ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը Ստրասբուրգ աշխատանքային այցի շրջանակում հանդիպել է ԵԽ մարդու իրավունքների հանձնակատար Դունյա Միյատովիչին: Այս մասին հայտնում են ԱԺ մամուլի ծառայությունից:
«Դուք Հայաստանի համար հուսալի գործընկեր եք, ում հետ ջերմ համագործակցություն հաստատվել է դեռևս մինչև Ձեր՝ որպես ԵԽ մարդու իրավունքների հանձնակատար ընտրվելը: Հայաստանի իշխանությունները բարձր են գնահատում ԵԽ անդամ երկրներում մարդու իրավունքների պաշտպանությանն ուղղված Ձեր գործունեությունը»,- ընդգծել է Ալեն Սիմոնյանը:
Կողմերը համակարծիք են եղել Եվրոպայի խորհրդի ծրագրային համագործակցության կարևորություն շուրջ, ինչը մեծ նշանակություն ունի նաև Հայաստանի կառավարության մի շարք ռազմավարական ծրագրերի իրականացման տեսանկյունից: Այս համատեքստում մասնավորեցվել են ՀՀ դատական և իրավական բարեփոխումների 2019-2023 թթ. ռազմավարությունը, ՀՀ հակակոռուպցիոն ռազմավարությունը և 2019-2022 թթ. գործողությունների ծրագիրը, ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանության ազգային ռազմավարությունը և 2020-2022 թթ. գործողությունների ծրագիրը, ՀՀ քրեակատարողական և պրոբացիայի ոլորտի 2019-2023 թթ. ռազմավարությունը եւ գործողությունների ծրագիրը:
Անդրադառնալով Արցախում հետպատերազմյան իրավիճակին՝ ՀՀ ԱԺ նախագահը շեշտել է հայ ռազմագերիների և այլ պահվող անձանց անհապաղ հայրենադարձման հարցը: Անդրադարձ է եղել միջազգային մասնագիտացված կառույցների ահազանգող զեկույցներին: Քննարկվել է վերջերս Human rights watch-ի հրապարակած զեկույցը, ուր զետեղված են փաստեր ադրբեջանական բանտերում հայ ռազմագերիների պահման անմարդկային պայմանների եւ այդ մարդկանց հիմնարար իրավունքների կոպտագույն խախտումների մասին:
Ալեն Սիմոնյանն ափսոսանք է հայտնել 2021 թ. հունվարին Դունյա Միյատովիչի՝ Հայաստան եւ Արցախ նախատեսված այցի չեղարկման վերաբերյալ:
Նա մեծապես կարեւորել է տիկնոջ այն դիրքորոշումը, որ ԵԽ մարդու իրավունքների հանձնակատարը պետք է մուտք ունենա ԵԽ անդամ պետություններն ընդգրկող ամբողջ տարածքը, ներառյալ՝ հակամարտության, այսպես կոչված, «գորշ գոտիներ»: Նա նկատել է, որ Արցախը Եվրոպայի խորհրդի աշխարհագրական տարածք է, որտեղ ապրում են եվրոպացիներ, և Արցախի ժողովուրդն ունի նույն իրավունքները:
Կողմերն ընդգծել են Արցախի դեմ պատերազմի հումանիտար ավերիչ հետևանքների լուծման գործում ԵԽ դերի կարևորությունը:

Ален Симонян обсудил возвращение армянских военнопленных на встрече с Комиссаром СЕ по правам человека
В рамках рабочего визита в Страсбург Председатель НС РА Ален Симонян встретился с Комиссаром СЕ по правам человека Дуней Миятович.
«Вы надежный партнер для Армении, с которым установилось теплое сотрудничество еще до Вашего избрания на пост комиссара СЕ по правам человека. Власти Армении высоко оценивают Вашу работу по защите прав человека в странах-членах Совета Европы», - сказал Ален Симонян.
Стороны согласились с важностью программного сотрудничества Совета Европы, которое также имеет большое значение для реализации ряда стратегических программ правительства Армении. В этом контексте рассматривались, в частности,  стратегия судебно-правовых реформ Республики Армения на 2019-2023 годы, антикоррупционная стратегия РА на 2019-2022 гг., национальная стратегия защиты прав человека Республики Армения на 2020-2022 гг., стратегия и план действий пенитенциарно-исполнительной системы Республики Армения на 2019-2023 гг.
Касаясь послевоенной ситуации в Арцахе, председатель НС РА остановился на вопросе немедленной репатриации армянских военнопленных и других удерживаемых. Стороны обсудиливызывающие тревогу сообщения международных профильных структур.
Обсуждался и недавний доклад Human Rights Watch, в котором содержатся факты о бесчеловечных условиях содержания армянских военнопленных в азербайджанских тюрьмах и грубых нарушениях основных прав этих людей.
Ален Симонян выразил сожаление по поводу отмены визита Дуни Миятови в Армению и Арцах, запланированного на январь 2021 года.
Он придал большое значение позиции Миятович, что уполномоченный СЕ по правам человека должен иметь доступ на всю территорию государств-членов СЕ, включая так называемые «серые зоны» конфликта. Он отметил, что Арцах является географической зоной Совета Европы, где проживают европейцы, и народ Арцаха имеет такие же права.
Стороны подчеркнули важность роли Совета Европы в урегулировании разрушительных гуманитарных последствий войны против Арцаха