Արգենտինան Հայաստան ուղղված ներդրումներով առաջին տասնյակում է
Արգենտինայի արտաքին գործերի, միջազգային առևտրի և պաշտամունքի նախարար Սանտիագո Անդրես Կաֆիերոն, անդրադառնալով հայ-արգենտինական հարաբերություններին, նշել է, որ Արգենտինան դրական է գնահատում Հայաստանի հետ երկկողմ հարաբերությունները, որոնք ունեն ամուր հիմքեր և հիմնված են մեր ժողովուրդների միջև բարեկամության և համագործակցության երկարատև ավանդույթների վրա։
Նախարարը, խոսելով հայ-արգենտինական տնտեսական, քաղաքական ու մշակութային համագործակցության մասին, ընդգծել է, որ Արգենտինան դիրքավորվել է Հայաստան ուղղված ամենախոշոր ներդրումային հոսքերով առնվազն տասը առաջատար երկրների ցանկում։ Ամբողջ Եվրասիայում Արգենտինան կարողացել է ունենալ այդպիսի դիրքավորում միայն Հայաստանում և կարծում եմ, որ դա ընդգծման արժանի հանգամանք է։
Նախարարի խոսքերով  երկու երկրների տնտեսություններում հիմնավոր սպասումներ կան, որ հնարավոր է մեծացնել մեր առևտրի ծավալը։ «Այս առումով Երևանում Արգենտինական առևտրային պալատի ստեղծումը 2021թ. սեպտեմբերին, որը խթանվել է մեր դեսպանության կողմից, կարևոր գործիք կլինի առևտրի զարգացումը շարունակելու համար, կծառայի որպես կամուրջ երկու երկրների գործարարների միջև, կխթանի փոքր և միջին ձեռնարկատիրությունը և կընդգրկի երիտասարդ փորձագետներին։ Նույն տրամաբանությամբ 2021թ. օգոստոսին ստորագրվեց Փոխըմբռնման հուշագիր «Էնթերփրայզ Արմենիա»-ի ու Ներդրումների և միջազգային առևտրի արգենտինական գործակալության միջև, որը թույլ կտա ամրապնդելու համատեղ առևտրատնտեսական նախաձեռնությունները»,-նշել է նախարարը «Արմենպրեսին» տված հարցազրույցում։

Аргентина входит в первую десятку по инвестициям в Армению
Министр иностранных дел, международной торговли и культуры Аргентины Сантьяго Андрес Кафьеро, касаясь армяно-аргентинских отношений, отметил, что Аргентина положительно оценивает двусторонние отношения с Арменией, которые имеют прочную основу, основанную на традициях дружбы и многолетнего сотрудничество между нашими народами.
Говоря об армяно-аргентинском экономическом, политическом и культурном сотрудничестве, министр подчеркнул, что Аргентина входит в список как минимум десяти ведущих стран с наибольшим инвестиционным потоком в Армению. Во всей Евразии Аргентина смогла иметь такую ​​позицию только в Армении, думаю, это факт, достойный внимания.
По словам министра, в экономиках двух стран есть обоснованные ожидания, что есть возможность увеличить объемы нашей торговли. "В связи с этим создание Аргентинской торговой палаты в Ереване в сентябре 2021 года, чему способствовало наше посольство, он станет мощным инструментом для продолжения развития торговли, послужит мостом между бизнесменами двух стран, будет стимулировать малый и средний бизнес, будет включать молодых специалистов. . По той же логике в августе 2021 г. «Между Enterprise Armenia и Агентством международной торговли и инвестиций Аргентины был подписан Меморандум о взаимопонимании, который усилит совместные торгово-экономические инициативы», - сказал министр в интервью Арменпресс.