Արևմտյան բանկերը մեկ տարում ավելի քան 800 մլն եվրո հարկ են վճարել Կրեմլին
Արևմտյան խոշորագույն բանկերը, որոնք մնացել են Ռուսաստանում, անցյալ տարի Կրեմլին վճարել են ավելի քան 800 միլիոն եվրո հարկ, ինչը չորս անգամ ավել է, քան մինչև պատերազմը, չնայած ռուսական ռիսկերը նվազագույնի հասցնելու խոստումներին: Այդ մասին հայտնում է «Financial Times» թերթը։
Ռուսաստանում ակտիվներ ունեցող եվրոպական յոթ խոշորագույն բանկերը՝ Raiffeisen Bank International-ը, UniCredit-ը, ING-ը, Commerzbank-ը, Deutsche Bank-ը, Intesa Sanpaolo-ն և OTP-ն, հաղորդել են 2023 թվականին ավելի քան 3 միլիարդ եվրոյի ընդհանուր շահույթի մասին: Այդ շահույթը եռապատկվել է 2021 թվականի ցուցանիշից և մասամբ ստացվել այն միջոցներից, որոնք բանկերը չեն կարող դուրս բերել երկրից։

Western banks paid more than 800 million euros in taxes to the Kremlin in one year
The Financial Times newspaper reports that the most prominent Western banks in Russia paid more than 800 million euros in taxes to the Kremlin last year, four times more than before the war, despite promises to minimize Russian exposure.
The seven largest European banks with assets in Russia—Raifeisen Bank International, UniCredit, ING, Commerzbank, Deutsche Bank, Intesa Sanpaolo, and OTP - reported a total of more than 3 billion euros in 2023 profit. That profit tripled from 2021 and came in part from funds banks can't get out of the country.