«Հայաստանի Հանրապետության, Ռուսաստանի Դաշնության և Ադրբեջանի Հանրապետության փոխվարչապետերի համանախագահությամբ գործող եռակողմ աշխատանքային խումբը գրեթե երկու տարվա ընթացքում մեծ քրտնաջան աշխատանք է կատարել։ Բանակցությունների արդյունքում կողմերը ունեն երթուղիների տեսլական, որոնց իրականացումը կարող է հանգեցնել տարածաշրջանի ապաշրջափակմանը»։ Այդ մասին «Российская газета» օրաթերթին տված հարցազրույցում ասել է Ռուսաստանի Դաշնության փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկը։
Ըստ ՌԴ փոխվարչապետի՝ ճանապարհներ բացել կամ կառուցել կարելի է միայն այն բանից հետո, երբ կողմերը հստակ կորոշեն երկրների միջև սահմանի հատման իրավական ռեժիմը, ինչպես նաև այդ ճանապարհներով երթևեկության կարգը։
«Կարևոր է, որ բանակցությունների ընթացքում մշակվել է մի սկզբունք, որը հիմք է հանդիսացել այդ ռեժիմի սահմանման մոտեցումների համար։ Սկզբունքն այսպես է հնչում. «ճանապարհի նկատմամբ ինքնիշխանությունն իրականացվում է այն երկրի կողմից, որի տարածքով այդ ճանապարհը անցնում է։ Դա նշանակում է, որ եթե ճանապարհն անցնում է հայկական տարածքով, ապա դա հայկական ճանապարհ է, եթե ադրբեջանական ճանապարհով՝ ադրբեջանական։ Ռուսաստանը միշտ պաշտպանել է կողմերի ինքնիշխանության սկզբունքը և հստակ հետևում է երեք երկրների ղեկավարների՝ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ին և 2021 թվականի հունվարի 11-ի հայտարարությունների դիրքորոշումներին»,-նշել է Օվերչուկը։
«Դա նշանակում է, որ փոխվարչապետների եռակողմ աշխատանքային խմբի բանակցություններում ոչ մի «արտատարածքային միջանցքի» մասին, որը որևէ կերպ կխախտի կողմերից որևէ մեկի ինքնիշխանությունը, խոսքը չկա և չի կարող լինել»,- ընդգծել է Օվերչուկը։
Ռուսաստանի Դաշնության փոխվարչապետի նաև հավելել է, որ գործնականում այդ սկզբունքի իրագործումը նշանակում է, որ ապաշրջափակված կամ նոր կառուցված ճանապարհներով Հայաստան մուտք գործելու համար կիրականացվեն սահմանային և անձնագրային հսկողության այնպիսի միջոցներ, ինչպիսին, ասենք, Իրանից Հայաստան մուտք գործելիս։ Նույն կերպ անձնագրային հսկողությունը կլինի նաև Հայաստանից Ադրբեջան մուտք գործելիս։
«Բացի այդ, քննարկվում են կողմերի ազգային օրենսդրություններին համապատասխան ճանապարհների օգտագործման վճարունակության, ինչպես նաև մեկ երկրի տարածքով քաղաքացիների, տրանսպորտային միջոցների և բեռների երթևեկության անվտանգության ապահովման հարցերը։ Թվում է, թե բոլոր կողմերն այսօր ունեն այդ հարցերի գործնական իրականացման հնարավորության ըմբռնումն առանց որևէ կողմի ինքնիշխանության ոտնահարման։ Սակայն բանակցությունները կավարտվեն միայն այն ժամանակ, երբ լիակատար վստահություն առաջանա, որ բոլոր իրավական ասպեկտները հաշվի են առնված, ոչինչ բաց չի թողնվել, և ոչ ոք ձեռք բերված արդյունքը չի մեկնաբանելու որպես հաղթանակ հակառակ կողմի նկատմամբ։ Բանակցությունների հաջող ավարտը կլինի բոլոր կողմերի ընդհանուր հաղթանակը»,- նշել է Օվերչուկը։

Об «экстерриториальном коридоре» речи не идет и идти не может. Заместитель председателя правительства Российской Федерации
Трехсторонняя рабочая группа под сопредседательством заместителей премьер-министров Республики Армения, Российской Федерации и Азербайджанской Республики почти за два года проделала большую и напряженную работу. В результате переговоров стороны имеют видение маршрутов, реализация которых может привести к разблокированию региона. Об этом в интервью ежедневной газете «Российская газета» заявил вице-премьер РФ Алексей Оверчук.
Однако, по словам Оверчука, дороги могут быть открыты или построены только после того, как стороны четко определятся с правовым режимом пересечения границы между странами, а также с порядком движения по этим дорогам.
«Важно, что в ходе переговоров был выработан принцип, который лег в основу подходов к определению этого режима. Принцип звучит так: «Суверенитет над дорогой осуществляет страна, по территории которой проходит эта дорога». Это означает следующее: если дорога проходит по территории Армении, то это армянская дорога, если по территории Азербайджана, то это азербайджанская дорога. Россия всегда отстаивала принцип суверенитета сторон и четко следует позициям заявлений лидеров трех стран от 9 ноября 2020 г. и 11 января 2021 г.
Это означает, что на переговорах трехсторонней рабочей группы вице-премьеров ни о каком экстерриториальном коридоре, который каким-либо образом нарушал бы суверенитет какой-либо из сторон, нет речи, и не может быть», подчеркнул Оверчук.
По словам вице-премьера РФ, реализация этого принципа на практике означает, что для въезда в Армению по разблокированным или недавно построенным дорогам будут осуществляться такие меры пограничного и паспортного контроля, как, скажем, при въезде в Армению из Ирана.
«Кроме того, обсуждаются вопросы оплаты использования автомобильных дорог в соответствии с национальным законодательством сторон, а также обеспечения безопасности движения граждан, транспортных средств и грузов по территории одной страны.
Кажется, что сегодня у всех сторон есть понимание возможности практической реализации этих вопросов без нарушения суверенитета какой-либо из сторон. Однако переговоры завершатся только тогда, когда будет полная уверенность в том, что все юридические аспекты учтены, ничего не упущено и никто не будет интерпретировать достигнутый результат как победу над другой стороной. Успешное завершение переговоров станет общей победой всех сторон», - отметил Алексей Оверчук.