Հայաստանը Ռուսաստանում ընկալվում է իբրև դաշնակից, եղբայրական երկիր. դեսպան
ՀՀ-ում ՌԴ դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը հարցազրույց է տվել «Արմենպրես»-ին՝ նշելով, որ վերջին 30 տարվա ընթացքում Հայաստանի և Ռուսաստանի հարաբերությունները ստացել են երկու անկախ, ինքնիշխան պետությունների հարաբերությունների բնույթ, բայց քանի որ դրանք հիմնված են շատ ամուր հիմքի, պատմական հարուստ շփումների վրա, հայ-ռուսական հարաբերությունները մնացել են եղբայրական և դաշնակցային՝ ամրապնդվելով և հարմարվելով նոր իրողություններին:
Դեսպանի խոսքով՝ հայ-ռուսական հարաբերությունները շատ խորը ավանդույթներ ունեն: Հայ և ռուս ժողովուրդները, ասում է դեսպան Կոպիրկինը, շատ մեծ ճանապարհ են անցել իրար հետ, և պատմական այդ ընդհանրությունը, համատեղ ձեռքբերումներն ու փորձությունները ստեղծել են երկու երկրների միջև փոխհարաբերությունների շատ նշանակալի և արժեքավոր ճարտարապետություն, որը վերաբերում է և՛ քաղաքականությանը, և՛ տնտեսությանը, և՛ անվտանգության ոլորտին:
- Պարոն Դեսպան, ինչպես գիտեք՝ այս տարի Հայաստանը և Ռուսաստանը տոնում են երկու երկրների միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակը: Ս. թ. ապրիլի 3-ին Հայաստանի Հանրապետության և Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի նախարարները դիվանագիտական հարաբերությունների 30-րդ տարեդարձի առիթով փոխանակվել են ուղերձներով: Այս կապակցությամբ կուզեի հարցնել՝ շատ հաճախ երկու կողմն էլ ընդգծում են, որ Հայաստանն ու Ռուսաստանը առանձնահատուկ հարաբերություններ ունեն: Ասացեք, իսկ ի՞նչն է առանձնահատուկ դարձնում հայ-ռուսական հարաբերությունները, և ինչպե՞ս կգնահատեք 30-ամյա այն ճանապարհը, որ հաղթահարել են Հայաստանն ու Ռուսաստանը անկախության շրջանում՝ ԽՍՀՄ փլուզումից հետո:
- Ես կարծում եմ, որ մեր հարաբերությունները առանձնահատուկ են դարձնում այն արժեքները, այն ավանդույթները, որոնք ձևավորվել են ռուս և հայ ժողովուրդների միջև հարյուրամյակների ընթացքում, և այն, ինչ արվել է վերջին 30 տարիներին, համոզված եմ, որ անքակտելիորեն կապված է պատմական այն ողջ ժամանակաշրջանի հետ, որի ընթացքում մեր ժողովուրդներն առնչվել և փոխգործակցել են: Եվ մեր պատմության այս ընդհանրությունը, համատեղ ձեռքբերումները, համատեղ փորձությունները ստեղծել են մեր երկու երկրների միջև փոխհարաբերությունների շատ նշանակալի և արժեքավոր ճարտարապետություն, որը վերաբերում է ոչ միայն քաղաքականությանը, տնտեսությանը, անվտանգության ոլորտին, այլ առաջին հերթին հոգևոր ընդհանրությանը, զգալի առումով՝ քաղաքակրթական, մտավոր ընդհանրությանը, և այն ժառանգությունը, որ այսօր ունեն մեր երկրները մշակույթի, պետականաշինության, հասարակական-քաղաքական, տնտեսական մշակույթի ոլորտներում, զգալի առումով մեր ժողովուրդների փոխգործակցության արդյունքն է:
Եթե խոսում ենք հետխորհրդային շրջանի մասին, ապա վերջին 30 տարվա ընթացքում, իհարկե, մեր հարաբերությունները նոր բնույթ են ստացել՝ երկու անկախ, ինքնիշխան պետությունների հարաբերությունների բնույթ: Բայց քանի որ դրանք դրված են շատ ամուր հիմքի վրա, այդ հարաբերությունները մնացել են եղբայրական, դաշնակցային, և այն, ինչ միավորում է մեր ժողովուրդներին, ըստ իս՝ այս 30 տարվա ընթացքում ոչ միայն պահպանվել է, այլև ամրապնդվել է և հարմարվել է նոր իրողություններին:
Իսկ խոսել հանրահայտ այն փաստերի մասին, թե ինչպես ենք մենք կախված միմյանցից տնտեսապես, անվտանգության, քաղաքական ոլորտներում, մեր բազմաթիվ մշակութային, միջանձնային կապերում, կարծում եմ՝ ավելորդ է. բոլորս էլ շատ լավ գիտենք դա:
