Ուկրաինան մտադիր է արգելել Ռուսաստանի հետ կապված կրոնական կազմակերպությունների գործունեությունը
Վլադիմիր Զելենսկին ասել է, որ Ուկրաինայի իշխանությունները մտադիր են արգելել Ռուսաստանի հետ կապված կրոնական կազմակերպությունների գործունեությունը։Նախագահի խոսքով՝ նման օրենքի մասին որոշումն ընդունվել է ազգային անվտանգության և պաշտպանության խորհրդի նիստում, որը դիտարկել է «Ուկրաինայի առանձին կրոնական շրջանակների և ագրեսոր պետության միջև կապերի բազմաթիվ փաստեր»։
Զելենսկին առանձին-առանձին նշել է Ուկրաինայի ուղղափառ եկեղեցու (ՈւՈւԵ) կանոնադրության Մոսկվայի պատրիարքարանի հետ եկեղեցական-կանոնական կապի առկայության վերաբերյալ փորձաքննություն անցկացնելու մասին։
Նախորդ տարվա մայիսին ՈւՈւԵ-ն անցկացրեց ժողով, որից հետո հայտարարեց Մոսկվայի պատրիարքարանից անջատման մասին։ Միևնույն ժամանակ, քննարկումներն այն մասին, թե արդյոք ՈւՈւԵ-ն իսկապես անկախ է Մոսկվայից, դեռ շարունակվում են։

Ukraine intends to ban the activities of religious organizations linked to Russia
Volodymyr Zelensky said that the authorities of Ukraine intend to ban the activities of religious organizations related to Russia. According to the president, the decision on such a law was adopted at the National Security and Defense Council meeting, which considered "many facts of connections between individual religious circles of Ukraine and the aggressor state.".
Separately, Zelensky mentioned examining a church-canonical connection with the Moscow Patriarchate of the Ukrainian Orthodox Church (UOCh) charter.
In May last year, UOCh held a meeting, after which it announced its separation from the Moscow Patriarchate. At the same time, the debate about whether UUE is genuinely independent of Moscow is still ongoing.