Գործուն քայլեր պետք է ձեռնարկվեն, որպեսզի ադրբեջանցիները վերադառնան ելման դիրքեր. Հովհաննիսյան
ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության քարտուղար Արթուր Հովհաննիսյանն այսօր լրագրողների հետ ճեպազրույցում անդրադարձել է Արցախում ստեղծված իրավիճակին և այն հաղթահարելու ուղղությամբ ձեռնարկվող քայլերին։
Ըստ Հովհաննիսյանի. «Մենք պարբերական կապի մեջ ենք մեր բոլոր գործընկերների հետ, առաջին հերթին՝ ՌԴ մեր գործընկերների հետ են բանակցությունները: Շարունակում ենք պնդել, որ գործուն քայլեր պետք է ձեռնարկվեն, որպեսզի ադրբեջանցիները վերադառնան ելման դիրքեր: Մյուս կողմից, մի շարք միջազգային, հումանիտար առաքելություն իրականացնող կառույցների պարբերաբար ներկայացնում ենք իրավիճակն Արցախում»։
Պատգամավորի խոսքով, ինչպես ռուս խաղաղապահների, այնպես էլ Ադրբեջանի գործողությունների վերաբերյալ պատշաճ քննություն է ակնկալվում. «Մենք արձանագրում ենք, որ խախտվել են նոյեմբերի 9-ի և դրան հաջորդող բոլոր պայմանավորվածությունները: Մեր պահանջը և հորդորն է մեր գործընկերներին, որ խաղաղապահ ուժերը կարողանան ամբողջությամբ իրականացնել իրենց առաքելությունը, ապահովել Արցախի բնակչության անվտանգությունը: Ակնկալում ենք, որ ռուս խաղաղապահների միջնորդությամբ ադրբեջանցիները կվերադառնան ելման դիրքեր»։

Необходимо предпринять активные шаги, чтобы азербайджанцы вернулись на исходные позиции. Ованнисян
Секретарь фракции "Гражданский договор" Артур Ованнисян сегодня на брифинге с журналистами коснулся ситуации в Арцахе и предпринятых шагов по ее преодолению.
По словам Ованнисяна. «Мы находимся в постоянном контакте со всеми нашими партнерами, в первую очередь ведутся переговоры с нашими партнерами в России. Продолжаем настаивать на принятии активных мер по возвращению азербайджанцев на исходные позиции. С другой стороны, мы регулярно представляем ситуацию в Арцахе ряду международных гуманитарных организаций».
По словам депутата, ожидается надлежащее расследование действий как российских миротворцев, так и Азербайджана. «Отмечаем, что все последующие договоренности от 9 ноября были нарушены. Наше требование – призвать наших партнеров к тому, чтобы миротворческие силы смогли в полной мере выполнить свою миссию и обеспечить безопасность народа Арцаха. «Мы ожидаем, что азербайджанцы вернутся на исходные позиции при посредничестве российских миротворцев».