Լեհաստանը պառակտում է ՆԱՏՕ-ն
Այս շաբաթ Լեհաստանը խոստացավ, որ չորս ՄիԳ-29 կործանիչներ կուղարկի Ուկրաինա։ Դրանով Լեհաստանը դառնում է ՆԱՏՕ-ի առաջին անդամը, որը դա արել է, ինչը նշանակալի քայլ է Կիևի՝ Ռուսաստանի հարձակումներին դիմակայելու համար:
Վարշավան ՆԱՏՕ-ի դաշնակիցների շարքում առաջատար դիրքն է գրավել Կիևին ծանր սպառազինություն մատակարարելու հարցում: Հայտարարությունը, որ Լեհաստանը կուղարկի խորհրդային կործանիչներ, դաշինքի պարտավորություններից դուրս գալու քայլ է և կարող է ճնշում գործադրել ՆԱՏՕ-ի անդամ մյուս երկրների վրա՝ նույնն անելու համար: ՆԱՏՕ-ի մյուս երկրները դժկամությամբ են Կիև տանկեր ուղարկել, իսկ ԱՄՆ-ից արդեն հայտարարել են, որ Լեհաստանի քայլը չի ազդի ԱՄՆ որոշումների վրա։ Սպիտակ տունը հայտարարեց, որ կործանիչներ ուղարկելու՝ Լեհաստանի որոշումը «ինքնիշխան որոշում» է և նախագահ Ջո Բայդենի վրա չի ազդի «F-16» ուղարկելու որոշման հարցում:
ԱՄՆ-ի և եվրոպացի պաշտոնյաներն ավելի վաղ «CNN»-ին հայտնել են, որ F-16 կործանիչներն այս իրավիճակում գործածական չեն: Գերմանիան ամբողջությամբ բացառել է կործանիչների մատակարարումն Ուկրաինա:

Poland is splitting NATO
This week, Poland promised to send four MiG-29 fighter jets to Ukraine. In doing so, Poland becomes the first NATO member, a significant step for Kyiv to counter Russian attacks.
Warsaw has ranked among NATO allies in supplying Kyiv with heavy weapons. The announcement that Poland will send Soviet fighter jets is a step away from the alliance's commitments and could pressure other NATO members to do the same. Other NATO countries were reluctant to send tanks to Kyiv, and the US has already announced that Poland's move will not affect US decisions. The White House said Poland's decision to send fighter jets was a "sovereign" and would not influence President Joe Biden's decision to send F-16s.
US and European officials previously told CNN that F-16 fighter jets are useless in this situation. Germany has completely ruled out the supply of fighter jets to Ukraine.