Եթե նման որոշում կայացվի, ես կաջակցեմ Ավինյանին
Hraparak.am-ը գրում է՝ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ին Նիկոլ Փաշինյանի կողմից Արցախին վերաբերող փաստաթղթի ստորագրումից 10 օր անց՝ նոյեմբերի 19-ին, հրաժարական ներկայացրեց փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանի գրասենյակի ղեկավար Վարագ Սիսեռյանը։ Նա միաժամանակ դադարեցրեց նաև անդամակցությունը Փաշինյանի հիմնած «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությանը։ Դրանից հետո Սիսեռյանը տեղափոխվեց Ավինյանի ջանքերով «TEAM» ընկերության հիմնադիրներ Հայկ և Ալեքանդր Եսայան եղբայրներին վաճառված «Բիլայն» ընկերություն, որը վաճառքից հետո դարձավ «Տելեկոմ Արմենիա»։
Մի քանի ամիս այնտեղ մնալուց հետո էլ Սիսեռյանը դուրս եկավ «Բիլայնից» ու անհետացավ «ռադարներից», իսկ ավելի ուշ տեղեկացանք, որ ղեկավարում է Radar.am լրատվական կայքը, որը մինչ այդ միայն տելեգրամյան ալիքի տեսքով էր գործում։
Ֆրանսիայում ծնված, ապա Բեյրութում ապրած և Հայաստան տեղափոխված Սիսեռյանը, սակայն, մինչ օրս շարունակում է համարվել Ավինյանի մտերիմն ու թիմակիցը, ակտիվորեն շփվել նրա հետ։ Մեզ տեղեկություն հասավ, որ Երևանի նոր քաղաքապետի ժամանակավոր ընտրությունից հետո Ավինյանը ցանկացել է քաղաքապետարանի աշխատակազմի գլխավոր քարտուղար դարձնել հենց Սիսեռյանին, սակայն հանդիպել է ՔՊ-ականների դիմադրությանը։ Նշենք, որ Հրաչյա Սարգսյանի պաշտոնավարման ավարտին երկար չի մնացել, մոտ օրերս Տիգրան Ավինյանը կնշանակվի փոխքաղաքապետ` դե ֆակտո քաղաքապետի լիազորություններով, իսկ 2023 թվականի ամռանը, երբ լրանա Երևանի ավագանու գործունեության ժամկետը, նոր ընտրություններ կկայանան, որտեղ իշխանությունների քաղաքապետի թեկնածուն հենց նախկին փոխվարչապետ, 33-ամյակն օրերս նշած Տիգրան Ավինյանն է լինելու։
Մենք կապվեցինք Վարագ Սիսեռյանի հետ և հետաքրքրվեցինք` նրան փորձե՞լ են քաղաքապետարանում աշխատանքի նշանակել: «Տեղյակ չեմ։ Ես մասնավորում եմ հիմա ու նպատակ չունեմ առաջիկայում պետական հիմնարկում կամ քաղաքապետարանում աշխատելու կամ նման մի տեղ»,- ասաց Սիսեռյանը։
- Իսկ Տիգրան Ավինյանի կողմից այդպիսի առաջարկ եղե՞լ է։
- Չէ։
- Շփվո՞ւմ եք Ավինյանի հետ։
- Հա, իհարկե, ամեն օր։
- Քաղաքական հարցեր քննարկո՞ւմ եք։
- Նաև կարող ենք քաղաքական հարցեր քննարկել, բայց առաջարկ կամ նման բան չի եղել երբեք։
- Եթե նման որոշում կայացվի, ես կաջակցեմ Ավինյանին։
- Ի դեպ, իսկ ինչո՞ւ 2020-ի նոյեմբերին դուրս եկաք ՔՊ-ից և հրաժարական ներկայացրիք փոխվարչապետի գրասենյակի ղեկավարի պաշտոնից։
- Անիմաստ է հիմա էդ մասին խոսելը։
- Հիասթափությո՞ւն կար իշխանություններից։
- Կնախընտրեմ հիմա նման մեկնաբանություն չանել։
- Ստացվում է՝ Դուք Ավինյանի թիմակիցն եք, բայց Նիկոլ Փաշինյանի կամ իշխանության թիմից չեք։
- Իշխանության թիմից լինելու բան չկա։ Իշխանության մեջ լիքը մարդիկ կան, որ մինչև այսօր էլ իմ ընկերներն են, ու ես դրանից չեմ հրաժարվել ու չեմ պատրաստվում հրաժարվել։ Այսինքն՝ միայն Տիգրան Ավինյանը չէ, շատ մարդիկ կան, ու ընկերական էդ հարաբերությունները կան։ Ամեն դեպքում, միասին ճանապարհ ենք անցել։
- Իսկ Նիկոլ Փաշինյանի թիմակիցը Ձեզ համարո՞ւմ եք։
- Դե, հիմա ես ՔՊ կուսակցության անդամ չեմ, չգիտեմ՝ դա ոնց եք Դուք մեկնաբանում։ Իսկ Նիկոլ Փաշինյանի հետ ընկերական հարաբերություն չունեմ, ընկերներ չենք, էլի։ Իսկ ում հետ որ ընկեր էի, շարունակում եմ ընկեր մնալ։
- Ո՞ւմ հետ, օրինակ, բացի Ավինյանից։
- Դե, շատ կան, Ռուբեն Ռուբինյանը կա էնտեղ, փոխնախարարներ կան, իրենց հետ հա՛մ ճանապարհ ենք անցել, հա՛մ աշխատել ենք երեք տարի։ Գևորգ Սիմոնյանը կա, օրինակ, որը վերջերս փոխքաղաքապետ դարձավ, դրանից առաջ առողջապահության փոխնախարարն էր։
- Իսկ «Տելեկոմ Արմենիայից» ե՞րբ դուրս եկաք և ինչո՞ւ։
- 2021 թ․ հոկտեմբերին, անձնական պատճառներով։
- Հիմա զբաղված եք միայն Radar.am կայքո՞վ։
- Դե, միայն Radar.am-ը չի, այսինքն՝ լիարժեք լրատվական հարթակ է սարքվում, ընդլայնում ենք մեր գործունեությունը, հիմա դրան «ֆուլ» ժամանակ եմ տրամադրում։
- Կայքի հիմնադիրը Դո՞ւք եք, ե՞րբ է հիմնադրվել։
- Տելեգրամից դուրս՝ որպես ՍՊԸ, կայքը հիմնադրվել է 2021 թվականի մայիս-հունիս ամիսներին, իսկ տելեգրամ ալիքն ավելի վաղ կար՝ պատերազմի ժամանակ։ Բայց այդ ժամանակ ես չէի, ուրիշ մարդիկ էին, իմ դուրս գալուց հետո ես իրենց հետ կապ հաստատեցի, առաջարկ արեցի, էդ առաջարկն ընդունեցին, և ընդլայնեցինք գործունեությունը։

