Բլինքենն Ալիևին կոչ է արել ազատել անարդարացիորեն ձերբակալվածներին
Հեռախոսազրույց է տեղի ունեցել նաև ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի միջև։
Պետքարտուղարը շնորհակալություն է հայտնել Ալիևին նախորդ շաբաթվա հայտարարության համար, ըստ որի Հայաստանն ու Ադրբեջանը համաձայնել են օգտագործել 1991թ. Ալմա-Աթայի հռչակագիրը որպես սահմանների սահմանազատման հիմք, և ընդգծել այն կարևորությունը, որ երկու կողմերը հասնեն կայուն և արժանապատիվ խաղաղության:
Պետքարտուղարը կոչ է արել նախագահ Ալիևին պահպանել իր հայ գործընկերոջ հետ բանակցությունների թափը՝ վերահաստատելով ԱՄՆ-ի պատրաստակամությունն աջակցելու այդ ջանքերին։
Բլինքենը նաև կոչ է արել Ադրբեջանին պահպանել մարդու իրավունքների պաշտպանության միջազգային պարտավորությունները և ազատ արձակել Ադրբեջանում անարդարացիորեն ձերբակալվածներին։

Blinken called on Aliyev to release those unjustly arrested
There was also a telephone conversation between US Secretary of State Anthony Blinken and President Ilham Aliyev of Azerbaijan.
The Secretary of State thanked Aliyev for last week's announcement that Armenia and Azerbaijan agreed to use the 1991 Alma-Ata Declaration as a basis for border demarcation and emphasized the importance of both sides achieving a lasting and dignified peace.
The Secretary of State called on President Aliyev to maintain the momentum of negotiations with his Armenian counterpart, reaffirming the United States' readiness to support these efforts.
Blinken also called on Azerbaijan to observe international obligations to protect human rights and to release those unjustly arrested in Azerbaijan.