Հայաստանը հետամուտ է լինելու Ադրբեջանի կողմից դատարանի որոշումների կատարմանը
Միջազգային իրավական հարցերով ՀՀ ներկայացուցիչը Ֆեյսբուքի էջում մանրամասներ է ներկայացրել  Արդարադատության միջազգային դատարանի հրապարակած որոշումների վերաբերյալ։
«2023թ. փետրվարի 22-ին ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարանը հրապարակեց Ռասայական խտրականության բոլոր ձևերի վերացման մասին միջազգային կոնվենցիայի շրջանակներում Հայաստանի և Ադրբեջանի կողմից ներկայացված ժամանակավոր միջոցներ կիրառելու վերաբերյալ իր որոշումները:
Հայաստանի կողմից ներկայացված հրատապ միջոցների առնչությամբ Դատարանը գտավ, որ 2022 թվականի դեկտեմբերի 12-ից Լեռնային Ղարաբաղի և Հայաստանի միջև կապը Լաչինի միջանցքով խաթարվել է։ Դատարանը նշեց, որ այս իրավիճակը առաջացրել է մի շարք հետևանքներ, և որ այդ ազդեցությունը պահպանվում է մինչ օրս: Դատարանի նշեց, որ իր տրամադրության տակ եղած տեղեկատվությունը ցույց է տալիս, որ Լաչինի միջանցքով տեղաշարժի խափանումը խոչընդոտել է Լեռնային Ղարաբաղում հոսպիտալացված հայ ազգային կամ էթնիկական պատկանելիություն ունեցող անձանց Հայաստանի բժշկական հաստատություններ անհետաձգելի բժշկական օգնության համար տեղափոխմանը:
Դատարանը նաև նշեց, որ ապացույցները ցույց են տալիս, որ խոչընդոտներ են առկա Լեռնային Ղարաբաղ առաջին անհրաժեշտության ապրանքների ներմուծման համար՝ առաջացնելով սննդի, դեղորայքի և կյանքի համար անհրաժեշտ այլ բժշկական պարագաների պակաս:
Դատարանը բավարար չհամարելով Ադրբեջանի հավաստիացումներն ու հանձնառություններն առ այն, որ Ադրբեջանը շարունակում է ապահովել Լաչինի միջանցքով անձանց, տրանսպորտային միջոցների և բեռների անվտանգ տեղաշարժը, բավարերեց Հայաստանի ժամանակավոր միջոց կիրառելու պահանջը և պարտավորեցրեց Ադրբեջանին՝ մինչև Հայաստանն ընդդեմ Ադրբեջանի գործով վերջնական որոշման կայացումը՝ ձեռնարկել բոլոր միջոցները երաշխավորելու Լաչինի միջանցքով քաղաքացիների, տրանսպորտայինմիջոցների և բեռների՝ երկու ուղղություններով անխափան տեղաշարժը:
Անդրադառնալով Հայաստանի դեմ Ադրբեջանի ներկայացրած ենթադրյալ ականապատման վերաբերյալ պահանջներին՝ Դատարանն ամբողջությամբ մերժել է այդ պահանջները: Հայաստանը հետամուտ է լինելու Ադրբեջանի կողմից դատարանի որոշումների կատարմանը և ծանուցելու է դատարանին Հայաստանն ընդդեմ Ադրբեջանի դատական գործի քննության ողջ ժամկետի ընթացքում ի հայտ եկած ցանկացած խախտման մասին»։

Armenia will pursue the execution of court decisions by Azerbaijan
The RA representative for international legal issues presented details on the decisions published by the International Court of Justice on his Facebook page.
"On February 22, 2023, the International Court of Justice of the United Nations published its decisions on applying temporary measures submitted by Armenia and Azerbaijan within the framework of the International Convention on the Elimination of All Forms of Racial Discrimination.
Regarding the urgent measures presented by Armenia, the Court found that from December 12, 2022, the connection between Nagorno-Karabakh and Armenia through the Lachin Corridor was disrupted. The court noted that this situation had a number of consequences, and that this effect persists to this day. The court noted that the information at its disposal shows that the disruption of movement through the Lachin Corridor prevented the transfer of persons of Armenian national or ethnic origin hospitalized in Nagorno-Karabakh to medical facilities in Armenia for urgent medical care.
The court also noted that the evidence shows that there are barriers to the importation of essential goods into Nagorno-Karabakh, causing shortages of food, medicine and other medical supplies necessary for life.
Considering the assurances and commitments of Azerbaijan that Azerbaijan continues to ensure the safe movement of persons, vehicles and cargo through the Lachin Corridor as insufficient, the Court granted Armenia's request for a temporary measure and obliged Azerbaijan, until the final decision in the case of Armenia v. Azerbaijan, to take all measures to ensure the safe passage of Lachin. uninterrupted movement of citizens, vehicles and cargo in both directions through the corridor.
Referring to the claims against Armenia regarding alleged mine laying, the Court completely rejected those claims. Armenia will pursue the implementation of court decisions by Azerbaijan and will notify the court of any violations that have emerged during the entire period of consideration of the Armenia vs. Azerbaijan court case."