
Խոսելով այսօր մեր երկրի առջև ծառացած դժվարությունների և դրանց լուծումների մասին, նախագահ Խաչատուրյանը նշել է. «Մենք պետք է հաղթահարենք բոլոր խնդիրները, պետք է կարողանանք զարգանալ, ավելի մրցունակ դառնանք, մեր երկրի բարեկեցությունը բարձրացնենք, գտնենք հարցի պատասխանը, թե ինչպես ենք լուծելու մեր առջև ծառացած խնդիրները:
Այստեղ ամենակարևոր հարցը կարող է լինել, թե ո՞վ է լուծելու: Լուծողը դուք եք, մենք ենք, մենք բոլորս միասին: Շատ կարևոր է, թե «մենք»-ի մեջ ինչ ենք տեսնում: Այդ «մենք»-ը պետք է լինի կրթված, կիրթ, երկիրը սիրող և ապագային միտված ծրագրեր ունեցող անհատը: Մենք այլ պոտենցիալ չունենք:
Այն հնարավորությունները, որ դուք ունեք որպես երիտասարդներ, պետք է օգտագործեք կրթություն ստանալու համար: Մեր ապագան մենք տեսնում ենք կրթված հասարակության մեջ, որում պետք է լինի նաև համապատասխան միջավայր: Մեր հաջողությունները պայմանավորված են լինելու նրանով, թե մենք ինչքանով պատրաստված կլինենք, կրթված կլինենք, գիտելիք կունենանք և մեր առջև հստակ կտեսնենք մեր պատկերացրած երկրի տեսլականը»:

"We should know our country by centimeters;" President of RA
The President of the Republic, Vahagn Khachaturyan, hosted a group of students from the Gyumri branch of the Armenian State University of Economics (ASU) and high school students from several large communities of the Shirak region at the presidential residence.
"I have a special attitude towards young people, especially those who strive to get an education and show themselves in the best way in society," said President Khachaturyan, greeting the young. He noted that he would write his speech on "The vision of creating a progressive state," which was presented in the framework of the questions proposed by the youth.
Vahagn Khachaturyan referred to the difficulties of the newly independent Armenia and the principles of statehood formation in a short historical overview. "There was an important principle in the 1990s that we adopted, and we are guided by it until now. We believe that Armenia should be a democratic country. The principles by which the state was formed in the 1990s began to be applied in life and became a reality until enshrined in the Constitution in 1995."
The president also discussed our country's achievements, gaps, and problems.
"An essential fact that I would like you to apply as a principle in any situation in the future. It is always easy to look for the culprits elsewhere, but first of all, we must find the culprits in ourselves, dare to appreciate it, and of course, there is no strange, inhuman phenomenon. Yes, we have been guilty and must be able to correct that mistake. The mistake was that there was no response in time, we didn't listen to the parents, elders, and young people, or we didn't consider some circumstances. Still, in all cases, we should be ready to find the answer to the question in such situations: why did it happen that way?
Referring to the freedoms obtained after the collapse of the Soviet Union, President Khachaturyan said. "At that time, we were already choosing our ideology, place, role, and position in society, and the opportunities to show ourselves were huge. Now we have greater such opportunities. Most importantly, we all have an equal opportunity to express ourselves. We all have the opportunity to demonstrate our knowledge and abilities, become presentable, and achieve success."
The president also spoke about state-citizen relations and responsibilities and establishing state institutions.
"When we question what kind of state we want to have, the first among those criteria should be the ability to love. And how do we treat our beloved being, be it a child, a father, a parent, a friend, a girlfriend, or an adult? We want to consider all his wishes very carefully, carefully, gently, etc. How much do we love our country? Time will not be enough if we love our country; we need to know our country by centimeters."
Speaking about the difficulties facing our country today and their solutions, President Khachaturyan noted: "We must overcome all problems, we must be able to develop, become more competitive, increase the well-being of our country, find the answer to the question of how we will solve the problems we face.
The most crucial question here may be who will solve it. The solution is you, us, all of us together. What we see in "we" is very important. That "we" should be an educated, educated, country-loving, and forward-thinking individual. We have no other potential.
Your opportunities as young people should be used to get an education. We see our future in an educated society, in which there should also be an appropriate environment. Our success will depend on how well we will be prepared, informed, knowledgeable, and see the vision of the country we envisioned before us."