Ադրբեջանցիները կրակել են գյուղաշխատանքներ կատարող անձանց ուղղությամբ
Արցախի դատախազությունից տեղեկացնում են, որ այսօր, ժամը 15:30-ի սահմաններում, Արցախի Հանրապետության Ասկերանի շրջանի Խրամորթ համայնքի հարևանությամբ ամրակայված ադրբեջանական դիրքից հրազենով կրակ են բացել նույն համայնքի վարչական տարածքում տեղակայված վարելահողում տրակտորով գյուղատնտեսական նշանակության աշխատանքներ կատարող անձանց ուղղությամբ:
Այդ ամենի հետևանքով խոցվել է տրակտորը, իսկ քաղաքացիներին հաջողվել է փրկվել ռուս խաղաղապահների միջամտության շնորհիվ:  ԱՀ ոստիկանությունը կատարում է վերը նկարագրված հանցավոր դեպքի նյութական հետքերի արձանագրում և ամրագրում:
Ըստ ԱՀ դատախազության. «Հանրապետության դատախազությանը խորհուրդ կտայինք նվազագույն միջոցները ձեռնարկել Արցախի խաղաղ բնակչության ֆիզիկական ոչնչացմանն ուղղված դեպքերը կանխելու և նման հանցավոր արարք կատարած անձանց քրեական պատասխանատվության կանչելու ուղղությամբ: Դա ոչ միայն «խաղաղության ձգտող» երկրների համար միակ քաղաքակիրթ մոտեցումն է, այլև Մարդու իրավունքների և հիմնարար ազատությունների պաշտպանության մասին եվրոպական կոնվենցիային միացած Ադրբեջանի Հանրապետության միջազգայնորեն ու հրապարակայնորեն ստանձնած պարտավորությունը»:

ВС Азербайджана обстреляли граждан, занимающихся сельхозработами: Прокуратура Республики Арцах
Прокуратура Арцаха сообщает что «Сегодня около 15:30 с азербайджанской позиции в районе села Храморт Аскеранского района Республики Арцах был открыт огонь в сторону  пашни, расположенной на административной территории того же населенного пункта, в направлении лиц, выполнявших сельскохозяйственные работы с трактором, в результате чего трактор был поврежден, а гражданам удалось спастись благодаря вмешательству российских миротворцев.
Заявление прокуратуры Арцаха:  Мы бы посоветовали Прокуратуре Азербайджанской Республики принять минимальные меры для предотвращения случаев физического уничтожения гражданского населения Арцаха и привлечения к ответственности лиц, совершивших такие преступления.
Это не только единственный цивилизованный подход для «стремящихся к миру» стран, но и международное и публичное обязательство Азербайджанской Республики, присоединившейся к Европейской конвенции о защите прав человека и основных свобод»