ԵՄ-ը Լիբանանին 1 մլրդ եվրո կհատկացի բարեփոխումների համար
Մայիսի 2-ին Բեյրութ կատարած այցի ընթացքում Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լեյենը Կիպրոսի նախագահ Նիկոս Խրիստոդուլիդիսի ուղեկցությամբ քննարկել է Լիբանանի առջև ծառացած ներքին և տարածաշրջանային կարևոր խնդիրները և այն, թե ինչպես ԵՄ-ը կարող է լավագույնս աջակցել երկրին և նրա ժողովրդին: Նա նշել է, որ ԵՄ-ը Լիբանանին կտրամադրի 1 մլրդ եվրո ֆինանսական օգնության փաթեթ 2024-2027 թվականների համար:
ԵՄ-ի այս շարունակական աջակցությունը կամրապնդի հիմնական ծառայությունները Լիբանանի բնակչության համար: Այն ուղեկցվելու է հրատապ տնտեսական, ֆինանսական և բանկային բարեփոխումներով։ Բացի այդ, Լիբանանի զինված ուժերին եւ անվտանգության այլ ուժերին աջակցություն կցուցաբերվի սահմանների կառավարման եւ մաքսանենգության դեմ պայքարի համար սարքավորումների եւ կադրերի պատրաստման տեսքով:

The EU will allocate 1 billion euros to Lebanon for reforms
During her visit to Beirut on May 2, European Commission President Ursula von der Leyen and Cyprus President Nicos Christodoulidis discussed Lebanon's critical domestic and regional issues and how the EU can best support the country and its people. He noted that the EU will provide Lebanon with a financial assistance package of 1 billion euros for 2024-2027.
This continued EU support will strengthen essential services for the Lebanese population. Urgent economic, financial, and banking reforms will accompany it. In addition, support will be provided to the Lebanese armed forces and other security forces through equipment and personnel training for border management and anti-smuggling.