Մարինա Կալյուրանդն ընդգծել է ռազմագերիների վերադարձի անհրաժեշտությունը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ընդունել է ՀՀ-ԵՄ խորհրդարանական գործընկերության կոմիտեի համանախագահ Մարինա Կալյուրանդին և կոմիտեի անդամ Մարկետա Գրեգորովային:
Վարչապետը ողջունել է ՀՀ-ԵՄ խորհրդարանական գործընկերության կոմիտեի ներկայացուցիչների այցը մեր երկիր և կարևորել միջխորհրդարանական համագործակցությունը: «Հայաստանը կարևորում է Եվրոպական միության հետ տարբեր ձևաչափերով գործընկերության սերտացումը, և այս հարթակը ևս կարևոր ձևաչափ է Հայաստանի ժողովրդավարական օրակարգի առաջմղման համար», - նշել է Նիկոլ Փաշինյանը: Վարչապետը երախտագիտություն է հայտնել տիկին Կալյուրանդին՝ 2020թ. պատերազմից հետո Եվրոպական խորհրդարանում հայկական կողմի համար նպաստավոր հայտարարություններով հանդես գալու, ներառյալ հայ ռազմագերիների վերադարձի խնդրին անդրադառնալու համար:
Շնորհակալություն հայտնելով վարչապետին ընդունելության համար՝ Մարինա Կալյուրանդն ընդգծել է, որ Հայաստանը ԵՄ Արևելյան գործընկերության ծրագրի կարևոր գործընկեր է, և ԵՄ-ն սատարում է մեր երկրին բարեփոխումների օրակարգի կյանքի կոչման և ժողովրդավարության զարգացման գործընթացում: Նա արդյունավետ է գնահատել հայաստանցի գործընկերոջ` ՀՀ-ԵՄ խորհրդարանական գործընկերության կոմիտեի հայկական կողմի համանախագահ Արման Եղոյանի հետ գործակցությունը և նշել, որ կշարունակի ՀՀ-ԵՄ կապերի զարգացման ուղղությամբ ակտիվ աշխատանքը:
Հանդիպմանը մտքեր են փոխանակվել տարածաշրջանային և միջազգային անվտանգության հարցերի շուրջ: Վարչապետն անդրադարձել է միջազգային գործընկերների միջնորդությամբ կայացած հանդիպումների արդյունքում ձեռք բերված պայմանավորվածություններին և նշել, որ Հայաստանը կարևորում է խաղաղությունը և կայունությունը տարածաշրջանում: Նիկոլ Փաշինյանը ներկայացրել է Հայաստանի դիրքորոշումները տարածաշրջանային զարգացումների, հաղորդակցության ուղիների ապաշրջափակման, հայ-ադրբեջանական սահմանի սահմանագծման և սահմանազատման, Հայաստան-Թուրքիա երկխոսության գործընթացի վերաբերյալ:
Տիկին Կալյուրանդը ևս մեկ անգամ ընդգծել է, որ Ադրբեջանում պահվող հայ ռազմագերիները և պահվող քաղաքացիական անձինք պետք է անհապաղ ազատ արձակվեն, և ինքը կշարունակի բարձրաձայնել այդ խնդիրը։ Երկուստեք ընդգծվել է ԼՂ միջազգային մարդասիրական կազմակերպությունների մուտքի ապահովման անհրաժեշտությունը՝ հայկական պատմամշակութային և կրոնական ժառանգության պահպանման նպատակով:
Արծարծվել են նաև ՀՀ ժողովրդավարական օրակարգին վերաբերող հարցեր: Անդրադարձ է եղել ծանր վիրավորանքի և ապատեղեկատվության դեմ պայքարի մեխանիզմներին, կառավարություն-քաղաքացիական հասարակություն երկխոսությանը, հասարակական կյանքի տարբեր ոլորտներում կանանց ներգրավվածությանը և այլն:

Армения является важным партнером программы ЕС «Восточное партнерство» - Марина Кальюранд
Премьер-министр Никол Пашинян сегодня принял сопредседателя Комитета парламентского партнерства РА-ЕС Марину Кальюранд и члена комитета Маркету Грегорову.
Премьер-министр приветствовал визит в нашу страну представителей Комитета парламентского партнерства РА-ЕС. «Армения стремится к более тесному сотрудничеству с Европейским Союзом в различных измерениях. Эта платформа является мощным измерением для продвижения демократической повестки Армении», - отметил Никол Пашинян. Премьер-министр поблагодарил госпожу Кальюранд за заявления и доклады в Европарламенте после войны для армянской стороны, в том числе по вопросу возвращения армянских военнопленных.
Поблагодарив премьер-министра за прием, Марина Кальюранд подчеркнула, что Армения является важным партнером программы ЕС «Восточное партнерство», ЕС поддерживает Армению в реализации программы реформ и развитии демократии. Она оценила сотрудничество армянской стороны в Комитете парламентского партнерства Армения-ЕС в лице Армана Егояна как эффективное и отметила, что продолжит активную работу для развития отношений РА-ЕС.
Стороны обменялись мнениями по вопросам региональной и международной безопасности. Премьер-министр коснулся договоренностей, достигнутых в результате встреч при посредничестве международных партнеров, отметив, что Армения придает значение миру и стабильности в регионе. Никол Пашинян представил позиции Армении по региональным событиям, разблокированию каналов связи, демаркации армяно-азербайджанской границы, диалоговому процессу Армения-Турция.
Г-жа Кальюранд еще раз подчеркнула, что содержащиеся в Азербайджане армянские военнопленные, задержанные гражданские лица должны быть немедленно освобождены, и она продолжит поднимать этот вопрос. Обе стороны подчеркнули необходимость обеспечения въезда в НКР международных гуманитарных организаций в целях сохранения армянского историко-культурного и религиозного наследия.
Были также подняты вопросы, связанные с демократической повесткой дня Республики Армения. Они коснулись механизмов противодействия серьезным оскорблениям, таких как борьба с дезинформацией, диалог власти и гражданского общества, вовлечение женщин в различные сферы общественной жизни и др.