- Հետաքրքիր են ոչ միայն Հայաստանի և Ռուսաստանի միջպետական հարաբերությունները, այլ նախ և առաջ հայերի և ռուսների, հայ և ռուս ժողովուրդների հարաբերությունների հիմքը: Էթնիկ առումով մենք, իհարկե, տարբեր ենք, թեև հավատքը նույնն է: Ամեն դեպքում, մենք շատ լավ ենք իրար հետ լեզու գտնում և շատ լավ հասկանում ենք իրար: Ռուսաստանում հսկայական թվով հայեր են ապրում, շատ ռուսներ կան նաև Հայաստանում, մեծ թվով ռուսաստանցի զբոսաշրջիկներ են գալիս Հայաստան հատկապես վերջին տարիներին: Ո՞ր գործոնները, հոգևոր և մշակութային ո՞ր արժեքներն են, Ձեր կարծիքով, մերձեցնում հայ և ռուս ժողովուրդներին:
- Հենց այն, ինչի մասին խոսում էի: Իսկապես, մեր հարաբերությունները շատ խորը ավանդույթներ ունեն, մենք իսկապես շատ մեծ ճանապարհ ենք անցել իրար հետ, և մեզ մերձեցնում են հոգևոր արժեքները և մշակույթը: Իսկապես, մեր ժողովուրդների մշակույթը զարգացել է շատ սերտ միահյուսման մեջ: Դրանք, կարծում եմ, ընդհանրության բազմաթիվ տարրերն են մեր գիտակցության մեջ:
- Խոսքը հավանաբար հիմնականում խորհրդային կամ հետխորհրդային ժառանգությա՞ն մասին է:
- Գիտեք, ես դա չէի տանի դեպի խորհրդային կամ հետխորհրդային երևույթներ: Մենք իսկապես ապրել և փոխգործակցել ենք միասին դարեր շարունակ՝ պատմական տարբեր շրջափուլերում և շատ մեծ ազդեցություն ենք գործել միմյանց վրա՝ մշակութային, մտավոր, հոգևոր, և այսօր այդ ամենը, բնականաբար, իր արտացոլումն է ունենում:
- Իսկ ի՞նչ ընկալում ունի Հայաստանը Ռուսաստանում:
- Հայաստանը Ռուսաստանում ընկալվում է իբրև դաշնակից, եղբայրական երկիր: Դուք քիչ առաջ հիշատակեցիք, որ շատ ռուսաստանցի զբոսաշրջիկներ են գալիս Հայաստան: Կարծում եմ՝ դա պատահական չէ: Բացի այն, որ մուտքի ռեժիմն է շատ պարզեցված, մեծ դեր է խաղում նաև այն, որ ռուսաստանցիները շատ լավ են զգում իրենց այստեղ՝ ճիշտ այնպես, ինչպես, ես համոզված եմ, շատ լավ են իրենց զգում հայերը Ռուսաստանում:
- Որո՞նք են Ռուսաստանի առաջնահերթությունները Հայաստանի հետ հարաբերություններում, և ինչպիսի՞ն եք Դուք տեսնում հայ-ռուսական հարաբերությունների ապագան, Ձեր կարծիքով՝ ո՞ր ուղղությամբ դրանք կզարգանան՝ նկատի ունենալով Ռուսաստանի և Հայաստանի նոր մարտահրավերները:
- Ինչ վերաբերում է առաջնահերթություններին, ապա մեր ընդհանուր շահն, իհարկե, այն է, որ պահպանենք և բազմապատկենք մեր երկրների և ժողովուրդների հարաբերություններում կուտակված այն հարստությունը, այն վաստակը, որ մենք ունենք այսօր, և հարմարեցնենք մեր հարաբերությունները բոլոր ոլորտներում՝ լինի անվտանգությունը, տնտեսությունը թե մշակույթը, հարմարեցնենք դրանք այն նոր իրողություններին և մարտահրավերներին, որոնց մեր երկրները առերեսվել են:
Ի դեպ, այդ իմաստով շատ կարևոր նշանակություն ունի մեր ընդհանուր մասնակցությունը ինտեգրացիոն միավորումներին՝ Եվրասիական տնտեսական միությանը (ԵԱՏՄ), Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությանը (ՀԱՊԿ), և վերջերս տեղի ունեցած կլոր սեղանի անցկացումը այնպիսի արդիական թեմայով, ինչպիսին է «ԵԱՏՄ զարգացման հնարավորությունները և հեռանկարները հավաքական Արևմուտքի կողմից Ռուսաստանին տնտեսական պատերազմ հայտարարելուց հետո», որը տեղի ունեցավ ապրիլի 6-ին Երևանում, խոսում է այն մասին, որ դա իսկապես մեր փոխհարաբերությունների շատ կարևոր մասն է: Ինտեգրացիոն գործընթացների զարգացման, աշխարհի փոխկախվածության խորացման դարաշրջանում հարաբերությունների նշված ասպեկտը շատ կարևոր է, և երկու կողմն էլ ամբողջությամբ գիտակցում են այդ կարևորությունը:
- Այս համատեքստում, հատկապես վերջին շրջանում, ժամանակ առ ժամանակ ինչ-որ աղոտ հեռանկարներ են նշմարվում, ակնարկներ են հնչեցվում Ռուսաստանի և Բելառուսի միասնական պետության ընդլայնման, այլ խոսքերով՝ Ռուսաստանի առաջնորդությամբ և իր մերձավոր դաշնակիցների ու գործընկերների հետ միասին ընթացող ինտեգրացիոն գործընթացների խորացման մասին: Այդպիսի ակնարկ վերջերս Վլադիմիր Սոլովյովի հետ հարցազրույցի ընթացքում արել է, օրինակ, Բելառուսի նախագահ Լուկաշենկոն: Հետաքրքիր է Ձեր մեկնաբանությունը այս հարցի վերաբերյալ: Կա՞ արդյոք այդպիսի իրական հեռանկար, որ ինտեգրացիոն գործընթացները եվրասիական տարածությունում կարող են այդ ուղղությամբ տարվել:
- Ինչպես արդեն ասացի՝ ինչպես Ռուսաստանի, այնպես էլ Հայաստանի և մեր բոլոր դաշնակիցների մոտեցումն այն է, որ ինտեգրման գործընթացներն, անշուշտ, շատ մեծ կարևորություն ունեն, և մենք պատրաստ ենք գնալու այդ ճանապարհով այնքան, որքան դա համապատասխանում է մեր երկրների շահերին: Բայց ուզում եմ ընդգծել շատ սկզբունքային մի հանգամանք, որ ինտեգրման այդ գործընթացները յուրաքանչյուր մասնակից պետության ինքնիշխան ընտրության արդյունքն են: Ուստի կարծում եմ, որ փոխգործակցության, ինտեգրման այն ձևաչափերը, որոնք կարող են ի հայտ գալ կամ զարգանալ, կախված են, առաջին հերթին իրական վիճակից և մեր երկրների պահանջներից, ինչպես նաև՝ յուրաքանչյուր պետության ինքնիշխան որոշումից:
Հիմա մենք շատ մեծ նշանակություն ենք տալիս այն ամենին, ինչ տեղի է ունենում գոյություն ունեցող ինտեգրացիոն միավորումների՝ ԵԱՏՄ-ի և ՀԱՊԿ-ի շրջանակներում, և դա հենց յուրաքանչյուր մասնակից պետության քաղաքական, ինքնիշխան և գիտակցված ընտրության արդյունքն է: Ահա այդպես էլ մենք դրան վերաբերվելու ենք:

Армения воспринимается в России как союзная, братская страна. Посол Копыркин
Посол России в Армении Сергей Копыркин дал интервью Арменпресс , отметив, что за последние 30 лет отношения между Арменией и Россией приобрели характер отношений двух независимых, суверенных государств. И поскольку они основаны на очень прочной основе богатых исторических контактов, армяно-российские отношения остались братскими и союзническими, укрепляясь и приспосабливаясь к новым реалиям.
- Господин посол, в этом году Армения и Россия празднуют 30-летие установления дипломатических отношений между нашими странами. 3 апреля главы МИД Республики Армения и Российской Федерации обменялись посланиями по этому случаю. Вопрос по этому поводу: довольно часто с обеих сторон подчеркивается, что между Арменией и Россией особенные отношения. Скажите, пожалуйста, а что их делает особенными, и как Вы оценили бы тот 30-летний путь, который преодолели наши страны в период независимости после распада СССР?
- Я думаю, наши отношения особенными делают те ценности, те традиции, которые характеризовали отношения между русским и армянским народом на протяжении столетий и то что делалась на протяжении этих 30-и лет,  я убежден, неразрывно связано со всем историческим периодом в течение которого наши народы взаимодействовали. Общность нашей истории, совместные достижения, совместные испытания создали, на мой взгляд, очень значимую, ценную архитектуру взаимоотношений между нашими странами, которая касается не только политики, экономики, сферы безопасности, прежде всего это духовная общность, общность цивилизационная, ментальная в значительной степени, и то наследие, которое имеют наши страны сегодня: в сфере культуры, государственного строительства, в общественно-политической и экономической жизни. Это, в значительной степени, - продукт взаимодействия наших народов.
