Ռուսաստանը պատրաստվել է Swift համակարգի անջատմանը. Վիլեն Խաչատրյան
Այսօր վաղ առավոտյան ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հրամանով «հատուկ ռազմական գործողություններ» են սկսվել Ուկրաինայի դեմ՝ նպատակ ունենալով ապառազմականացնել այն: Ի պատասխան՝ արևմտյան երկրները տնտեսական պատժամիջոցներ են սկսել ՌԴ-ի դեմ։ Թե ինչ ազդեցություն կունենա այս ամենը նաև Հայաստանի տնտեսության վրա, Radar Armenia-ն փորձել է պարզել տնտեսագետ Վիլեն Խաչատրյանի հետ։
- Պարոն Խաչատրյան, Ուկրաինայում ռազմական գործողությունները, Ռուսաստանի հանդեպ սահմանափակումները, որոնք պատճառ են հանդիսացել նաև ռուբլու արժեզրկման, ի՞նչ ազդեցություն կունենան Հայաստանի վրա։
- Հայաստանի տնտեսության վրա ազդեցությունը կլինի 3-4 ուղղությամբ, որոնցից առաջինը պայմանավորված է առևտրատնտեսական հարաբերություններով։ Ռուսաստանը մեր առևտրային թիվ մեկ գործընկերն է, ու, բնականաբար, արտահանման և ներմուծման գործընթացում որոշակի փոփոխություններ կնկատվեն։ Հիմա ռուբլին ավելի էժան է, և ռուս քաղաքացին իր գնողունակությունը կորցնում է։ Հայաստանից արտահանվող ապրանքների վաճառքը, ոչ գնողունակության պատճառով, կնվազի։ Ներմուծման հետ կապված խնդիրներ ևս կառաջանան։ Մյուս գործոնը, որը ևս կարևոր է, տրանսվերտներն են։ Մեկ ռիսկ էլ կա՝ գազամատակարարման խնդիրներ են առաջանում դեպի Եվրոպա, այսինքն, ռուսական գազը Եվրոպայի համար կարող է թանկանալ, նավթը՝ ևս, և այս գործոններն իրենց ազդեցությունը կարող են թողնել զարգացող երկրների, այդ թվում՝ Հայաստանի տնտեսության վրա։ Չնայած՝ չեմ կարծում, որ Ռուսաստանի տնտեսական խնդիրները շատ ավելի փոքր Հայաստանի հաշվին պիտի լուծվեն։ Ամեն դեպքում, կարծում եմ, որ այս ամենը երկարաժամկետ բնույթ չի ունենալու, և հարցը լուծվելու է շատ արագ։
- Հայաստանն ի՞նչ պետք է անի՝ հետևանքները հնարավորինս նվազեցնելու համար, որպեսզի այս ամենը մեծ ազդեցություն չունենա Հայաստանի տնտեսության վրա։
- Սովորաբար, նման իրավիճակում սպառման որոշակի ծավալ է կրճատվում։ Կամ այլ երկրից պետք է դա ներմուծվի, եթե դու գնողունակ ես։ Իսկ արտահանման առումով՝ պետք է շուկան դիվերսիֆիկացնել, որը հեշտ չէ, որովհետև ռուսական շուկան նաև լայն սպառման շուկա է։ Բայց չեմ կարծում, որ սահմանների փակման խնդիր ենք ունենալու։ Այդ տեսանկյունից՝ ռուսական շուկան շարունակելու է մեզ համար հասանելի լինել, պարզապես տնտեսական վիճակը որոշակի առումով վատանալու է, բայց՝ ոչ այն աստիճանի, ինչքան պատկերացնում ենք։
- Այսինքն, կարծում եք, որ այս գործընթացը կարճաժամկե՞տ կլինի։
- Կարճաժամկետ պրոցես տեղի կունենա։ Այս ալիքը կմարի, և էլի կմտնենք բնականոն հուն։ Ես երկարաժանկետ, ձգձգվող պատերազմական իրավիճակ չեմ տեսնում, բայց, այնուամենայնիվ, որոշակի կոնֆլիկտային իրավիճակ կարող է պահպանվել։ Վնաս ավելի շատ կրում է Եվրոպան, և երկկողմանի վնասի պարագայում իրենք որոշակի ժամանակահատված հետո, կարծում եմ, դրանք վերանայելու են։
- Swift համակարգի անջատում հնարավո՞ր է լինի։ Եթե այո, դա ի՞նչ ազդեցություն կթողնի Ռուսաստանի, հետևաբար նաև՝ Հայաստանի տնտեսության վրա։
- Եթե անգամ անջատեն Swift համակարգը, պետք է հասկանալ, որ Ռուսաստանն ունի նաև իր համակարգը, որը կօգտագործի որոշակի ժամանակահատվածում։ Արդեն երևի 7-8 տարի է՝ Swift համակարգն անջատելու մասին են խոսում, և Ռուսաստանը դրան Համաշխարհային բանկի մակարդակով պատրաստվել է։ Գործարքների այլ տարբերակ կընտրեն։ Ինչ-որ միջնորդ ընդամենը կավելանա և միջնորդական փոքրիկ տոկոս կտանի, բայց դա այն գործոնը չէ, որի վրա պետք է հիմվել։

Как отразятся на Армении жесткие санкции против России?
