ՀՀ և Իռլանդիայի ԱԳ նախարարներն անդրադարձել են երկկողմ և բազմակողմ մակարդակներում համագործակցության օրակարգի հարցերին
Մայիսի 20-ին Եվրոպայի խորհրդի 132-րդ նախարարական նստաշրջանի աշխատանքներին մասնակցելու նպատակով աշխատանքային այցով Թուրինում գտնվող ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Իռլանդիայի ԱԳ նախարար Սայմոն Քովենիի հետ։  Այս մասին հայտնում են ՀՀ ԱԳՆ-ից:
Զրուցակիցներն անդրադարձ են կատարել Հայաստանի և Իռլանդիայի միջև երկկողմ և բազմակողմ մակարդակներում համագործակցության օրակարգի հարցերին։
Նախարար Միրզոյանը շեշտել է, որ Հայաստանը ողջունում է Եվրոպայի խորհրդի նախարարների կոմիտեում Իռլանդիայի մեկնարկող նախագահության առաջնահերթությունները՝ ուղղված մարդու իրավունքների և հիմնարար ազատությունների պաշտպանությանը, օրենքի գերկայության ապահովմանը և ընդգծել դրանց կարևորությունը հատկապես հակամարտությունների համատեքստում։
Անդրադառնալով Լեռնային Ղարաբաղի դեմ Ադրբեջանի 2020 թ. ագրեսիայի հետևանքով առաջացած հումանիտար հետևանքներին՝ Արարատ Միրզոյանը նշել է Եվրոպայի խորհրդի ներգրավվածության անհրաժեշտությունը դրանց կարգավորման գործում։

Министры иностранных дел Республики Армения и Ирландии коснулись вопросов повестки дня двустороннего и многостороннего сотрудничества.
20 мая Министр иностранных дел Республики Армения Арарат Мирзоян, находящийся в Турине с рабочим визитом для участия в 132-й Министерской сессии Совета Европы, встретился с Министром иностранных дел Ирландии Саймоном Ковени. Об этом сообщает МИД РА.
Собеседники коснулись вопросов повестки дня сотрудничества Армении и Ирландии на двустороннем и многостороннем уровнях.
Министр Мирзоян подчеркнул, что Армения приветствует приоритеты предстоящего председательства Ирландии в Комитете министров Совета Европы, направленные на защиту прав человека, основных свобод и верховенства права, и подчеркивая их важность, особенно в контексте конфликтов .
Касаясь гуманитарных последствий агрессии Азербайджана против Нагорного Карабаха в 2020 году Арарат Мирзоян отметил необходимость привлечения Совета Европы к их урегулированию.