Արայիկ Հարությունյանը դասալիքներին պետք է ազատեր պաշտոններից
Ցանկանում եմ հիշեցնել ձեզ Արայիկ Հարությունյանի հայտարարությունն այն մասին, որ կազատի զբաղեցրած պաշտոններից դասալիքներին և նրանց, ում հարազատները խուսափել են 44-օրյա պատերազմին մասնակցելուց։
Այս հայտարարությունն անելուց հետո երկար ժամանակ է անցել, բայց նրա կողմից որևէ քայլ չի ձեռնարկվել։
Արդյո՞ք դժվար է ճշտել, թե որ պաշտոնյան է խուսափել, կամ որ պաշտոնյայի, նախարարի, պատգամավորի որդին չի մասնակցել պատերազմին։
Այս բոլոր հարցերը հռետորական են, քանզի Արցախը շատ փոքր է, և հանրությունը տեղյակ է, թե ով որտեղ է եղել։
Այս ամենից կարող ենք պարզ հետևություն անել, որ դա Արայիկի շուրթերից հնչած հերթական սուտն էր։
Փաստորեն ստացվում է, որ զոհված, վիրավորված, պատերազմին մասնակցած մարդիկ սխալ են արել, հա՞: Ստացվում է, որ կարելի էր մի նկուղում գլուխ պահած, կամ Երևան թռած, իսկ հետո եկած, նույնիսկ պաշտոն էլ ստանձնած։
Սա կործանարար քաղաքականություն է, ինչը «հիվանդացնում» է մեր հանրությունը, պղծում է մեր արժեքները, այլասերում է Հայրենիքի հանդեպ մեր մեջ սերմանած գաղափարները։
Հարգելի հայրենակիցներ, հաշվի առնելով հետպատերազմյան ծանր վիճակն ու խուսափած մարդկանց թիվը, մենք ստիպված ենք հանդուրժել դասալիքներին, և չպահանջել օրենքով նրանց պատժելը (10 տարի ազատազրկում), բայց դե նրանք պետք է իմանան իրենց տեղը, թե չէ արդեն սկսում են իրենց լավ զգալ, նույնիսկ կռված տղաների հասցեին ռեպլիկներ անել։
Վախենամ, վերջում էլ «Դասալիքների ու խուսափածների» կուսակցություն ստեղծեն՝ ընտրություններին մասնակցեն»...

Араик Арутюнян обещал уволить дезертиров, опять соврал?
Напомню Араик Арутюнян заявлял о том, что он отстранит от должностей всех дезертиров, кто бежал со своих постов, и даже родственников высокопоставленных лиц, которые уклонились от участия в 44-дневной войне.
Прошло много времени с тех пор, как он сделал это заявление, но он не предпринял никаких шагов.
Трудно выяснить, кто из чиновников уклонился или какой чиновник, министр или сын депутата не участвовал в войне?
Все эти вопросы риторические, потому что Арцах очень маленький, общественность в курсе, кто где был.
Из всего этого можно сделать простой вывод, что это была очередная ложь Араика.
На самом деле получается, что люди, которые погибли, были ранены и принимали участие в войне, ошиблись, да? Получается, что можно было прятаться в подвалах, или сбежать в Ереван, а потом приехать и даже получить должность.
Это деструктивная политика, которая «ослабляет» наше общество, оскверняет наши ценности, извращает заложенные в нас представления о Родине.
Уважаемые соотечественники, учитывая тяжелую послевоенную ситуацию и количество сбежавших, мы вынуждены терпеть дезертиров, не требовать их наказания по закону (10 лет лишения свободы), но они должны знать свое место, иначе они начнут чувствовать себя безнаказанными и даже позволять себе реплики в адрес воевавших ребят.