Մալայզիան և Վիետնամը դեմ են արտահայտվել Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցներին
Մալայզիան և Վիետնամը չեն աջակցել հակառուսական պատժամիջոցներին և պայմանավորվել են՝ չեզոքություն պահպանել ուկրաինական ճգնաժամի հարցում։ Այս մասին երեքշաբթի լրագրողներին հայտարարել է Մալայզիայի վարչապետ Իսմայիլ Սաբրի Յակոբը՝ Հանոյ այցի ավարտից հետո։
«Մենք քննարկել ենք ռուս-ուկրաինական հակամարտությունը և պայմանավորվել ենք, որ Մալայզիան և Վիետնամը չեզոք կմնան այս հարցում»,- ասել է նա՝ հավելելով, որ չեն աջակցում Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցներին. «Չենք աջակցում միակողմանի պատժամիջոցներին, մենք ճանաչում ենք այն սահմանափակումները, որոնք կարող է սահմանել միայն ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդը»,- ընդգծել է Իսմայիլ Սաբրին։
Վարչապետն ասել է, որ Մալայզիան և Վիետնամը «չեն աջակցում ինքնիշխան պետության դեմ նման ագրեսիային»՝ ընդգծելով, որ իրենց դիրքորոշումը չմիջամտելն է. «Մենք հույս ունենք, որ ուկրաինական ճգնաժամը դիվանագիտական ​​լուծում կունենա»,- եզրափակել է նախարարների կաբինետի ղեկավարը։

Малайзия и Вьетнам не поддержали антироссийские санкции, но согласились сохранять нейтралитет в отношении украинского кризиса. Об этом заявил во вторник журналистам премьер-министр Малайзии Исмаил Сабри Якоб после своего визита в Ханой.
«Мы обсудили российско-украинский конфликт, мы договорились, что Малайзия и Вьетнам сохранят нейтралитет в этом вопросе», — сказал он, добавив, что они не поддерживают санкции против России. «Мы не поддерживаем односторонние санкции, мы признаем ограничения, которые может ввести только Совет Безопасности ООН», — сказал Сабри.
Премьер-министр заявил, что Малайзия и Вьетнам «не поддерживают подобную агрессию против суверенного государства», подчеркнув, что их позиция заключается в том, чтобы не вмешиваться. "Мы надеемся, что украинский кризис будет разрешен дипломатическим путем", - сказал он.