Если мы говорим о постсоветском периоде, то на протяжении последних 30-ти лет, наши отношения, конечно преобретали новый характер, характер отношений между независимыми, суверенными государствами. Но, поскольку они базируются на очень прочном фундаменте, отношения эти оставались братскими, союзническими, и то, что объединяет наши народы, на мой взгляд, за эти 30 лет, оно не только сохранялось, но и укреплялось и, скажем так, адаптировалось к новым реалиям. Говорить об общеизвестных фактах, о том, насколько мы зависим друг от друга экономически, как мы зависим друг от друга в сфере безопасности, в сфере политики, в наших многочисленных культурных связях, межчеловеческих связях, я думаю излишне: все мы об этом хорошо знаем.
- Помимо межгосударственных отношений, прежде всего, интенсивна и основа отношений  между армянским и русским народами. Этнически мы, конечно, разные, хотя вероисповедание у нас то же - христианство. В любом случае, мы прекрасно ладим друг с другом, очень хорошо понимаем друг друга. В России есть огромное количество армянского населения, много русских и в Армении, очень много российских туристов приезжают к нам, особенно в последние годы. Какие факторы, какие ментальные, культурные и другие ценности, на Ваш взгляд, сближают народы Армении и России?
- Это именно то, о чем я говорил. Действительно, наши отношения имеют очень глубокие традиции, мы действительно прошли вместе очень долгий путь, и то, что нас сближает - это и духовные ценности, и культура. Действительно, культуры наших народов развивалась в очень тесном переплетении. Я думаю, именно поэтому в нашей ментальности много элементов общности.
- Это, прежде всего и советское и постсоветское наследие?
- Вы знаете, я бы не стал это сводить к советскому, или постсоветскому наследию. Мы действительно жили вместе, взаимодействовали на протяжении веков, в разные исторические эпохи и оказывали друг на друга очень большое воздействие - культурное, ментальное, духовное. И сейчас это все, естественно, находит свое отражение.
- Как воспринимается Армения в России?
- Армения воспринимается в России как союзническая, братская нам страна. Вы только что упомянули, что много россиян проживает здесь, что в Армению приезжает много российских туристов. Я думаю, это не случайно. Помимо того, что, есть довольно упрощенный режим въезда, большую роль играет именно то, что россиянам здесь комфортно, и я уверен, также комфортно армянам в России.
- Какие приоритеты у России в отношениях с Арменией, и какими Вы видите, какими Вы представляете будущее армяно-российских отношений? По какому направлению, на Ваш взгляд, они будут развиваться, конечно, с учётом всех последних вызовов, стоящих перед Вашей страной и Арменией?
- Что касается приоритетов - это у нас общее. Сохранение и приумножение достояния, существующего в отношениях между нашими странами, прежде всего между нашими народами, адаптация наших отношений во всех сферах, будь то безопасность, экономика, культура, к тем новым реалиям и новым вызовам, перед которыми сегодня стоят наши страны.
Очень важное значение, кстати, в этом отношении имеет и наше участие в общих интеграционных объединениях – Евразийский экономический союз (ЕАЭС), Организация Договора о коллективной безопасности (ОДКБ), и проведение, например, недавнего круглого стола на такую актуальную тему, как «Возможности и перспективы развития ЕАЭС после объявления коллективным Западом экономической войны России», которая состоялось 6 апреля в Ереване, оно говорит о том, что действительно, это очень значимая часть наших взаимоотношений. В эпоху развития интеграционных процессов, усиления взаимозависимости мира этот аспект является очень важным, и эта важность в полной мере осознается с обеих сторон.
- В этом контексте, особенно в последнее время, иногда проскальзывают какие-то неопределенные перспективы, или намёки о возможном расширении так называемого союзного государства России и Белоруссии вместе со своими близкими союзниками и партнерами, или иными словами, углубления интеграционных процессов, в которых фактически лидирует Россия. Например, такой намёк в интервью Соловьеву сделал президент Белоруссии Александр Лукашенко. Существует ли в действительности такая перспектива, возможно ли, чтобы интеграционные процессы в евразийском пространстве пошли бы по этому направлению?
- Как я уже сказал, российский подход, также как и подход Армении, и всех наших союзников заключается в том, что, безусловно, процессы интеграции имеют очень важное значение. И мы готовы по этому пути идти настолько, насколько это соответствует интересам всех наших стран. Но хочу подчеркнуть принципиальный момент, эти процессы интеграции являются результатом политической воли суверенного выбора каждого государства-участника. Поэтому я думаю, что форматы взаимодействия, форматы интеграции, которые могут появиться, развиваться, будут зависеть, во-первых, от реальной ситуации, потребностей наших стран и от суверенного решения каждой страны. Сейчас мы придаем очень большое значение тому, что происходит в рамках наших имеющихся интеграционных объединений - ЕАЭС, ОДКБ, и это интеграция является продуктом именно политического, суверенно осознанного выбора каждого государства участников. Именно так мы и будем относиться к этому.