Իրանում բողոքի ակցիաները չեն հանգեցնի ռեժիմի փոփոխության. Իրանի ԱԳՆ
Իրանում բողոքի ակցիաները չեն հանգեցնի երկրում ռեժիմի փոփոխության։ Այս մասին հայտարարել է հանրապետության ԱԳ նախարար Հոսեյն Ամիր Աբդոլլահյանը։ Նրա խոսքով՝ «երկրում ոչ մի արտառոց բան տեղի չի ունենում»։
Աբդոլահյանը համոզված է, որ շատ բողոքներ արտասահմանյան զլմ-ների և արտաքին քարոզչության արդյունք են. «Մի խաղացեք իրանցի ժողովրդի հույզերի վրա»,- ասել է նախարարը։ Աբդոլահյանը հավաստիացրել է, որ Մախսա Ամինիի մահը «լրջորեն հետաքննվում է»՝ հիշեցնելով, որ նախագահ Էբրահիմ Ռաիսին անձամբ է զանգահարել մահացածի ընտանիքին:
«Իրանցիները զգացմունքային մարդիկ են, և միջադեպից հետո առաջին ժամերին նրանք խաղաղ բողոքում էին, և այժմ բոլորը սպասում են, թե երբ կավարտվի հետաքննությունը»,- շարունակել է նախարարը:

Protests in Iran will not lead to regime change. Foreign Ministry of Iran
The Foreign Minister of the republic, Hossein Amir Abdollahyan, announced that protest actions in Iran would not lead to regime change. According to him, "nothing extraordinary happens in the country."
Abdolahyan is convinced that many protests result from foreign mass media and propaganda. "Don't play on the emotions of the Iranian people," said the minister. Abdolahyan assured that the death of Makhsa Amini is "seriously investigated," recalling that President Ebrahim Raisi personally called the deceased's family.
"Iranians are emotional people, and in the first hours after the incident, they protested peacefully, and now everyone is waiting for the investigation to end," the minister continued.