Շուրջ մեկ ամիս է՝ ընդդիմությունը դուրս է եկել փողոցային պայքարի՝ պնդելով, որ այն շարունակվելու է՝ մինչև հեռացնեն իշխանությանը:
Ըստ քաղաքագետ Էդվարդ Անտինյանի՝ ընդդիմությունը չի հաջողում, քանի որ ծրագրերն ազնիվ չեն: Radar Armenia-ի հետ զրույցում քաղաքագետը տեսակետ հայտնեց, որ դա շատ լավ հասկանում է նաև հասարակությունը և չի պաշտպանում ընդդիմությանը. «Վերջիններս ակնկալում էին, որ ժողովուրդը կմիանա, և ընդվզում կկազմակերպեն, բայց ժողովուրդը չի միանում: Նրանք մեկ հայհոյում են ժողովրդին, մեկ՝ սիրաշահում, մեկ՝ ահաբեկում: Իրենք մոռանում են մի բան՝ 2018-ին Նիկոլ Փաշինյանն ու իր թիմը դուրս էին եկել փողոց՝ սակավ ուժերով, ոստիկանությունը փորձում էր նրանց հեռացնել, բայց հասարակությունը պաշտպանում էր, հետո՝ միանում, նրանց հետո փողոց փակում: Ոստիկանությունը հասկացավ, որ անզոր է: Այսօր ուժով փորձում են փողոց փակել, բայց հասարակությունը չի միանում, է՛լ ավելի է դժգոհում: Նրան դուր չի գալիս այս ամենը, որովհետև ինքը դրան մասնակից չէ»:
Անդրադառնալով ընդդիմության պնդմանը, թե ՀՀ-ում քաղաքական ճգնաժամ է, քաղաքագետը հակադարձեց. «Իշխանությունը ընտրություններով 5 տարի պաշտոնավարելու մանդատ է ստացել, իսկ ընդդիմությունն ասել է, որ ցանկացած առիթ օգտագործելու է՝ նրանց տապալելու համար: Նշանակում է՝ իշխանության ցանկացած հայտարարություն պետք է էմոցիոնալ կերպով «ծաղկեցնեն», որ ժողովրդին հորդորեն դուրս գալ փողոց: 5000 հոգու շարժման ճգնաժամը ո՞րն է: Եթե ամեն 5000 հոգին երկրում կարողանա ճգնաժամ ստեղծել, ուրեմն մենք պետություն չունենք: Այդ դեպքում ամեն 5000 հոգին կարող է փողոց դուրս գալ ու իր վարչապետին առաջադրել»:
Ինչ վերաբերում է ընդդիմության առաջնորդներից՝ Իշխան Սաղաթելյանի այն հայտարարությանը, թե իրենք վերադառնալու են ԱԺ, բայց իրենց օրակարգով, Անտինյանն ասաց. «Փորձն արդեն ցույց է տվել, որ երբ ընդդիմությունն ասում է՝ սա մանդատների կռիվ չէ, կարող ենք հրաժարվել մանդատներից, բայց պահում ենք, որ օգտագործենք պայքարի համար, դա իրական չէ: Երբ ցանկանում են վերադառնալ այն խորհրդարան, որտեղից դուրս են եկել փողոց և իրենց գործընկերների մասին ավելի կոպիտ կերպով են արտահայտվում, ինչպե՞ս են հետ գնալու: Եվս մեկ անգամ ցույց տվեցին, որ իրենց համար կարևորը մանդատն է, որովհետև երբ հասկացան, որ կարող են մանդատից զրկվել, ինչ-որ պատրվակով կվերադառնան խորհրդարան»:

"Если каждые 5000 человек в стране могут создать кризис, то у нас нет государства"․ Антинян
Вот уже около месяца оппозиция ведет уличную борьбу, утверждая, что она будет продолжаться до тех пор, пока они не свергнут правительство.
По мнению политолога Эдуарда Антиняна, у оппозиции не получается, потому что их цели и программы нечестны. В беседе с Radar Armenia политолог выразил мнение, что прекрасно понимает, что общество не поддерживает оппозицию. «Последние ожидали объединения народа, организации восстания, но народ не объединяется. Они иногда проклинают людей, иногда льстят им, иногда запугивают их. Они забывают одно: в 2018 году Никол Пашинян и его команда вышли на улицы с небольшой силой, полиция пыталась их убрать, но общественность их защищала, присоединялась, закрывала с ними улицы. Полиция поняла, что они бессильны справиться с борьбой народа. Сегодня улицу пытаются перекрыть силой, но общество не присоединяется, жалуется еще больше. Им это не нравится, потому что общество в этом не участвует».
Ссылаясь на утверждение оппозиции о политическом кризисе в Армении, политолог возразил. «Правительство назначено на пятилетний срок, и оппозиция заявила, что воспользуется любой возможностью, чтобы свергнуть их. Это значит, что любое заявление правительства должно быть эмоционально «окрашено», чтобы побудить людей выйти на улицы. В чем кризис движения 5000 человек? Если каждые 5000 человек в стране могут создать кризис, то у нас нет государства. В таком случае каждые 5000 человек могут выйти на улицы и выдвинуть своего премьер-министра».
Что касается заявления Ишхана Сагателяна одного из лидеров оппозиции о том, что они вернутся в Национальное Собрание, но со своей повесткой, Антинян сказал. «Опыт уже показал, что когда оппозиция говорит, что это не битва за мандаты, мы можем отказаться от своих мандатов, но мы продолжаем использовать это для борьбы, это ложь. Когда они хотят вернуться в парламент, из которого вышли на улицы, они более грубо отзываются о своих коллегах, как они вернутся? «Они еще раз показали, что мандат для них важен, потому что, когда они осознают, что их могут лишить мандата, они под каким-то предлогом вернутся в парламент».