ԱԺ-կառավարություն հարցուպատասխանն ընդմիջվեց։ Սա այն բանից հետո, երբ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արմեն Ռուստամյանը կառավարությանը հարց ուղղելով՝ ընթերցեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հրաժարականի պահանջը։ Ռուստամյանը շեշտեց՝ իրենք ԱԺ են եկել հանրային պահանջը ներկայացնելու համար։
Ըստ Ռուստամյանի. «Այդ պահանջը հետևյալն է՝ ՀՀ վարչապետի պաշտոնն զբաղեցնող Նիկոլ Փաշինյանը, տապալելով Արցախյան հակամարտության բանակցային գործընթացում հայկական շահերը պաշտպանելու գործը, բերել է պատերազմ ու պարտություն, խոստովանել է, որ կարող էր կանխել պատերազմն ու խուսափել հազարավոր զոհերից, բայց չի արել դա։ 2021-ի հունիսին խոստացել էր 1-2 ամիս անց վերադարձբել գերիներին, բայց մինչ օրս ունենք գերիներ»։
Ռուստամյանն ընդգծեց, թե Փաշինյանն իր նախընտրական ծրագրով խոստացել է, որ վարելու է Արցախի վերջնական կարգավիճակի հսդտակեցման քաղաքականություն՝ ինքնորոշման իրավունքի լիարժեք իրացման միջոցով։ «Նա պնդել է, որ Արցախի ժողովուրդը չի կարող գոյատևել Ադրբեջանի ենթակայության ներքո, և որ առաջնահերթ է համարում Արցախի տարածքների դեօկուպացիան, սակայն փաստացի իրականացնում է «Ղարաբաղն Ադրբեջան է, և վերջ» քարոզն ու պաշտպանում Արցախի կարգավիճակի նշաձողի իջեցման, այն է՝ Արցախն Ադրբեջանի մաս կազմելու թուրք-ադրբեջանական տեսակետը»։
Նրա խոսքով՝ Փաշինյանը չի կատարել իր բազմաթիվ խոստումները. «Նիկոլ Փաշինյանը լեգիտիմ չէ, չունի մեր պետությունը նոր զիջումների տանելու մանդատ և պետք է հրաժարական տա»։
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն արձագանքեց Ռուստամյանի հայտարարությանը՝ հիշեցնելով, թե ինքն ինչ վիճակում է ժառանգել բանակցային գործընթացը, և որ բանակցությունների փաստացի դադարեցման մասին հայտարարել է նաև Սերժ Սարգսյանն ԱԺ իր ելույթում։ Ըստ Փաշինյանի՝ ԼՂ բանակցային գործընթացը տապալել է Սերժ Սարգսյանը, և այդ մասին նա խոստովանել է այս ամբիոնից` 2018թ. վարչապետ ընտրվելու ժամանակ։
Փաշինյանը նաև նշեց, որ ինքը բացահայտում է անելու։ Սակայն «Հայաստան» խմբակցության պատգամավորները լքեցին ԱԺ դահլիճը։
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն արձագանքելով կատարվածին, նշեց. «Ոնց միշտ փախել եք, այդպես միշտ փախնելու եք»։

"Убегаете, как всегда" - Депутаты от «ГД» попрощались с оппозицией аплодисментами
Заседание вопросов-ответов между НС и правительством было прервано, после того, как депутат от фракции "Айастан" Армен Рустамян, обращаясь с вопросом к правительству, зачитал требование об отставке премьер-министра Никола Пашиняна. Рустамян подчеркнул, что они пришли в Национальное Собрание, чтобы представить общественное требование.
По словам Рустамяна. "Это требование следующее: Никол Пашинян, действующий премьер-министр Республики Армения, не смог отстоять интересы Армении в переговорном процессе по арцахскому конфликту, принес войну и поражение, признал, что мог предотвратить войну и избежать тысячи жертв, но не сделал этого. В июне 2021 года он обещал вернуть пленных через 1-2 месяца, но пленные у всё еще в Баку».
Рустамян подчеркнул, что Пашинян в своей предвыборной программе обещал, что будет проводить политику установления окончательного статуса Арцаха путем полной реализации права на самоопределение. Он настаивал на том, что народ Арцаха не может выжить в составе Азербайджана, что считает приоритетом деоккупацию арцахских территорий, а на самом деле вел пропаганду
По его словам, Пашинян не выполнил своих многочисленных обещаний. «Никол Пашинян нелегитимен, у нашего государства нет мандата на новые уступки, оно должно уйти в отставку».
Премьер-министр РА Никол Пашинян отреагировал на заявление Рустамяна, напомнив, в каком состоянии он унаследовал переговорный процесс, что о фактическом прекращении переговоров заявил и Серж Саргсян в своем выступлении в Национальном Собрании. Пашинян также упомянул, что сделает разоблачение. Однако депутаты фракции "Айастан" покинули зал НС.
Премьер-министр РА Никол Пашинян, реагируя на произошедшее заявил. «Вот как всегда убегали, так всегда и будете убегать».