Сегодня рано утром президент России Владимир Путин начал «специальную военную операцию» против Украины, направленную на ее демилитаризацию. В ответ западные страны ввели экономические санкции против России. Radar Armenia вместе с экономистом Виленом Хачатряном попытались выяснить, какое влияние все это окажет на экономику Армении.
- Господин Хачатрян, какое влияние окажут на Армению военные действия на Украине, ограничения в отношении России, вызвавшие девальвацию рубля?
- Воздействие на экономику Армении будет по 3-4 направлениям, первое из которых обусловлено торгово-экономическими отношениями. Россия является нашим торговым партнером номер один, и, конечно, в экспортно-импортном процессе будут наблюдаться определенные изменения. Сейчас рубль дешевеет, гражданин России теряет покупательную способность. Продажа товаров, вывозимых из Армении, снизится из-за непокупной способности. Будут проблемы с импортом. Другим возможным фактором являются трансферы. Есть и другой риск: возникают проблемы с поставками газа в Европу, то есть российский газ может подорожать для Европы, также и нефть — эти факторы могут оказать влияние на экономику развивающихся стран, в том числе и Армении. Хотя, я не думаю, что экономические проблемы России должны решаться за счет гораздо меньшей Армении. В любом случае, я думаю, что все это будет ненадолго, вопрос решится очень быстро.
- Что должна сделать Армения, чтобы максимально уменьшить последствия, чтобы все это не оказало большого влияния на экономику Армении?
- Обычно в такой ситуации некоторое количество потребления снижается. Или его нужно будет импортировать из другой страны, если вы можете себе это позволить. А с точки зрения экспорта рынок нужно диверсифицировать, что непросто, потому что российский рынок — первичен для нас в потребительском смысле. Но я не думаю, что у нас возникнут проблемы с закрытием границ. С этой точки зрения российский рынок останется для нас доступным, просто экономическая ситуация будет несколько ухудшаться, но не так, как мы себе это представляем.
- Как вы думаете, этот процесс будет кратковременным?
- Будет кратковременный процесс. Эта волна спадет, мы вернемся к нормальной жизни. Долгосрочной, затяжной военной ситуации я не вижу, но, тем не менее, определенная конфликтная ситуация может сохраниться. Европе наносится больший ущерб, в случае двустороннего ущерба, я думаю, они пересмотрят свои действия через определенный промежуток времени.
- Можно ли отключить систему Swift? Если да, то как это отразится на экономике России, а, следовательно, и Армении?
- Даже если система Swift будет отключена, следует понимать, что в России тоже есть своя система, которая будет использоваться в течение определенного периода времени. Уже лет 7-8 говорят о закрытии системы Swift, Россия к этому подготовилась на уровне Всемирного банка. Они выберут другой вариант сделок. Появится просто посредник, который будет брать небольшой процент от посредничества, но это не тот фактор, на который можно рассчитывать .