«25 րոպե Երևանի մասին». Վազգեն Հարությունյան (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Radar Armenia-ի տաղավարում «25 րոպե Երևանի մասին» հաղորդման զրուցակիցը Երևանի քաղաքապետարանի տրանսպորտի վարչության պետի ժամանակավոր պաշտոնակատար Վազգեն Հարությունյանն է: Անդրադառնում ենք տրանսպորտային ռեֆորմի առանցքային փոփոխություններին, տրոլեյբուսի և չինական ավտոբուսների սպասվող նոր խմբաքանակներին, տրանսպորտը քաղաքի որոշ ծայրամասեր հասանելի դարձնելու խնդրին և մի շարք այլ կարևոր հարցերի:
Մասնավորապես, Գայի պողոտայում ավտոբուսի համար առանձնացված գիծն ինչ-որ բան փոխե՞լ է դեպի դրականը, և, հատկապես, սեպտեմբերին սպասվող հոսքերի համատեքստում ինչպե՞ս է լուծվելու խցանումների խնդիրը` հարցերին մեր զրուցակիցը պատասխանեց. «Ավտոբուսի համար առանձնացված գիծը դրական է անդրադառնում միայն հասարակական տրանսպորտի վրա. մեր խնդիրը հենց դա էր, քանի որ տվյալ պողոտայում սպասարկվում է թվով 26 հասարակական տրանսպորտ: Եթե մարդատար ավտոմոբիլներում միջինը երկու հոգի է ուշանում աշխատանքից, ապա ՄԱՆ ավտոբուսներում ուշանում է 90 կամ 80 ուղևոր, և, իհարկե, առավելությունը պետք է տալ մեծամասնությանը»։
Հարությունյանը նաև ընդգծեց, որ այս ճանապարհով է գնում ողջ քաղաքակիրթ աշխարհը, և դա անխուսափելի ռեֆորմ է:

Собеседник программы «25 минут о Ереване» в студии Radar Armenia – исполняющий обязанности начальника транспортного управления мэрии Еревана Вазген Арутюнян. Речь идет о ключевых изменениях транспортной реформы, ожидаемых новых партиях троллейбусов и китайских автобусов, проблеме доступности транспорта для некоторых пригородов города и ряде других важных вопросов.
В частности, как будет решаться проблема пробок? и изменила ли что-то в положительную сторону выделенная автобусная полоса на проспекте Гая, особенно, в контексте ожидаемых в сентябре потоков.
«Выделенная автобусная полоса положительно влияет только на общественный транспорт. Наша проблема была именно в этом, потому что на этом проспекте 26 рейсов общественного транспорта. Если в легковых автомобилях в среднем опаздывают на работу два человека, то в автобусах MAN опаздывают 90 или 80 пассажиров, и, конечно, преимущество должно отдаваться большинству».
Арутюнян также подчеркнул, что по этому пути идет весь цивилизованный мир, и это неизбежная реформа.