«Մոսկվայի խաղաղության պայմանագրի նախագիծը անորոշ ժամանակով հետաձգում է Ղարաբաղի կարգավիճակի հարցը». Թոմաս դը Վաալ
«Քարնեգի» հիմնադրամի վերլուծաբան, ԼՂ հակամարտության մասնագետ Թոմաս Դը Վաալը անդրադարձել է հայ-ադրբեջանական վերջին բախումներին, Ադրբեջանի ագրեսիվ գործողություններին ու Հայաստանի առջև ծառացած հեռանկարներին։
Ըստ Վաալի՝ Ադրբեջանի ռազմական գործողությունները Հայաստանի տարածքում լուրջ վնաս են հասցրել կարգավորման հնարավորություններին. «ԵՄ միջնորդությամբ բանակցությունները՝ միակ կենսունակ, խաղաղ բանակցությունները, ավելի մեծ միջազգային աջակցության կարիք ունեն»։  Վաալը անդրադարձել է հայ-ադրբեջանական խաղաղության, սահմանազատման ու սահմանագծման բանակցություններում Ռուսաստանի դերակատարմանը. «Ռուսաստանը դեռևս հզոր շահեր ունեցող միջնորդ է, նույնիսկ եթե նրան չեն վստահում որպես ազնիվ միջնորդի։ Հաղորդվում է, որ Մոսկվան նաև հանդես է եկել խաղաղության պայմանագրի նախագծով, որն անորոշ ժամանակով հետաձգում է Ղարաբաղի կարգավիճակի հարցը, մի բանաձև, որը հայերին ավելի շատ է դուր գալիս, քան եվրոպական առաջարկը»։
Իր խոսքում Վաալը նաև նշել է, որ որպեսզի հայ-ադրբեջանական խաղաղության գործընթացը հաջողության հասնի, Շառլ Միշելի գործընթացը, որը ներկայումս միակ կենսունակն է, շատ ավելի ուժեղ պիտի աջակցվի Եվրոպական հանձնաժողովի, ԵՄ անդամ երկրների և Միացյալ Նահանգների կողմից. «Եթե այն ձախողվի, երկու տխուր այլընտրանքներն այն են, որ միջնորդությունը կրկին կտրվի Մոսկվային, կամ ավելի վատ՝ երկու կողմերը կպատրաստվեն հաջորդ պատերազմին»։
Ի եզրափակումն, Վաալը գրել է. «Խնդիրը, որ 1991 թվականից ի վեր հետապնդում է հայ-ադրբեջանական հակամարտության բոլոր միջնորդներին, այն է, որ ոչ ոք գին չի վճարում «ոչ» ասելու համար։ Առաջնորդները կարծում են, որ կարող են հրապարակավ հրաժարվել այն ամենից, ինչի մասին պայմանավորվել են մասնավոր հանդիպումներում, խաղալ ժամանակի կամ ուժ գործադրելու հեռանկարով»։

«Представленный Москвой проект мирного договора откладывает вопрос о статусе Карабаха на неопределенный срок». Томас де Ваал
Аналитик Фонда «Карнеги» и специалист по нагорно-карабахскому конфликту Томас Де Ваал рассказал о недавних армяно-азербайджанских столкновениях, агрессивных действиях Азербайджана и перспективах, стоящих перед Арменией.
По словам Ваала, военные действия Азербайджана на территории Армении серьезно подорвали возможности урегулирования. «Переговоры при посредничестве ЕС, единственные жизнеспособные мирные переговоры, нуждаются в большей международной поддержке». Ваал коснулся роли России в армяно-азербайджанских переговорах о мире, демаркации и делимитации. «Россия по-прежнему является посредником с влиятельными интересами, даже если ей не доверяют как честному посреднику. Сообщается, что Москва также выступила с проектом мирного договора, который откладывает на неопределенный срок вопрос о статусе Карабаха, формула, которая нравится армянам больше, чем европейское предложение.
В своем выступлении Ваал также отметил, что для того, чтобы армяно-азербайджанский мирный процесс увенчался успехом, проект Шарля Мишеля, который на данный момент является единственно жизнеспособным, должен получить гораздо более сильную поддержку со стороны Европейской комиссии, государств-членов ЕС и Соединенных Штатов. «Если это не удастся, есть две печальные альтернативы: посредничество вернется к Москве или, что еще хуже, обе стороны будут готовиться к следующей войне».
В заключение Ваал написал: «Проблема, которая преследует всех посредников в армяно-азербайджанском конфликте с 1991 года, заключается в том, что никто не платит за слово «нет». «Лидеры думают, что они могут публично отказаться от того, о чем договорились на частных встречах, выиграть время или применить силу».