ՄԻԵԴ-ը մերժել է Հայաստանի դեմ միջանկյալ միջոց կիրառելու մասին Ադրբեջանի պահանջը
Այսօր Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը հրատապ ծանուցում է ուղարկել Եվրոպայի խորհրդի Նախարարների կոմիտեին՝ Լաչինի միջանցքը ապաշրջափակելու մասին իր՝ 2022 թվականի դեկտեմբերի 21-ի որոշման կատարումն Ադրբեջանի կողմից վերահսկելու նպատակով: Այս մասին հայտնում է Միջազգային իրավական հարցերով ՀՀ ներկայացուցիչը։
Նշենք, որ 2022 թվականի դեկտեմբերի 22-ին Ադրբեջանը դիմել էր Եվրոպական դատարան՝ պահանջելով վերացնել միջանկյալ միջոց կիրառելու որոշումը: Միաժամանակ՝ Ադրբեջանը պահանջել էր միջանկյալ միջոցներ կիրառել Հայաստանի դեմ, այն է՝ «ձեռնարկել իր իրավասությունից բխող բոլոր միջոցներն ուղղված ռուս խաղապահների ժամանակավոր տեղակայման վայրում գտնվող Ադրբեջանի տարածքում բժշկական անհետաձգելի օգնության կարիք ունեցող մարդկանց համարժեք բուժմանը և խուսափել այս ուղղությամբ որևէ խոչընդոտ ստեղծելուց»:
Ի պատասխան Միջազգային իրավական հարցերով ներկայացուցչի գրասենյակը 2022 թվականի դեկտեմբերին և 2023 թվականի հունվարին Եվրոպական դատարան է ուղարկել պարբերաբար թարմացվող տեղեկություն Լաչինի միջանցքի շուրջ ստեղծված Լեռնային Ղարաբաղում տիրող հումանիտար ծանր վիճակի մասին: Միաժամանակ՝ Միջազգային իրավական հարցերով ներկայացուցչի գրասենյակը Եվրոպական դատարանից պահանջել էր անհապաղ ծանուցում ուղարկել Եվրոպայի խորհրդի Նախարարների կոմիտեին՝ Ադրբեջանի կողմից Եվրոպական դատարանի 2022 թվականի դեկտեմբերի 21-ի որոշումը չկատարելու վերաբերյալ:
Եվրոպական դատարանը, հաշվի առնելով կողմերի ներկայացրած փաստարկները, այսօր մերժել է Ադրբեջանի պահանջներն ամբողջությամբ՝ 2022 թվականի դեկտեմբերի 21-ի որոշումը թողելով ուժի մեջ: Եվրոպական դատարանը մերժել է նաև Հայաստանի դեմ միջանկյալ միջոց կիրառելու մասին Ադրբեջանի պահանջը:

ЕСПЧ отклонил ходатайство Азербайджана о применении обеспечительных мер в отношении Армении
Европейский суд по правам человека 16 января направил Комитету министров Совета Европы срочное уведомление о контроле за выполнением Азербайджаном решения ЕСПЧ от 21 декабря 2022 года о разблокировании Лачинского коридора. Как передает Арменпресс, об этом сообщает Офис представителя Армении по международным правовым вопросам на своей официальной странице в Facebook.
22 декабря 2022 года Азербайджан обратился в Европейский суд с требованием отменить решение о применении обеспечительной судебной меры. В то же время Азербайджан потребовал применить к Армении обеспечительные меры, то есть «принять все меры в пределах своей юрисдикции, направленные на адекватное лечение лиц, нуждающихся в неотложной медицинской помощи, на территории Азербайджана в местах временной дислокации российских миротворцев и не создавать препятствий на этом направлении».
В ответ Офис представителя Армении по международным правовым вопросам в декабре 2022 г. и январе 2023 г. направлял в ЕСПЧ регулярно обновляемую информацию о тяжелой гуманитарной ситуации в Нагорном Карабахе и вокруг Лачинского коридора. В то же время Офис представителя Армении по международным правовым вопросам потребовал от ЕСПЧ немедленно направить уведомление в Комитет министров Совета Европы о невыполнении Азербайджаном решения Европейского суда от 21 декабря 2022 года.
ЕСПЧ, приняв во внимание представленные сторонами доводы, сегодня полностью отклонил требования Азербайджана, оставив решение от 21 декабря 2022 года в силе. Европейский суд также отклонил ходатайство Азербайджана о применении обеспечительных мер в отношении Армении.