Если такое решение будет принято, я поддержу Авиняна
Hraparak.am пишет, что через 10 дней после того, как Никол Пашинян подписал документ по Арцаху 9 ноября 2020 года, 19 ноября подал в отставку руководитель аппарата вице-премьер-министра Тиграна Авиняна Вараг Сисерян. В то же время он прекратил свое членство в основанной Пашиняном партии «Гражданский договор». После этого Сисерян усилиями Авиняна перешел в компанию «Билайн», которая  была продана братьям Айку и Александру Есаянам, основателям компании «TEAM», ставшей после продажи «Телеком Армения».
Пробыв там несколько месяцев, Сисерян покинул «Билайн» и пропал с «радаров», а позже мы узнали, что он руководит новостным сайтом Radar.am, который до этого работал только в виде телеграм-канала.
Однако Сисерян, родившийся во Франции, живший в Бейруте и переехавший в Армению, до сих пор считается близким другом и товарищем по команде Авиняна, активно с ним общающимся. Мы получили информацию, что после избрания нового мэра Еревана Авинян хотел сделать Сисеряна генеральным секретарем мэрии, но встретил сопротивление со стороны членов ГД. Отметим, что срок полномочий Грачья Саргсяна истекает, и в ближайшие дни Тигран Авинян будет назначен вице-мэром, де-факто с полномочиями мэра, а летом 2023 года когда истечёт срок деятельности Совета Старейшин Еревана, состоятся новые выборы, в которых кандидатом на пост мэра Еревана от правящей партии будет выдвинут именно экс вице-премьер Армении 33-х летний Тигран Авинян.
Мы связались с Варагом Сисеряном и спросили, пытались ли его назначить на работу в мэрию. "Я не в курсе. Я сейчас работаю в частном секторе и не собираюсь в ближайшее время работать в государственном учреждении или муниципалитете или в аналогичном месте", - сказал Сисерян.
- Было ли такое предложение от Тиграна Авиняна?
- Нет.
- Вы общаетесь с Авиняном?
- Да, конечно, каждый день.
- Вы обсуждаете политические вопросы?
- Мы можем обсуждать политические вопросы, но никогда не было предложения или чего-то подобного. Если такое решение будет принято, я поддержу Авиняна.
- Кстати, почему вы вышли из ГД в ноябре 2020 года и уволились с поста руководителя Аппарата вице-премьера?
- Бессмысленно говорить об этом сейчас.
- Было какое-то разочарование со стороны властей?
- Я бы предпочел сейчас не делать такого комментария.
- Получается, что вы соратник Авиняна, но вы не из команды Никола Пашиняна и правительства?
- Необязательно быть из правительственной команды.  Во власти много людей, которые до сих пор являются моими друзьями, и я не отказывался и не собираюсь отказываться от этой дружбы . Другими словами, это не только Тигран Авинян, там много людей, с кем я поддерживаю дружеские отношения. В любом случае, мы прошли длинный путь вместе.
- Считаете ли вы себя в одной команде с Николом Пашиняном?
- Ну, теперь я не член партии ГД, не знаю, как вы это понимаете. А с Николом Пашиняном у меня нет дружеских отношений, мы не друзья. А с кем дружил из "ГД", с теми и продолжаю дружить.
- С кем, например, кроме Авиняна?
- Ну, их много, среди них Рубен Рубинян , есть друзья замминистры, мы с ними прошли долгий путь и работали три года. Вот, например, Геворг Симонян, который недавно стал заместителем мэра, до этого был заместителем министра здравоохранения.
- А когда вы ушли из "Телеком Армения" и почему?
- В 2021 г. в октябре по личным причинам.
- Вы сейчас заняты только сайтом Radar.am?
- Ну, это не только Radar.am, то есть создается полноценная новостная площадка, мы расширяем свою деятельность, теперь я уделяю этому всё своё время.
- Вы основатель сайта, когда он был основан?
- Вне Telegram, как ООО, сайт был основан в мае-июне 2021 года, а Telegram-канал существовал раньше, во время войны. Но в то время меня там не было, руководили другие люди, после моего ухода я связался с ними, сделал предложение, они это предложение приняли и мы расширили свою деятельность.